Mężczyzna trzyma w dłoni sterydy anaboliczne
Preparaty

Sterydy anaboliczne – czym są i jakie są skutki ich stosowania?

Wykazują działanie anaboliczne, czyli stymulujące przyrost tkanki mięśniowej i androgenne. Są stosowane najczęściej wśród sportowców. Mowa tu o sterydach anabolicznych. Czym dokładnie są i jakie negatywne skutków wywołują?

Wykazują działanie anaboliczne, czyli stymulujące przyrost tkanki mięśniowej i androgenne. Są stosowane najczęściej wśród sportowców. Mowa tu o sterydach anabolicznych. Czym dokładnie są i jakie negatywne skutków wywołują?

Co to sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne to substancje, które są pochodnymi męskich hormonów płciowych. W naturze odpowiadają one za obniżony głos, zarost, stymulację wzrostu tkanki kostnej i mięśniowej, a także produkcję czerwonych krwinek. W medycynie wykorzystuje się sterydy do leczenia wielu schorzeń, takich jak opóźnione dojrzewanie płciowe u chłopców, bezpłodność u mężczyzn, czy rak piersi u kobiet. Sterydy wykazują się skutecznością w leczeniu osteoporozy, hipogonadyzmu i endometriozy. Najczęściej jednak wykorzystywane są przez sportowców. Ma to na celu przyspieszenie wzrostu mięśni bez przyrostu tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, poprawę wyników w różnych dyscyplinach sportowych. Trzeba jednak podkreślić, że takie zastosowanie sterydów anabolicznych jest nielegalne.

Negatywne skutki stosowania sterydów anabolicznych

Działanie sterydów opiera się o aktywację receptorów androgenowych. Niesie to ze sobą dużo korzyści dla organizmu. Trzeba natomiast mieć na uwadze, że przewlekłe pobudzenie prowadzi do licznych zaburzeń w organizmie. Tym sposobem dochodzi do zachwiania równowagi hormonalnej. Negatywne skutki stosowania sterydów anabolicznych to przede wszystkim przyrost prostaty, trądzik, uszkodzenie wątroby, czy wzmożone wypadanie włosów z głowy. Sterydy zmniejszają też ilość plemników, prowadzą do zaburzenia funkcji nerek i serca, a u kobiet do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Większość skutków stosowania sterydów normuje się samoistnie wraz z upływem czasu. Trzeba jednak podkreślić, że niektóre pozostają nawet do końca życia. W związku z tym osoby, które stosują sterydy dla lepszych osiągów w sporcie, muszą dobrze zastanowić się nad tym, czy faktycznie warto. Co dla nich jest najważniejsze.

Gdzie kupić sterydy anaboliczne?

Sterydy anaboliczne można kupić w aptekach, na receptę. Osoby, które stosują je w celach sportowych, bardzo często kupują je w internecie. Jednak czy to bezpieczne? Niektóre sklepy sprzedają produkty niewiadomego pochodzenia, które mogą być nawet zanieczyszczone, a co za tym idzie, niebezpieczne. Dlatego decydując się na internet, trzeba wybrać sprawdzony sklep, najlepiej z polecenia. Poza tym należy dokładnie zapoznać się z preparatem, jego składem i działaniem. Ważne jest po prostu, aby wykazać się maksymalną ostrożnością.

Stosowanie sterydów anabolicznych może uzależniać. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób, które chcą maksymalnie zwiększyć masę mięśniową w możliwie najkrótszym czasie. Należy jednocześnie podkreślić, że stosowanie sterydów nawet w kontrolowany sposób może doprowadzić do poważnych i negatywnych zmian w organizmie. Użycie ich musi być dobrze przemyślane i niewymuszone. Osoba decydująca się na ten krok, powinna zdawać sobie sprawę z ponoszonego ryzyka.

Sprawdź także: https://sterydyonline.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.