Współcześnie niemal każdy, w mniejszym lub większym stopniu, narażony jest na stres. Tempo życia i wymagania, którym ciężko sprostać, sprawiają, że napięcie nerwowe narasta, a to może negatywnie odbić się na funkcjonowaniu całego organizmu. Nie tylko dorośli walczą ze stresem. Problem dotyczy także dzieci, które doświadczają go w związku z napięciem wywoływanym przez problemy w szkole i w domu czy konflikty rówieśnicze. Długotrwały stres może prowadzić do bezsenności, przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją, braku energii, a nawet przyczynić się do występowania groźnych schorzeń, w tym depresji i zaburzeń hormonalnych. Jak radzić sobie ze stresem?
Stres i napięcie nerwowe – czym się charakteryzują?
Napięcie nerwowe stanowi naturalną reakcję organizmu człowieka na sytuacje rozpoznawane jako potencjalnie niebezpieczne. To naturalny mechanizm przetrwania, w którego czasie mózg otrzymuje od organizmu informację „podejmij walkę lub uciekaj”, a ciało przestawia się w tryb gotowości. Narażenie na stres prowadzi do wzrostu stężenia takich hormonów jak kortyzol czy adrenalina, które przyczyniać się mogą do występowania nasilonych objawów somatycznych – tętno wówczas przyspiesza, rośnie ciśnienie krwi, a oddech staje się szybki i spłycony. Jeśli „stan zagrożenia” jest permanentny, a poziom kortyzolu nie spada, sprawa jest poważna. Długotrwały stres może prowadzić do poważnych dolegliwości.
Jak stres wpływa na człowieka?
Przewlekły stres może czynić spustoszenie w organizmie. Mobilizacja układu współczulnego w związku ze stresem może wiązać się z uczuciem suchości w ustach i gardle, wzrostem ciśnienia, zaburzeniami sercowo-naczyniowymi i częstoskurczami. Przy stresie pojawiają się niejednokrotnie zawroty głowy, poty i uderzenia gorąca, a także bóle głowy, dolegliwości żołądkowe i problemy ze snem. To również częste rozdrażnienie, permanentne zmęczenie, a oprócz tego spadek odporności organizmu i większa podatność na infekcje. Dochodzą do tego dodatkowo zaburzenia koncentracji, trudności z oddychaniem, nerwowość lub agresja, a niekiedy nawet schorzenia autoimmunologiczne, nadciśnienie, pociąg do używek czy depresja.
Jak radzić sobie ze stresem?
Najprościej byłoby unikać sytuacji stresogennych, jednak może być to trudne przy dzisiejszym tempie życia. Można natomiast nauczyć się radzenia sobie ze stresem i jego objawami, by stany napięcia nerwowego nie odbijały się tak negatywnie na naszym organizmie. Zanim sięgniemy po tabletki uspokajające, warto spróbować zmian w swojej codzienności. Pomocna może być już zmiana diety, w tym skupienie się na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki witamin, zdrowych tłuszczy czy składników mineralnych. Warto ograniczyć też używki, w tym szczególnie kawę i napoje energetyczne, które wypłukują magnez z organizmu, a także alkohol, który stymuluje wydzielanie kortyzolu. Redukcja napięcia nerwowego to dodatkowo umiejętność zachowania balansu między życiem zawodowym a wypoczynkiem, dbałość o odpowiednio długi i zdrowy sen, a także aktywność fizyczną (szczególnie na łonie natury), która wzmaga produkcję endorfin. Na napięcie nerwowe pomóc mogą również medytacje czy masaże relaksacyjne, a nawet aromaterapia.
Napięcie nerwowe – jak zredukować jego objawy?
Przy nasilonych objawach napięcia nerwowego pomóc może spokojny, głęboki oddech przeponowy. Odprężająco działają szczególnie ćwiczenia fizyczne, które oparte są na właściwym sposobie oddychania. By osiągnąć równowagę, warto również zwiększyć poziom endorfin w organizmie, a to osiągnąć można przez kontakt z bliskimi, ulubioną aktywność fizyczną czy relaks i czas tylko dla siebie. Kojąco na układ nerwowy wpływa także kontakt z naturą. W przypadku nieradzenia sobie z napięciem nerwowym warto też rozważyć psychoterapię, która pomoże pacjentowi ustalić źródło stresu i wskaże sposoby na radzenie sobie z nim, zwiększając tym samym komfort życia.
Preparaty łagodzące stany napięcia nerwowego bez recepty
Walkę z objawami stresu wspomagać mogą dodatkowo dostępne w aptece bez recepty medykamenty. Zaufać można szczególnie ziołom, gdyż wiele z nich korzystnie wpływa na układ nerwowy i pomaga redukować skutki stresu. Jeśli chodzi o stres i napięcie nerwowe, szczególnie polecana jest melisa, serdecznik pospolity, korzeń kozłka lekarskiego (waleriana), a także dziurawiec, szyszki chmielu, szafran czy męczennica cielista. Przy objawach stresu pomocna może być suplementacja magnezu oraz witaminy D i witamin z grupy B. Przydatne w walce z objawami stresu mogą być też adaptogeny, a dodatkowo kwasy omega-3, które są ważne dla pracy układu nerwowego.
Redukcja napięcia nerwowego i zdrowy sen – co może pomóc?
Podstawą, jeśli chodzi o redukcję napięcia nerwowego, powinna być zmiana stylu życia, jednak wspomagająco zastosować można również dostępne w aptece preparaty wyciszające i zapewniające zdrowy sen. Preparaty łagodzące stany napięcia nerwowego, które dostępne są w aptece bez recepty, to głównie środki oparte na składnikach roślinnych, które działają uspokajająco i rozluźniająco. Preparaty ziołowe są mniej inwazyjne dla organizmu od leków specjalistycznych i zazwyczaj wykazują znacznie mniej skutków ubocznych, a przy tym nie uzależniają. Dostępne są w różnych formach:
- krople uspokajające,
- kapsułki i tabletki uspokajające,
- płyny i syropy uspokajające,
- mieszanki ziołowe do zaparzania,
- olejki eteryczne do aromaterapii.
Tabletki uspokajające – o czym należy pamiętać?
Stosowanie preparatów łagodzących stany napięcia nerwowego może pomóc w redukcji dokuczliwych objawów, które towarzyszą nadmiernemu stresowi. Niektóre z preparatów nie tylko wyciszają skołatane nerwy, ale też ułatwiają zasypianie, co jest bardzo ważne, gdyż zdrowy sen może pomóc w walce ze stresem i jego objawami, a bezsenność często wręcz nasila dolegliwości napięcia nerwowego takie jak zaburzenia koncentracji czy rozdrażnienie. Stosując tabletki uspokajające lub dostępne bez recepty preparaty wyciszające w innej formie, zawsze należy stosować się do podanych w ulotce zaleceń i określonych bezpiecznych dawek. Trzeba również pamiętać, że zioła posiadają przeciwwskazania i niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.