Dwie kobiety są na kierunku medycznym za granicą
Psychologia

Studia medyczne za granicą

Artykuł partnera.

Interesują Cię studia medyczne za granicą? Medycyna to Twój wymarzony kierunek studiów?
Jest przynajmniej kilka krajów, które są godne rozważenia pod kątem studiów medycznych za granicą. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie możesz studiować ten kierunek w języku angielskim, ile wynosi czesne w poszczególnych krajach oraz które destynacja najchętniej wybierają zagraniczni studenci.

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone

Jeszcze przed Brexitem to Wielka Brytania przyciągała najwięcej studentów z innych europejskich krajów. Wyspy wciąż są popularnym kierunkiem, jednak ze względu na znaczny wzrost kosztu studiowania wiele osób wybiera inne państwa. Aktualnie studia medyczne w UK kosztują od 20.000 do nawet 65.000 funtów za rok nauki. Studia na Cambridge, Oxford, czy jednej z topowych londyńskich uczelni są bez wątpienia świetną decyzją – są to uniwersytety o wielkiej tradycji oraz najwyższym poziomie nauczania.

Inną popularną destynacją są Stany Zjednoczone, gdzie koszt nauki zazwyczaj jest jeszcze wyższy niż w UK. Stanford, Harvard, Yale i wiele, wiele innych….

Wśród 100 najlepszych uniwersytetów medycznych na świecie ponad 40 jest w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Jeśli możesz sobie pozwolić na wybór takich destynacji, to bez wątpienie warto je rozważyć!

Dla wielu osób koszt studiów jest jednak zbyt wysoki, lub Stany są za daleko, a Wielka Brytania nie do końca ich przekonuje. Co w takim wypadku? Wciąż jest dużo możliwości!

Europejskie kraje, w których możesz studiować medycynę

W trzech europejskich krajach studia medyczne są na najwyższym światowym poziomie, a dodatkowo ich koszt jest nieporównywalnie bardziej przystępny niż w UK, czy USA.

Włochy – w Mediolanie, Rzymie, Padwie i w wiele innych miastach możesz studiować medycynę w pełni po angielsku. Znajomość języka włoskiego nie jest wymagana. Poziom nauczania jest bardzo wysoki – tak jak i sama jego tradycja, ponieważ to w Bolonii mieści się najstarsza uczelnia na świecie. Studia medyczne na uczelniach publicznych w Rzymie to koszt od 150€ do 4400€ rocznie – kwota jest dopasowana do sytuacji majątkowej rodziców studenta. Mimo, że na medycynę jest trudno się dostać, to dzięki szerokiej ofercie (ponad 15 uniwersytetów oferujących ten kierunek po angielsku) wiele osób otrzymuje ofertę od jednego lub kilku uniwersytetów we Włoszech. W ostatnich latach, to właśnie ten kraj cieszy się największą popularnością.

Irlandia – znajdują się po przeciwnej stronie Europy niż wspomniane wyżej Włochy. Republika Irlandii, która nie należy do Wielkiej Brytanii, po Brexit’cie stała się popularną destynacją wśród wielu osób, które wcześniej myślały o UK, jednak ze względu na wzrost czesnego musiały zrezygnować z tej opcji. W Irlandii 5 uniwersytetów oferuje medycynę po angielsku, poziom nauczania jest bardzo wysoki, a czesne wynosi 3000€ za rok nauki.

Holandia – w ostatnich latach to właśnie ten kraj jest najczęściej wybierany przez zagranicznych studentów. Wynika to z szerokiej oferty kierunków w języku angielskim, doskonałego poziomu nauczania, niskiego czesnego (1150€ za pierwszy rok nauki i 2300€ za kolejne lata) oraz korzystnego systemu wsparcia finansowego dla studentów. W przypadku medycyny są zaledwie dwa uniwersytety, które oferują ten kierunek po angielsku, jednak jeśli kraj ten Cię przekonuje, to koniecznie zaaplikuj!

Aplikacja z Eduworld

Jeśli chcesz aplikować na studia medyczne do jednego z wyżej wymienionych krajów, to rozważ aplikację ze wsparciem specjalistów. Firma Eduworld nie tylko doskonale przygotuje Cię do egzaminów wstępnych, ale także przeprowadzi przez dość skomplikowany proces rekrutacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.