Kobieta z bólem pleców leczy się światłolecznictwem
Choroby

Światłolecznictwo z wykorzystaniem lamp sollux

Artykuł sponsorowany.

Warto wiedzieć, iż fizyczne właściwości fal promieniowania bywają wykorzystywane do leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych. Należy podkreślić, że światłolecznictwo z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego IR to skuteczna i bezpieczna metoda leczenia, która ma pozytywny wpływ na zdrowie, kondycje i samopoczucie pacjenta. W jakich zatem sytuacjach warto skorzystać z zabiegów, do których używa się lamp sollux?

Co warto wiedzieć o promieniowaniu podczerwonym IR? Na jakiej zasadzie działają lampy sollux?

Odziaływanie promieniowaniem podczerwonym IR daje bardzo dobre efekty biologiczne. W światłolecznictwie do tego typu zabiegów wykorzystuje się m.in. lampy sollux. Takie urządzenia posiadają dwa różne rodzaje filtrów: niebieski i czerwony. Filtry te różnią się pomiędzy sobą właściwościami, dlatego też w zależności od potrzeb leczenia dobierany zostaje właściwy rodzaj filtru. Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi filtrami jest to, że filtr czerwony charakteryzuje się działaniem rozgrzewającym, łagodzącym i przyspieszającym gojenie, ponieważ to właśnie on przepuszcza promienie świetlne czerwone i podczerwone, zaś filtr niebieski wyróżnia się działaniem uspokajającym. Filtr niebieski ogranicza dostarczanie ciepła, przepuszcza promienie widzialne niebieskie, dlatego też znakomicie sprawdza się w przypadku terapii, które maja na celu łagodzenie podrażnień powstałych w wyniku złuszczania naskórka. Zalecany jest on również dla pacjentów borykających się z bólami mięśniowymi i nerwobólami. Co zyskujemy dzięki terapii z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego uwalnianego przez lampy sollux? Naświetlanie promieniowaniem podczerwonym IR prowadzi do stymulacji wydzielania endorfin, skutecznie przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni oraz zwiększenia odżywienia tkanek. Korzyścią wynikającą ze stosowania tego typu terapii jest także reakcja naczyniowa, która polega na rozszerzeniu się naczyń włosowatych skóry, a także tkanki podskórnej.

Lampy sollux – główne wskazania i przeciwwskazania

Zabiegi z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego IR stosuje się w przypadku wielu schorzeń. Z takiego rodzaju terapii korzystają między innymi osoby, które doświadczyły urazów sportowych, które mają problem z trudno gojącymi się ranami czy też zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Lampy sollux sprawdzają się również w przypadku zespołów bólowych, przewlekłych zapaleń stawów, a nawet przy dolegliwościach związanych z zapaleniem jamy nosowej czy zatok przynosowych. Należy także zaznaczyć, że oprócz leczenia konkretnych dolegliwości bólowych lampy sollux wykorzystywane są również w celach profilaktycznych. Takie zabiegi to dobry sposób na przygotowanie ciała pacjenta do różnych form leczenia stosowanych w fizykoterapii np. do elektrostymulacji. Na terapię, w której wykorzystuje się lampy sollux nie powinny udawać się jednak osoby z zaburzeniem czucia, pacjenci z chorobami nowotworowymi czy też kobiety ciężarne. Przeciwskazaniem są także ostre bakteryjne stany zapalne skóry czy tez żylno-chłonne zmiany troficzne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.