szare mydło na mydelniczce w łazince
Dom i ogród

Szare mydło – właściwości, skład, zastosowanie

Po raz pierwszy w Polsce wyprodukowano szare mydło w 1918 roku. Dziś wiele marek używa tradycyjnej formuły do produkcji tego wyjątkowego produktu. Mało tego, sami możemy zrobić własne szare mydło w domu! Ale czy warto? Pewny. Poznaj magiczne właściwości i zastosowania szarego mydła.

Tradycyjne Szare Mydło to produkt naturalny, roślinny i wegański. Chociaż niektóre mydła sodowe są dziś określane jako szare mydło, jest to mylące. Szare mydło jest w rzeczywistości wykonane z roztworu ługu potasowego. To mydło może kojarzyć się przede wszystkim ze „staromodnymi” zabiegami, ale z pewnością powraca do łask. Czemu? Jego główną zaletą jest elastyczność zastosowania. Z powodzeniem może być wykorzystane do mycia twarzy i ciała, a także pielęgnacji włosów, mycia rąk, mycia akcesoriów do makijażu czy redukcji ran i blizn. Jakie są właściwości i zastosowanie szarego mydła w pielęgnacji skóry? Naprawdę duże! Dowiesz się o nich wiele z niniejszego artykułu.

Czym jest szare mydło?

Prawdziwe szare mydło, znane również jako potasowe, jest mieszaniną soli potasowych, kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego i chlorku sodu. Powstaje w procesie zmydlania wodorotlenku potasu z najwyższej jakości tłuszczem palmowym. Jest to mydło naturalne, co oznacza, że ​​w przeciwieństwie do drogeryjnych produktów nie zawiera sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Dzięki temu ryzyko wystąpienia alergii jest zminimalizowane. Mówi się, że mydło szare jest hipoalergiczne. Polecam używać tego określenia z ostrożnością – choć mydła jasnoszare są łagodne dla skóry, to skóra może reagować inaczej i zależy to od indywidualnych predyspozycji.

Szare mydło to naturalny produkt ziołowy, bezpieczny dla kobiet w ciąży i pielęgnacji skóry niemowląt. Prawdziwe szare mydło powinno zawierać palminian potasu lub oliwian potasu (nie palminian sodu). Dodatkowo jest to produkt łagodny i zasadowy – jego pH wynosi około 7-8.

Pod względem zapachu, szare mydło jest prawie niewyczuwalny. Dla jednych szare mydło może być całkowicie bezwonne, inni opisują ten zapach jako zapach fabryczny. Ważne, aby nie utrzymywał się na skórze ani włosach. Mydło jest oleiste, jasnożółte, złotobrązowe lub brązowe.

Szare mydło w łazience przy umywalce
https://www.pexels.com/

Czy szare mydło jest twarde?

Nie, mydło w kostce jest łagodniejsze niż mydło sodowe. Wygląda trochę jak galaretka i łatwo rozpuszcza się w wodzie i etanolu, dlatego powinno być przechowywane w suchym miejscu. Na rynku dostępne jest również szare mydło w płynie, którego kształt pozwala na bardziej praktyczne i higieniczne użytkowanie.

Szare mydło potasowe — więcej zastosowań, niż myślisz

Szare mydło ma szerokie zastosowanie, głównie w kosmetyce i pielęgnacji. Osoby, które borykają się z problemami trądzikowymi, szczególnie chętnie po nie sięgają. Szare mydło skutecznie wysusza egzemę i zmiany skórne. Ale to nie koniec listy zalet! Szare mydło jest często stosowane w leczeniu wszelkiego rodzaju ran, zwłaszcza ran ropnych i pooperacyjnych. Jest również doskonałym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym, nawet do zabrudzonych tkanin i ubranek dziecięcych.

Jeśli spojrzeć na właściwości mydła potasowego (mydła szarego), okazuje się, że jest to jeden z najzdrowszych i najtańszych środków pielęgnacyjnych i czyszczących dla roślin. Samo mydło jest mieszaniną soli potasowych, kwasów tłuszczowych, gliceryny, chlorku sodu i innych, ale bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów.

Szare mydło – zastosowanie w kosmetyce

Szare mydło stosuje się nie tylko w kosmetyce, ale także jako środek leczniczy. A to ze względu na jego bardzo szerokie właściwości. Jego główną zaletą jest fakt, że rzadko powoduje alergie. Chciałbym napisać, że jest hipoalergiczny, ale ludzie w dzisiejszych czasach są tak słabymi i wrażliwymi stworzeniami, że wszystko może ich uczulać. Dlatego słuszniej jest napisać, że jest prawie hipoalergiczny.

Mydło szare ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w kosmetyce i pielęgnacji. Dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym pomaga zwalczać zmiany trądzikowe, zanikać przebarwienia i nawracające stany zapalne skóry. Likwiduje nadmiar sebum wytwarzanego przez skórę.

Mydło szare nie tylko oczyszcza skórę, ale również łagodzi podrażnienia i zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji. Przyspiesza gojenie ran, blizn czy guzków. Może być uzupełnieniem zabiegu odmładzania skóry.

Należy zauważyć, że ponieważ szare mydło jest łagodne i hipoalergiczne, może być używane przez osoby, które nie mogą stosować przypadkowych mydeł zawierających sztuczne składniki.

Produkt może być stosowany nie tylko do oczyszczania twarzy, ale także ciała i włosów. Stosowanie mydła potasowego do oczyszczania skóry głowy ma pozytywny wpływ na produkcję sebum. Ponadto, mimo że szare mydło nie pielęgnuje włosów, to otwiera ich łuski. Oznacza to, że nałożone na takie włosy maski lub odżywki mogą działać skuteczniej. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że Szare mydło może być nie tylko skutecznym środkiem czyszczącym, ale także praktycznym produktem pielęgnacyjnym do domu i ogrodu.

Doskonale nadają się do usuwania plam, prania, tapicerki czy dywanu. Sprawdzi się również podczas usuwania zabrudzeń z podłóg i ścian, czyszczenia pędzli do makijażu czy szczotek do włosów.

Co ciekawe, roztwór szarego mydła i wody zwalcza mszyce, roztocza czy wełnę, bakterie oraz grzyby na roślinach domowych i ogrodowych. Mydło szare jest również składnikiem preparatów farmaceutycznych.

Szare mydło można kupić w drogeriach, sklepach mydlanych i aptekach, a szare mydło ogrodowe można również kupić w sklepach z artykułami ogrodniczymi. Szare mydło w płynie jest mniej powszechne. Cena tradycyjnego mydła w kostce waha się od 5 do 10 zł za 100 g.

Szare mydło w płynie?

Szare mydło może być również używane do produkcji mydła w płynie. Wystarczy rozcieńczyć je w wodzie w proporcji około 1/20, przelać do butelki i używać codziennie, zamiast kupować syntetyczne mydło do rąk. Taki płyn jest doskonałym środkiem higienicznym.

Szare mydło nadaje się również do mycia włosów. Szczególnie włosów z łupieżem. Aby nadać mu jeszcze lepsze właściwości, możemy dodać napar lub mieszanki ziołowe, które najlepiej działają na nasze włosy. Przypomnieć warto, że mydła potasowe otwierają łuski włosa, ułatwiając wnikanie we włosy składników odżywczych i pielęgnacyjnych. Po umyciu wystarczy spłukać włosy wodą z dodatkiem octu jabłkowego, aby zamknąć łuskę włosa i nadać im piękny połysk.

Szare mydło potasowe ogrodnicze

Okazuje się, że produkowany od ponad stu lat roztwór mydła potasowego może być skuteczną, bezpieczną i ekonomiczną alternatywą dla środków ochrony roślin. Wszystko to dzięki kwasom tłuszczowym obecnym w mydle, które powlekając powierzchnię części rośliny, są w stanie wyeliminować lub zapobiec żerowaniu pasożytów oraz zmniejszyć obecność mszyc o ponad 80%!

W sklepach z artykułami ogrodniczymi kupimy gotowe mydła ogrodowe (na bazie potasu) oraz inne mydła z naturalnymi składnikami np. szare mydło z czosnkiem. Zapachy te skutecznie działają na mszyce i odstraszają inne szkodniki: roztocza, wełnowce i gąsienice.

Roztwór mydła potasowego jest również odpowiedni do zwalczania powszechnych chorób grzybowych, takich jak szara pleśń na uprawach. Często dodaje się je również do innych preparatów (np. naparów, osadów czosnku i wrotyczu pospolitego, innych produktów fitosanitarnych) w celu zwiększenia skuteczności oprysku, ponieważ gwarantują lepszą adhezję do organów roślinnych. Jest to naturalna, bezchemiczna ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami, która jest szczególnie ważna i przydatna w amatorskiej uprawie warzyw, drzew owocowych, ozdobnych i kwiatów doniczkowych w domach i mieszkaniach. Należy jednak pamiętać o właściwych proporcjach i nie stosować wysokich stężeń, szczególnie w przypadku młodych roślin. Szare mydło potasowe ogrodnicze to doskonałe rozwiązanie.

Rzadkim zastosowaniem mydła potasowego (lub mydła ogrodniczego) jest jego zdolność do czyszczenia wszystkich narzędzi ogrodniczych, a także szklarni, tuneli aluminiowych i skrzynek.

Szare mydło — jak uratować rośliny przed szkodnikami?

W walce ze szkodnikami atakującymi uprawy szare mydło można stosować głównie jako dodatek wspomagający działanie innego ochraniacza. Dodany do tego typu preparatu roztwór mydła potasowego tworzy film na powierzchni opryskiwanych roślin, a tym samym ułatwia przyleganie i przedłuża czas działania środka. Lepiej włożyć mydło (1020 g) do ciepłej wody, po rozpuszczeniu pozostawić do ostygnięcia, a następnie dodać wodę do moczenia warzyw w odpowiedniej proporcji.

Szare mydło to coś więcej niż tylko dodatek fitosanitarny. Może też samodzielnie zabić wiele owadów. Dostępne w handlu mydło czosnkowo-potasowe skutecznie zwalcza pluskwy. Jego czosnkowy zapach zachęca szkodniki do trzymania się z dala od rośliny. Takie mydła wykorzystywane są między innymi w walce z mszycami, roztoczami, wełnowcami i gąsienicami. Można je bezpiecznie stosować do ochrony warzyw, owoców i roślin ozdobnych oraz donic w naszych mieszkaniach.

Wysoko skoncentrowany roztwór mydła potasowego jest doskonały przeciwko chorobom grzybiczym m.in. szara pleśń. W celu zwiększenia skuteczności sprayu zaleca się dodanie do błota roślinnego mydła szarego, takiego jak skrzyp, wrotycz lub czosnek.

W niskich stężeniach roztwór szarego mydła nie jest nieszkodliwy dla roślin. Nie zaleca się jednak jego stosowania na nowo posadzonych i kwitnących roślinach. Na wszelki wypadek warto przetestować go na wybranych roślinach, zanim będzie powszechnie stosowany. Jeśli po kilku dniach nie pojawią się żadne pieczenie lub inne objawy, resztę porażonej rośliny można spryskać szarym roztworem mydła.

Szare mydło to coś więcej niż tylko dodatek do ochrony roślin. Działa też śmiertelnie na wiele owadów, zatykając przewody powietrzne na powierzchni ciała owada i wysuszając jego skórę. Na przykład dostępne w handlu Szare mydło o zapachu czosnku skutecznie zwalcza pluskwy. Jego zapach odstrasza je, zapobiegając ich ponownemu pojawianiu się. Dzięki działaniu antyseptycznemu szare mydło pomaga również pozbyć się wielu chorób wywoływanych przez bakterie i grzyby. Oprócz zastosowania w ochronie roślin szare mydło doskonale nadaje się do mycia naczyń, koszy i szklarni.

Kobieta myje ręce szarym mydłem
https://www.pexels.com

Szare mydło – jak przygotować preparat?

Oczywiście możesz kupić gotowy potaż/mydło w sklepach ogrodniczych. Jednak bardzo łatwo jest również zrobić taki preparat z tradycyjnego szarego mydła w domu. Jak wiadomo, batony potasu lub inne formy mydła można znaleźć w prawie wszystkich supermarketach i drogeriach. Należy zauważyć, że największą zaletą tego mydła jest jego niski koszt i szeroki zakres zastosowań.

Wystarczy rozpuścić rozpuszczone mydło w gorącej lub gorącej wodzie. Po schłodzeniu odpowiedni roztwór powinien być klarowny, bez zbędnych pozostałości – zwykle wystarczy 15-30 g mydła na litr wody. Jeśli woda jest twarda, a roztwór nie jest wystarczająco przejrzysty, możesz dodać trochę alkoholu do wody przed rozpuszczeniem mydła, aby je zmiękczyć. Tym roztworem możemy spryskiwać rośliny lub dodawać go do innych środków ochrony roślin.

Ważne: Należy pamiętać, że nie zawsze można wyeliminować szkodniki lub zwalczać choroby za pomocą szarego mydła. Warto jednak wspomnieć o tym sprawdzonym ekologicznym środku, który znany jest od wielu lat. Zwłaszcza w zwalczaniu chorób roślin i szkodników. Regularne stosowanie naturalnych formuł znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na chemikalia przez resztę sezonu, kiedy nasilenie chorób i szkodników wzrasta.

Jak zrobić szare mydło w domu?

Jak zrobić mydło potasowe? Formuła jest podobna do mydła sodowego. Olej należy podgrzać do ok. 80 stopni Celsjusza, a wodę połączyć z wodorotlenkiem potasu (KOH). W tym momencie nastąpi gwałtowna reakcja chemiczna, tworząc roztwór alkaliczny i roztwór stanie się gorący.

Gdy oba płyny ostygną, powoli wlewaj powstały roztwór ługu potasowego do tłuszczu, mieszając łopatką. Następnie mieszaninę należy mieszać blenderem, aż zgęstnieje. Od czasu do czasu możesz przestać mieszać i dalej mieszać łopatką, aby nie przypalić urządzenia. Może to zająć dużo czasu. Tłuszcz powinien zostać zmydlony, a pH masy mydlanej znacznie obniżone (aby przestała być żrąca). Czasami do masy dodaje się również alkohol, aby przyspieszyć ten proces.

Przepis na mydło potasowe wydaje się prosty, ale jego przygotowanie wymaga niezwykłej staranności. Na początku masa jest bardzo żrąca. Wdychając jego opary, może poparzyć skórę, oczy, a nawet płuca. Dlatego nie próbuj robić mydła potasowego, chyba że masz pewność, że zdasz test. Możesz niedrogo kupić dobre mydło potasowe przez Internet.

Szare mydło gdzie kupić?

Mydło szare jest na tyle dostępne, że większość osób decyduje się na zakup. Jeżeli zastanawiasz się, jakie szare mydło kupić, możesz zdecydować się na produkty dostępne w znanych drogeriach. Ich ceny są konkurencyjne.

Są to produkty bardzo dobrej jakości. Mają działanie oczyszczające, antyseptyczne i przeciwłojotokowe. Szare mydło pomaga leczyć problemy skórne. Pozostawia skórę czystą, gładką i nieskazitelną. Pasta mydlana jest wykonana w 100% z tłoczonego na zimno nierafinowanego kosmetycznego oleju lnianego. Został on wzbogacony organicznym olejkiem tamanu, olejkiem eterycznym z drzewa herbacianego oraz organicznym olejkiem ze złotej jojoby. Dzięki temu jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy termofilne, kalofiloidy, naturalne witaminy E i F oraz skwalen.

Produkt ten posiada silne właściwości myjące. Dzięki temu skóra po użyciu jest całkowicie czysta, nawilżona i odporna na odwodnienie. Ponadto szare mydło ma właściwości przeciwłojotokowe i antyseptyczne, które pomagają rozpuszczać przebarwienia, zwalczać problemy z trądzikiem i łuszczycą, jednocześnie łagodząc podrażnienia i chroniąc skórę. Jest to kosmetyk, który nadaje się do pielęgnacji całego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.