Mężczyzna borykający się z problemem kołatającego serca
Choroby

Szybkie kołatanie serca – jak uspokoić? Czy to już nerwica serca?

Kołatanie serca to uczucie niespokojnej, szybkiej i niezwykle mocnej pracy serca. Przyczyn kołatania, zwanych także palpitacjami, jest bardzo wiele. Do jednej z częstszych przyczyn, które powodują przyspieszone bicie serca zalicza się m.in. nerwica serca. Jakie są objawy kołatania, czym dokładnie jest nerwica i jak ją właściwie leczyć? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na pytania związane zarówno z palpitacjami, jak i zaburzeniem, jakim jest nerwica serca.

Objawy kołatania serca

Kołatanie serca, oraz związana z nim większość dodatkowych symptomów, zależy w dużej mierze od każdego pacjenta. Jest to spowodowane przede wszystkim  faktem, że same palpitacje mogą mieć różne przyczyny.

Pacjenci najczęściej opisują to uczucie jako szybkie, nieprzyjemne, porównywalne do wrażenia wyrywania się z piersi serca. Wraz z przyspieszoną liczbą uderzeń serca na minutę, odczuwane są także inne objawy. Do najczęściej wymienianych należą m.in. zawroty i ból głowy, uczucie osłabienia, zaniepokojenie, podwyższone ciśnienie, widoczna bladość, nierzadko także ból serca oraz potliwość. Co jednak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z palpitacjami serca wywołanymi jego nerwicą?

Nerwica serca – czym jest?

Nerwica serca jest rodzajem zaburzenia ściśle powiązanym ze stresem. Serce, w wyniku bardzo silnego niepokoju, zaczyna funkcjonować nieprawidłowo, nie zmienia jednakże jednocześnie swojej budowy. Ciekawy jest fakt, że owo schorzenie dotyka głównie ludzi młodych.

Do najczęstszych symptomów nerwicy serca należą:

  • przyspieszone bicie serca, któremu towarzyszy uczucie silnego stresu;
  • ból w klatce piersiowej, w okolicach serca – pojawia się w sytuacji stresującego zdarzenia;
  • nieprzyjemne uczucie duszności;
  • nudności oraz wymioty – związane z wyjątkowo silnym uczuciem stresu.

Jak widać, objawy nerwicy serca są ściśle powiązane z symptomem, jakim jest kołatanie serca. Nie każde palpitacje muszą oznaczać występowanie nerwicy, jednakże jest to możliwe – niezależnie od naszych podejrzeń, warto odwiedzić lekarza, który potwierdzi lub wykluczy nerwicę.

Zapobieganie nerwicy serca

Najlepszym rozwiązaniem, w przypadku obaw o wystąpienie kołatania serca, związanego z nerwicą, jest wprowadzenie w życie działań, które pomogą mu zapobiegać. Najważniejsze jest wprowadzenie spokojnego trybu życia, w którym dostarczamy swojemu organizmowi co najmniej osiem godzin snu.

Chociaż jest to niezwykle trudne, a w gruncie rzeczy wręcz niewykonalne, powinniśmy unikać sytuacji stresowych – chodzi głównie o wszelkie niepotrzebne konflikty, momenty nagłych wzruszeń itp.

Chociaż wysiłek fizyczny jest jak najbardziej wskazany przy zapobieganiu nerwicy serca, to należy pamiętać o unikaniu jego nadmiaru – przemęczanie organizmu jest niewskazane. Ważnym elementem jest także dobrze zbilansowana dieta i regularne pożywianie się. Stosując się do wskazówek znacznie zmniejszamy szansę na wystąpienie nerwicy serca.

Jak samemu uspokoić palpitacje serca?

Kołatanie serca nie jest przyjemnym doświadczeniem. Jeśli jednak spotka nas taka sytuacja, warto zapamiętać kilka wskazówek, dzięki którym uspokojenie szybszych uderzeń serca będzie łatwiejsze.

W pierwszej kolejności należy położyć się na plecach, najlepiej na płaskiej powierzchni. Ważne są głębokie oddechy, pomogą one bowiem miarowo uspokoić serce. Warto mieć pod ręką szklankę zimnej wody lub chłodny kompres (ta opcja jest niewskazana u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze). Zdarza się, że pomagają też delikatne uciski opuszka środkowego palca – najpierw w jednej, a następnie drugiej dłoni.

Pamiętajmy, że to są jedynie wskazówki mogące pomóc w nagłym ataku kołatania serca – w żadnym wypadku nie powinny zastępować późniejszej wizyty u specjalisty. 

Kołatanie serca badania
Źródło: Pixabay.com

Leczenie nerwicy serca

W przypadku wystąpienia nerwicy serca specjaliści zalecają przede wszystkim zmianę trybu życia. Procedura jest podobna jak w przypadku zapobiegania schorzeniu – odpoczynek, lekka aktywność fizyczna oraz zmiany w diecie zdecydowanie powinny pomóc.

W obręb leczenia bardzo często wchodzi wizyta u psychiatry. Lekarz, podczas wywiadu z pacjentem, będzie w stanie przepisać mu odpowiednie leki, najczęściej przeciwlękowe i uspokajające. Nieoceniona będzie także psychoterapia; rozmowa ze specjalistą o swoich lękach i nauka ćwiczeń relaksacyjnych w znaczący sposób mogą wpłynąć na zdrowie i lepsze samopoczucie pacjenta.

Joanna Kot – copywriterka,
wolontariuszka, doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego.
W wolnych chwilach piecze ciasta,
wychowuje koty i słucha podcastów.

Źródło:

  • Stec Sebastian, Zaburzenia rytmu serca – zaburzenia rytmu życia, Medycyna Praktyczna, 2014.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.