Stanowi podstawę kuchni japońskiej, jej korzeni natomiast należy szukać w Portugalii. Tempura wykorzystuje najczęściej kawałki owoców morza i warzyw, rzadziej – grzybów.
Obtaczane w panierce z lekkiego ciasta z mąki pszennej i smażone na głębokim tłuszczu nie bez powodu zyskują kolejnych zwolenników. Przeczytaj i odkryj tajemnicę tempury.
Tempurą może być niemal wszystko
Tempura, niegdyś przygotowywana w trakcie trwania postu, obecnie stanowi jeden z popularniejszych przysmaków kuchni japońskiej. Najczęściej wykorzystuje kawałki owoców morza (głównie krewetek i kalmarów) i warzyw (m.in. papryki, brokułów, cukinii i fasolki szparagowej), w tempurze można przygotowywać jednak wiele różnych pokarmów, w tym ryby, mięsa i grzyby shiitake i kinoko. Smażone w tempurze zyskują doskonały smak i aromat i mimo przygotowania w głębokim tłuszczu są wyjątkowo lekkie.
3 tajemnice doskonałej tempury
Tempura, jako sposób przygotowywania różnorodnych pokarmów (tempurą może być niemal wszystko!) podlega konkretnym zasadom. Tajemnicy doskonałego smaku panierowanych kawałków owoców morza, warzyw, grzybów, mięs i ryb należy szukać w odpowiednim przygotowaniu ich samych, jak również – lekkiego ciasta na bazie mąki pszennej. Nie bez znaczenia jest także sposób podania tempury.
- Charakterystyczna dla Japończyków precyzja w kuchni ma ogromne znaczenie dla przyrządzenia doskonałej tempury. Wszystkie kawałki, które są obtaczane w cieście i smażone na głębokim oleju, są przygotowane w taki sposób, żeby miały podobny rozmiar. Dzięki temu możliwe jest równoczesne wysmażenie, bez ryzyka niedogotowania (lub przegotowania) niektórych porcji.
- Kluczowym składnikiem tempury jest lekkie ciasto na bazie mąki pszennej, w którym, tuż przed smażeniem, zanurza się kawałki owoców morza, warzyw, grzybów, mięs i ryb. Najczęściej ma konsystencję ciasta naleśnikowego i zawiera widoczne grudki mąki, jego tajemnicy zaś należy się doszukiwać w połączeniu bazowych składników – lodowatej wody, w tym również – kostek lodu, mąki pszennej i żółtek jaj.
- Dobrze przygotowana tempura może być serwowana jako przekąska, zanurzona w sosie na bazie bulionu dashi i sosu sojowego. Podawana z ryżem lub makaronem gryczanym lub z mąki udon najczęściej stanowi pełne danie na gorąco (wówczas makaron jest zanurzony w bulionie) lub na zimno – w koszyku bambusowym.