Kilka lnianych tkanin leży na drewnianym stole
Uroda

Tkaniny lniane – wpływ na zdrowie

Tkaniny lniane są ekologiczne, a len znany jest już od tysięcy lat. Len zaczęto uprawiać w Mezopotamii już ok 8 tys. lat temu. Uprawiano go nie tylko dla nasion, z których pozyskiwany był olej, ale również dla włókien, z których tworzone były lniane tkaniny. Od tego czasu ten materiał cieszy się niesłabnącą popularnością. Dziś przyjrzymy się bliżej wpływowi na zdrowie tkanin lnianych.

Dlaczego tkaniny lniane cieszą się popularnością od setek lat?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich właściwości. Są miękkie, charakteryzują się wysoką absorpcją wilgoci. Wśród ich zalet należy wymienić też przewiewność, antyalergiczność, odporność na tarcie, a także rozciąganie. Len, co zostało udowodnione, ma właściwości antybakteryjne. Do tego wszystkiego jest biodegradowalny, co stanowi istotną zaletę tkanin lnianych w obecnych czasach.

Tkaniny lniane zapewniają komfort w wysokich temperaturach

Bez wątpienia tkaniny lniane mają różnorodne zastosowanie, a jednym z ważniejszych jest tworzenie z nich wysokiej jakości odzieży, która sprawdza się w czasie wysokich temperatur. Już dodatek lnu do danej tkaniny zwiększa komfort noszenia. Włókna lniane znacznie przewyższają inne w bezpośrednim kontakcie ze skórą. Wszystko dzięki fizjologicznym właściwościom lnu, który zapewnia chłodny i przyjemny chwyt. Włókna mają wysoką zdolność absorpcji wody i nawet jeśli zaabsorbują 1/5 swojej masy, to nie sprawiają wrażenia wilgotnych. Przewiewność i właściwości tych tkanin można docenić w czasie upałów.

Tkaniny lniane są idealnym wyborem dla alergików

Szukając tkanin, które nie uczulają, zdecydowanie warto postawić na lniane. Len jest materiałem antygrzybicznym i antybakteryjnym, nie powoduje zmian skórnych i podrażnień. Świetnie sprawdzi się dla wszystkich osób wrażliwych na elektryzujące się materiały, gdyż jego przewodność elektryczna jest niska. Uprawa lnu na tkaniny bawełniane jest ekologiczna i przy produkcji tkanin nie są wykorzystywane żadne szkodliwe dla zdrowia czy skóry substancje chemiczne, co ma miejsce w przypadku niektórych tkanin syntetycznych, które zawierają metale ciężkie takie jak np. tytan.

Len ma pozytywny wpływ na jakość snu

Jak pokazały badania Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu przy współpracy z Akademią Medyczną w Poznaniu tkaniny lniane mają pozytywny wpływ na jakość snu i znacznie pod tym względem przewyższają syntetyczny poliester, a nawet bawełnę. W lnianej pościeli można lepiej się wyspać, a otulenie kołdrą z taką poszewką gwarantuje głębszy sen. Co więcej badania wykazały, że organizm szybciej się regeneruje, jeśli śpimy w lnianej pościeli.

Tkaniny lniane świetnie sprawdzają się jako materiał na opatrunki

Len wykorzystywany jest także do wykonywania opatrunków. Przede wszystkim dzięki właściwościom włókien lnianych opatrunek nie przykleja się do rany. Zachowuje optymalną wilgotność i dużą higroskopijność. Takie opatrunki wchłaniają wysięk z rany i są w stanie zapobiec jej wtórnemu zakażeniu. Zmniejszają ryzyko powstania infekcji w obrębie rany. Co bardzo istotne tkanina lniana ma także właściwości antybakteryjne, a to sprawia, że takie opatrunki działają przeciwzapalnie.

Len ma wszechstronne właściwości prozdrowotne, dlatego warto sięgać po tkaniny lniane i wykonane z nich ubrania, a także pościel czy dodatki do domu. Chcąc stworzyć zdrowy mikroklimat w mieszkaniu warto sięgać po lniane zasłony czy też obrusy, a także koce i narzuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.