Urządzone mieszkanie w stylu loftowym
Dom i ogród

Urządzamy mieszkanie w stylu loft od A do Z. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Nowoczesne lofty to mieszkania znajdujące się na ostatnim piętrze, które mają formę nowoczesnych, otwartych apartamentów. Jest tutaj niewiele ścianek działowych i drzwi wewnętrznych. Przestrzeń ma być nieprzytłaczająca i sprzyjająca kreatywności. Jak urządzić mieszkanie w stylu loft od A do Z.

Jak zorganizować podziały w lofcie?

Jeżeli chcesz w lofcie wydzielić miejsce na sypialnię, to możesz to zrobić decydując się na szklane ściany. Takie systemowe rozwiązanie z drzwiami przesuwnymi może świetnie się sprawdzić, tym bardziej, że dla większej intymności możesz na owych ściankach zainstalować rolety. Możesz też zdecydować się na bardziej minimalistyczne rozwiązanie, a mianowicie niewielką ściankę tworzącą wnękę, która będzie oddzielać sypialnię od reszty loftu. Pomieszczenie jest surowe, jednak mogą być w nim nawet elementy glamour czy hi-tech dlatego do oddzielenia możesz wybrać także ściankę z luksferów, a nie jedynie cegły klinkierowej czy cegły z rozbiórki. Oczywiście jedynym oddzielonym pomieszczeniem będzie łazienka.

Jak wykończyć ściany i podłogi w mieszkaniu w stylu loft?

Na pewno w mieszkaniu w stylu loft należy podkreślać przestronność, nawet jeśli metraż nie jest bardzo imponujący. Bo trzeba zaznaczyć, że na taką stylistkę można zdecydować się zarówno w mieszkaniu o powierzchni 60 m2, jak i dużych powierzchniach apartamentowych (magazynowych) o powierzchni przekraczającej 100 m2. Ściany powinny być jasne. Można zdecydować się na beton architektoniczny albo dekoracyjny i połączyć go z cegłą do ozdoby strefy przy nowoczesnym kominku albo ściany przy której stoi komplet wypoczynkowy. Nie należy przytłaczać loftu ceglanym wykończeniem, chyba że decydujesz się na hard loft zamiast soft loftu. Ponadto na ścianach sprawdzą się też beże i jasne szarości. Można gdzieniegdzie postawić też na kontrapunkt w stylu glamour, w końcu lofty były kiedyś mieszkaniami należącymi do środowisk artystycznych. W takim przypadku ściana przy komplecie wypoczynkowym albo w sypialni może być pomalowana w kontrastującej barwie. Na podłogi, choćby w łazience, można wybrać gres imitujący powierzchnię metalu z domieszką rdzawego odcienia. W pozostałej przestrzeni mogą sprawdzić się podłogi drewniane, które dodadzą nutkę ciepła do surowego wnętrza. Można zdecydować się na rodzimy dąb alb wybrać drewno egzotyczne

Jakie oświetlenie wybrać do oświetlenia i wypełnienia nowoczesnego loftu?

Skoro już „szkielet” mieszkania mamy, to czas przejść do kolejnej pracy, a mianowicie doboru oświetlenia. Na tym etapie trzeba już wiedzieć mniej więcej jaki będzie rozkład loftu, gdzie będzie znajdowała się część jadalniana, kuchenna, a gdzie sypialnia czy salon. Na tej podstawie, a także planowane rozmieszczenia mebli można dopasować oświetlenie sufitowe, ale i lampy stojące. Jeśli chodzi o te pierwsze to można wybrać lampy wiszące o nowoczesnej formie z widocznymi stylizowanymi na stare żarówkami LED. Widoczne żarówki zamiast opraw podkreślają surowość wnętrza. W tym samym stylu mogą być utrzymane lampy stojące. Gdzie powinny się znaleźć? Na pewno w strefie wypoczynkowej przy sofie czy narożniku, pomiędzy wypoczynkiem a regałem sprawdzi się lampa podłogowa czarna albo metaliczna. Warto zwrócić uwagę na wysokość owej lampy, a także rodzaj klosza, ponieważ będzie to decydowało o stopniu rozproszenia światła. Lampy stojące do salonu powinny górować nad wypoczynkami i sprzyjać relaksowi z książką czy ulubioną filiżanką kawy w dłoni. Oczywiście nie tylko w przestrzeni dziennej może znaleźć się takie oświetlenie. Lampy stojące do sypialni także się sprawdzą, jeśli planujesz tam postawienie toaletki czy regału i fotela.

Meble pasujące do stylistyki loft – co warto wiedzieć?

W stylistyce loft bardzo dobrze będą się prezentować meble pokryte naturalnymi tkaninami czy wykonane z drewna. Sprawdzą się komplety wypoczynkowe tapicerowane skórą. Można pokusić się o ciemną kolorystykę takich wypoczynków i wtedy pamiętać o odpowiednim doświetleniu takiej strefy, aby aranżacja nie była przytłaczająca. We wnęce można urządzić garderobę. Do niej mogą prowadzić drzwi przesuwne wykonane z palet. W ogóle meble do loftu można wykonać samodzielnie, np. z palet. Można też pokusić się o komody czy regały wyszperane na pchlim targu, na których widoczny jest ząb czasu. Oczywiście powinny być to proste modele, bez zbędnych zdobień.

One thought on “Urządzamy mieszkanie w stylu loft od A do Z. Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.