sztuczne serce
Choroby

USG Doppler – gdzie wykonać i jak wybrać odpowiednią klinikę?

Choroby układu sercowo-naczyniowego w dalszym ciągu są główną przyczyną zgonów wśród Polaków. Profilaktyka układu krwionośnego pozwala na wykrycie nieprawidłowości w przepływie krwi oraz na podjęcie odpowiednich środków zaradczych lub leczniczych. Podstawowym badaniem pozwalającym na dokładną i wiarygodną ocenę wydolności żył i tętnic jest USG Dopplera.

Jak wygląda badanie USG Dopplera?

Badanie dopplerowskie różni się od zwykłego USG tym, że pozwala na zbadanie prędkości oraz kierunku przepływu krwi. Wykorzystuje się do tego zjawisko fizyczne zwane efektem Dopplera. Fala ultradźwiękowa wysyłana przez głowicę aparatu odbija się od przepływającej krwi i powraca do urządzenia, gdzie rejestrowane są zmiany częstotliwości ultradźwięków. Wyniki badania przedstawione są w formie obrazu, z którego doświadczony specjalista może wyczytać nawet niewielkie patologie dotyczące układu naczyniowego.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynie badanie naczyń krwionośnych w obrębie jamy brzusznej wymaga stosowania lekkostrawnej diety przez trzy dni przed planowanym zabiegiem oraz przyjmowania symetykonu w celu pozbycia się gazów jelitowych. Dodatkowo, na zabieg należy stawić się na czczo. Po jego wykonaniu pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Zastosowanie USG Dopplera w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego

Ultrasonografia Dopplerowska jest podstawowym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce schorzeń naczyń krwionośnych. Pozwala na wczesne wykrycie nawet drobnych zmian w obrębie żył i tętnic. Jest to badanie bezinwazyjne, a brak skutków ubocznych sprawia, że może być wykonane u każdego pacjenta, w tym także u kobiet w ciąży. USG Dopplera wykorzystuje się do badania m.in.:

  • tętnic szyjnych oraz tętnic kręgowych;
  • kończyn dolnych;
  • tętnic podobojczykowych;
  • narządów jamy brzusznej;
  • tętnic nerkowych lub trzewnych.

USG Dopplera w Warszawie? Postaw na profesjonalizm!

USG Dopplera jest badaniem o subiektywnym charakterze, co oznacza, że jego wyniki zależą od interpretacji wykonującego badanie lekarza. Podczas wyboru kliniki należy kierować się doświadczeniem specjalisty wykonującego badanie, ponieważ poprawnie wykonane pozwoli na uzyskanie rzetelnego wyniku. W placówkach przychodni MULTI MED badanie ultrasonograficzne Dopplera wykonują jedynie wykwalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem, dzięki czemu zyskujesz pewność, że wynik jest w pełni wiarygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.