Kobieta usuwa kamień z ekspresu do kawy
Zdrowie

Usuwanie kamienia w ekspresie: Klucz do smaku i wydajności Twojego ulubionego napoju

Wyobraź sobie, że chcesz przywitać nowy dzień filiżanką ulubionego, aromatycznego naparu. Wsypujesz kawę do ekspresu i czekasz na intensywny, piękny aromat i uczucie odprężenia. Z niecierpliwością myślisz o pierwszym łyku doskonałego napoju. Może dziś z dodatkiem gorzkiej czekolady? A może syropu karmelowego? Pysznie. Już jest. Sięgasz po filiżankę i czujesz…rozczarowanie. Smak nijaki i zapach też inny. O co chodzi? Odpowiedź jest prosta – osadził się kamień!

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest kamień w ekspresie i co robi z Twoją kawą. Przeczytasz również jak szybko i skutecznie usuwać osad, by cieszyć się pełnią smaku i aromatu porannego eliksiru.

Dlaczego w ekspresie do kawy powstaje osad/kamień?

Jest to naturalny proces, któremu (na szczęście) łatwo zaradzić. Wpływ na powstawanie kamienia ma:

 • Twardość wody – im twardsza woda, tym wyższe stężenie minerałów. Minerały wchodzą ze sobą w reakcje i szybko tworzą wapienny osad na elementach ekspresu.
 • Wysoka temperatura wody – nie ma kawy bez gorącej wody, prawda? A wraz z procesem podgrzewania minerały krystalizują się i tworzą kamień we wnętrzu ekspresu.

Ciekawostka – twardość wody zależy od regionu. Warto zainteresować się jaka woda płynie w Twoim kranie. Twardość wody ma wpływ nie tylko na jakość napojów. Wpływa na przykład – na zaburzenie równowagi PH skóry.

Jak osadzanie kamienia wpływa na jakość parzonej kawy?

Niestety, wpływ jest znaczący i negatywny. Można to odczuć z każdym kolejnym dniem, gdy używa się ekspresu pokrytego coraz grubszą warstwą wapiennego osadu.

 • Aromat kawy, czyli coś, co urzeka jako pierwsze, zostaje mocno zubożony. Zapach traci na intensywności i bogactwie, a przyjemności z rytuału picia kawy pozostaje niewiele.
 • Smak kawy pod wpływem osadu również staje się dużo gorszy. Po pierwsze kawa jest słabsza, ponieważ kamień blokuje wykorzystanie pełni jej składników. Po drugie napój ma nieprzyjemny posmak ze względu na dostający się od niej osad.

Jak usunąć kamień z ekspresu do kawy?

Do wyboru są metody domowe i nowoczesne środki przeznaczone specjalnie do usuwania osadów w czajniku czy ekspresie do kawy. Czego można użyć do czyszczenia?

  • octu z wodą,
  • pasty z sody oczyszczonej i wody,
  • soku z cytryny,
  • Odkamieniacza do ekspresu.

Odkamieniacz do ekspresu – dlaczego warto z niego regularnie korzystać?

 • Utrzymanie wydajności – odkamieniacz błyskawicznie likwiduje osad i sprawia, że woda może znów przepływać swobodnie. Dzięki temu proces parzenia kawy przebiega w pełni efektywnie.
 • Oszczędność prądu –  w czystym ekspresie woda gotuje się szybciej. Przekłada się to na niższe rachunki za prąd.
 • Dłuższa żywotność sprzętu – regularnie czyszczony ekspres będzie służył długo. Nie ma konieczności wydawania dodatkowej kwoty na naprawę czy zakup kolejnego.
 • Uwalnianie bogactwa związków zapachowych z ziaren kawy – czysty ekspres oznacza również czysty, niezakłócony aromat kawy
 • Intensywny smak – Picie kawy z czystego ekspresu to również czystość smaku bez wapiennych domieszek.
 • Bezpieczeństwo –  odkamieniacz do ekspresu to produkt specjalnego przeznaczenia. Jest opracowany w sposób, który gwarantuje szybkie działanie, bez uszkodzenia sprzętu
 • Łatwość użycia – wystarczy (zgodnie z instrukcją) wlać do ekspresu roztwór zimnej wody i odkamieniacza. Następnie podgrzać i dokładnie wypłukać. Tak, to takie proste!

Jak zapobiegać szybkiemu osadzaniu się kamienia?

Aby zapobiegać tworzeniu się kamienia w ekspresie, ważne jest stosowanie odpowiedniej wody. Można zastosować zmiękczacz lub odpowiednie filtry, które redukują ilość minerałów. Warto pamiętać, że twarda woda mimo, że tworzy osady – ma dużo zalet. Zawarte w wodzie pierwiastki przeciwdziałają wielu zaburzeniom organizmu. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie zdrowej wody i regularne czyszczenie ekspresu.

Kawa to niezwykły napój. Kawa to rytuał w którym główną rolę grają smak i aromat. To także przyjemność i odprężenie. Siła i energia. Jeżeli chcesz cieszyć się co dzień wyśmienitym naparem potrzebujesz tylko czterech rzeczy: kawy, wody, ekspresu i…odkamieniacza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.