Kobieta na zabiegu usuwania ósemek
Choroby

Usuwanie ósemek – wszystko co warto wiedzieć o zabiegu

Większość osób, słysząc o zabiegu usuwania ósemek, zaczyna się bać i zastanawiać, czy w ogóle się na niego decydować. Wątpliwości i obawy prowadzą do tego, że pacjenci rezygnują z ekstrakcji zębów i tym samym narażają się na poważne komplikacje zdrowotne. Kiedy należy usunąć ósemki? Jak przebiega zabieg? Czy jest bolesny? Na te i inne pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!

Kiedy niezbędne jest usuwanie ósemek?

Ósemki, a właściwie zęby mądrości wyrzynają się najpóźniej. Są to trzecie i jednocześnie ostatnie zęby trzonowe człowiek. Z reguły pojawiają się między 17, a 26 rokiem życia. Jednak czasem mogą zacząć się wyrzynać nieco później. Niestety bardzo często procesowi towarzyszy spory ból i dyskomfort. Spowodowane jest to tym, że ósemki pokryte są dziąsłami, które zarazem tworzą tzw. kieszonki. To właśnie do nich trafiają resztki spożytego jedzenia, a w konsekwencji rozwijają się bakterie. Tym samym dana osoba nie ma możliwości zadbania o prawidłową higienę jamy ustnej i naraża się na próchnicę. Z kolei ona prowadzi do stanów zapalnych i opuchlizny. Inną przyczyną wskazującą na konieczność usunięcia ósemek jest ich nieprawidłowy wzrost. Czasem zdarza się tak, że zęby mądrości nie pojawiają się wcale i jedynie zdjęcie rentgenowskie może pokazać, że zatrzymały się w kości. Poza tym usuwanie ósemek należy przeprowadzić, jeżeli:

  • Brakuje na nie miejsca.
  • Niezbędne jest leczenie ortodontyczne.
  • Wyrżnęły się tylko częściowo.
  • Ich wzrost został całkowicie zatrzymany.
  • Występuje ropień, torbiel zębopochodna bądź zgorzel.

Jak przebiega zabieg usuwania ósemek?

W pierwszej kolejności stomatolog powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem wykonać badanie tomografem komputerowym. Zdjęcie pozwala na ocenę położenia korzeni i podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy ekstrakcja zębów mądrości musi się odbyć. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga szczękowego. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest bolesny i trwa najczęściej około godziny. Przez cały ten czas pacjent jest znieczulany miejscowo. Stosunkowo często chirurg korzysta z pomocy mikroskopu, co znacznie ułatwia mu pracę, ponieważ bez trudu może ocenić stan zęba. Usuwanie ósemek jest całkowicie bezpieczne, a rana powstała w wyniku zabiegu musi zostać zabezpieczona i oczyszczona ozonem.

Usuwanie ósemek – ewentualne komplikacje i rekonwalescencja po zabiegu

Mimo że usuwanie ósemek jest  bezbolesne, to po wykonaniu zabiegu pacjent może odczuwać ból. Zupełnie naturalne jest również to, że pojawi się opuchlizna. W takiej sytuacji można sobie ulżyć przy mocy zimnych okładów. Bardzo ważne jest to, aby podczas gojenia rany, czyli zamykania zębodołu nie spożywać produktów zawierających alkohol oraz kofeinę, a także nie palić papierosów. Niestosowanie się do  tych zaleceń może bowiem skutkować komplikacjami w postaci stanów zapalnych lub problemów z gojeniem. Zamykanie zębodołu trwa około tygodnia. Po zabiegu usunięcia ósemek warto również w miarę możliwości zaniechać wzmożonej aktywności fizycznej, ponieważ może potęgować ból. Do ekstrakcji zębów mądrości nie są potrzebne jakieś specjalistyczne przygotowania. Pacjent jedynie powinien zadbać o dokładną higienę jamy ustnej. Dobrze będzie, jeżeli wcześniej zje także posiłek, gdyż po zabiegu nie można jeść twardych i gorących pokarmów przez kilka godzin. Zła wiadomość jest taka, że palacze zmuszeni są zrezygnować z nałogu na przynajmniej 12 godzin przed operacją.

Usuwanie ósemek to nieskomplikowany i bezpieczny zabiegu, dlatego gdy zaczynają nam dokuczać, nie należy zwlekać i jak najszybciej umówić się na konsultację ze stomatologiem. Pozwoli nam to uniknąć poważnych konsekwencji i silnego bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.