Lekarz w gabinecie bada zmiany skórne u swojej pacjentki
Choroby

Usuwanie znamion – co warto o nich wiedzieć?

Artykuł partnera.

Znamiona skórne barwnikowe to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Może on świadczyć o rozwijającym się nowotworze skóry, czyli czerniaku. Jak samodzielnie zweryfikować, czy znamię na naszej skórze powinno zostać usunięte z uwagi na zagrożenie zdrowotne? Kto powinien zająć się likwidacją znamion barwnikowych?

Jak powstają znamiona skórne?

Znamiona na naszej skórze najczęściej pojawiają się wskutek działania promieniowania słonecznego. Dorosły człowiek zwykle ma ich na ciele od 10 do nawet 40 i nie jest to powód do niepokoju. Znamiona skórne barwnikowe są naturalną zmianą, tworzącą się poprzez zgrupowanie komórek melanocytowych. Łagodne zmiany nie wymagają konsultacji lekarskiej czy inwazyjnych działań. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie znamiona są tylko zmianą estetyczną zachodzącą na skórze. Może się zdarzyć, że zmienią one swój charakter i będą wymagały interwencji lekarza. Bywa, że są oznaką czerniaka skóry, czyli nowotworu złośliwego. Narażone na niego są osoby, które często przebywają na słońcu lub opalają się w solarium. Im dłuższa ekspozycja ciała na promienie słoneczne, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania.

Istnieje grupa osób, która jest szczególnie narażona na powstanie złośliwych znamion skórnych. Są to osoby o jasnych włosach, oczach czy skórze, słabej tolerancji słonecznej, dziedziczące chorobę genetycznie, a także te, które opalają się z trudem. Nie jest oczywiście powiedziane, że osoba spełniająca te wytyczne jest chora. Z każdym podejrzeniem wystąpienia czerniaka, znamię powinien ocenić specjalista.
Usuwanie zmian

Usuwanie znamion – kiedy jest to możliwe?

Osoby, które zdecydują się na likwidację zmiany skórnej, mogą to zrobić w komfortowych warunkach i pod okiem wykwalifikowanego personelu. Zabieg usuwania znamion skórnych należy poprzedzić konsultacją, a także badaniem dermatoskopowym. Pozwoli ono ocenić ryzyko wystąpienia raka skóry. Co istotne, podczas wykonywania zabiegu łatwo o rozniesienie czerniaka po zdrowych komórkach. W związku z tym podczas działania chirurga usuwa się nie tylko ognisko chore, ale także zdrowe tkanki skóry, znajdujące się naokoło skazy. Ważne: znamion nie wolno wyciskać, zamrażać czy leczyć laserowo. Powinny zostać w bezpieczny sposób usunięte w całości.

Usuwanie znamion w Gdańsku to usługa dostępna np. w Centrum Medycznym Tartaczna 2. Pracują tam lekarze z wieloletnim doświadczeniem.

Jak samodzielnie rozpoznać znamiona na skórze?

Zabieg likwidacji zmian skórnych odbywa się po wcześniejszym umówieniu wizyty i konsultacji medycznej. Zanim jednak pacjent uda się na wizytę do chirurga onkologicznego, powinien sam ocenić, czy ślad na jego skórze jest niepokojący. Jak to zrobić? Złośliwy charakter guzka łatwo ocenić, stosując zasadę ABCDE. A jak asymetria. Jeśli zmiana rośnie tylko po jednej stronie, przestaje być symetryczna. B jak brzegi. Rozlewające się, mogą być powodem do niepokoju. C jak czarny i czerwony. Jeśli na taki właśnie kolor zmienia się część znamienia, warto udać się do lekarza. D jak duży. Im większe znamię, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. E jak ewolucja. Zmieniająca się skaza skórna świadczy o jej rozwoju.

Jeśli nie masz pewności, czy zmiana na skórze kwalifikuje się do zabiegu medycznego, skonsultuj się z lekarzem. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.