Schodołaz gotowy do zamontowania na schodach
Zdrowie

Używany schodołaz – gdzie go kupić i na co zwrócić uwagę?

Każdego dnia przemierzamy wiele schodów – w pracy, w domu, w miejscach publicznych. Dla wielu osób jest to codzienność, jednak dla tych, którzy zmagają się z niepełnosprawnością, może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego niezwykle ważne jest, aby osoby z ograniczeniami w poruszaniu się miały dostęp do odpowiednich urządzeń, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Schodołazy to idealne rozwiązanie, będące w zasięgu nawet osób z ograniczonym budżetem. Podpowiadamy, gdzie znaleźć używany schodołaz i które aspekty są istotne przy wyborze.

Schodołazy gąsienicowe i schodołazy kroczące dla niepełnosprawnych

Schodołazy to innowacyjne urządzenia, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnościami pokonywanie schodów w sposób łatwy i bezpieczny. Wybór odpowiedniego typu zależy od indywidualnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością oraz od rodzaju schodów, które muszą być pokonane. Schodołazy gąsienicowe i schodołazy kroczące to dwa różne rodzaje urządzeń, które mają nieco odmienne funkcje i są dostosowane do różnych zastosowań. 

Schodołazy kroczące mogą poruszać się po schodach prostych i zabiegowych oraz po schodach z wysokim kątem nachylenia. Ich głównymi zaletami są rozmiar i niska waga. Natomiast gąsienicowe potrafią udźwignąć większy ciężar, są stabilniejsze i lekkie oraz łatwe w obsłudze dla prowadzącego. 

Tanie schodołazy – gdzie ich szukać?

Pierwszym miejscem, gdzie warto poszukać używanego schodołazu, jest oczywiście internet. Na popularnych serwisach aukcyjnych lub portalach znajdziesz wiele rozmaitych ofert. Ważne jednak, aby dokładnie je przeanalizować, zwracając uwagę na parametry, typ i stan urządzenia oraz ewentualne uszkodzenia. Czasem niewielka oszczędność nie jest warta ryzyka, więc najlepiej zdecydować się na nabycie sprzętu na renomowanej stronie, która cieszy się zaufaniem. 

Używane schodołazy znajdziesz np. tutaj: https://pokonaj-bariery.pl/c/schodolazy/uzywane/. Sklep ma szeroki asortyment, więc wybranie idealnie dopasowanego do potrzeb urządzenia nie będzie trudne. Co ważne, jest to sprawdzona strona, co daje gwarancję zadowolenia i sprawia, że nie musisz się obawiać rozczarowania. Przy zakupie warto zapytać o gwarancję na wybrany model schodołazu oraz o stan techniczny. Zaleca się też sprawdzenie, czy urządzenie było  serwisowane, czy ma nowe baterie i ważne certyfikaty i atesty.

Parametry używanego schodołazu – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem warto przeanalizować potrzeby i zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych urządzeń. Do podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, należą:

  • maksymalna waga użytkownika – każdy schodołaz ma ograniczenie co do maksymalnej wagi użytkownika, którą jest w stanie udźwignąć. Zwykle wynosi ona od 120 do 200 kg, ale warto to zweryfikować.
  • Spoczniki na schodach (na piętrach czy półpiętrach) – należy dokładnie zmierzyć ich długość i szerokość tam, gdzie urządzeniem trzeba będzie zawracać lub skręcać.
  • Rodzaj wózka inwalidzkiego – z reguły do podstawowych schodołazów pasują wszystkie wózki standardowe, natomiast do wózków aktywnych czy komfortowych potrzebne są schodołazy ze specjalnymi rampami (szynami) najazdowymi. 
  • Prędkość – większość schodołazów porusza się z prędkością około 0,15–0,20 m/s. Jest to odpowiednia wartość, która pozwala na bezpieczne i komfortowe przemieszczanie się po schodach.
  • Bezpieczeństwo – każdy schodołaz powinien być wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, takie jak np. pasy bezpieczeństwa czy hamulce.

Trzeba mieć na uwadze, że parametry techniczne schodołazu są bardzo ważne nie tylko dla komfortu, ale i bezpieczeństwa użytkowania. Przed zakupem warto upewnić się, że wybrane urządzenie spełnia indywidualne potrzeby i wymagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.