Dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy pozwala nam uniknąć dodatkowego stresu w nagłych sytuacjach. Warto skompletować wszelkie niezbędne elementy, które przydadzą się do łagodzenia dolegliwości bólowych czy opatrywania ran. Aby odrobinę ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy listę prezentującą najważniejsze materiały opatrunkowe, które powinny znaleźć się w każdej apteczce!
Dlaczego apteczka pierwszej pomocy jest tak ważna?
Wiele osób nie zwraca większej uwagi na zawartość swej apteczki pierwszej pomocy… nie przegląda jej regularnie, nie sprawdza daty ważności leków i nie uzupełnia ewentualnych braków. Wychodzą one z założenia, iż mogą udać się do apteki dopiero wtedy, kiedy wystąpi taka potrzeba. Warto jednak pamiętać, ze skompletowana apteczka może stanowić prawdziwy ratunek, kiedy ulegniemy wypadkowi – w szczególności, jeśli stanie się to w późnych godzinach wieczornych. Odpowiednio wyposażona apteczka może okazać się zbawienna także wtedy, gdy jesteśmy sami w mieszkaniu, a z powodu towarzyszącemu nam bólu nie jesteśmy w stanie udać się do sklepu.
Należy również zaznaczyć, że nasza apteczka pierwszej pomocy będzie się odrobinę różnić od tej należącej do naszej rodziny czy znajomych. Podczas jej kompletowania należy się jednak trzymać kilku podstawowych zasad i zakupić m.in. leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, preparaty na stłuczenia czy leki na problemy żołądkowe. Nie może również zabraknąć materiałów opatrunkowych!
Materiały opatrunkowe – które są niezbędne?
Nasza apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać wszelkie niezbędne materiały opatrunkowe – przy ich wyborze warto jednak pamiętać, aby były to produkty wysokiej jakości, które sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających sytuacjach. Takie wyroby medyczne znajdziesz na https://mercant.pl/materialy-opatrunkowe,cp40,pl.html.
Plastry z opatrunkiem
Chociaż niewielkie rany i drobne zacięcia nie wymagają interwencji lekarza, powinny zostać one prawidłowo oczyszczone i opatrzone przy pomocy plastrów – z tego powodu w naszej apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się plastry z opatrunkiem. Skutecznie chronią one ranę przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami i drobnoustrojami, co przyspiesza gojenie się tkanki.
Gaza opatrunkowa jałowa
Gazy opatrunkowe doskonale sprawdzają się podczas udzielania pierwszej pomocy. Wyroby jałowe mogą być stosowane bezpośrednio do opatrywania ran, a także wykorzystywane jako tampony do tamowania krwotoków zewnętrznych z ran. To materiały miękkie, charakteryzujące się wysoką przepuszczalnością powietrza oraz chłonnością, dlatego powinny znaleźć się w każdej apteczce.
Bandaże
Warto zaopatrzyć się w kilka rodzajów bandaży. Pierwszym z nich jest bandaż elastyczny, który przyda się przy usztywnianiu i unieruchamianiu kończyn po urazach, a także wykonywaniu opatrunku uciskowego. Bandaż półelastyczny będzie natomiast odpowiedni, jeśli konieczne jest podtrzymanie opatrunków w miejscach, takich jak stawy. Nasza apteczka powinna zawierać również bandaż kohezyjny – sprawdza się on doskonale szczególnie w przypadku osób posiadających skórę skłonną do alergii. Będzie on idealny do opatrywania ran silnie krwawiących czy znajdujących się w miejscach ruchomych, trudno dostępnych.
Przylepce
Ten wyrób medyczny jest wykonany z rozciągliwej włókniny i będzie odpowiedni do mocowania opatrunku pierwotnego. Dobrze dopasowuje się do ciała oraz zapewnia ranie warunki niezbędne do prawidłowego gojenia.
Opatrunki hydrożelowe
Opatrunki hydrożelowe doskonale sprawdzają się do leczenia oparzeń, obrzęków, owrzodzeń czy odleżyn. Wyróżniają się one swymi właściwościami nawilżającymi i absorpcyjnymi, dzięki czemu łagodzą ból, zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia rany oraz przyspieszają proces gojenia.
Paski do zamykania ran
Ten samoprzylepny wyrób medyczny nie tylko chroni ranę przed czynnikami zewnętrznymi, niwelując ryzyko zakażenia, ale także przyspiesza gojenie. Warto także wspomnieć, że paski do zamykania ran pomagają zmniejszyć bliznę – z tego powodu dobrze ich używać, jeśli rana znajduje się w widocznym miejscu.
W naszej apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się wszelkie niezbędne materiały opatrunkowe. Warto o to zadbać, aby w razie nagłej sytuacji uniknąć niepotrzebnego stresu.