dziewczynka siedzi na chodniku i wiąże swojego buta
Rodzicielstwo

Wiązane, czy na rzepy? Jakie buty kupić dziecku?

Wybór odpowiedniego obuwia dziecięcego sprowadza się nie tylko do doboru optymalnego rozmiaru czy wzoru, który podoba się maluchowi. Ponadto, konieczny jest także wybór odpowiedniego rodzaju zapinania obuwia. Co sprawdzi się lepiej – buty wiązane czy na rzepy?

Wiek dziecka a buty

Początkowo za nakładanie obuwia malucha odpowiadają rodzice, dlatego kwestia wyboru pomiędzy rzepami i sznurowadłami ma drugorzędne znaczenie. Jednak wraz z upływem czasu i tym samym rozwojem dziecięcej samodzielności – kwestia ta zaczyna mieć coraz większe znaczenie zarówno dla malucha, jak i jego rodziców.

Przed zakupem obuwia warto zastanowić się, które z rozwiązań będzie miało więcej plusów w konkretnej sytuacji i na tej podstawie podjąć ostateczną decyzję.

Zalety butów sznurowanych

Obuwie sznurowane przeważa wśród modeli butów dla dorosłych, a także starszych dzieci. Można jednak znaleźć je również wśród modeli stworzonych z myślą o najmłodszych, choć trudno tutaj mówić o samodzielnym ich nakładaniu. Wśród zdecydowanych zalet obuwia sznurowanego należy wskazać możliwość lepszego dopasowania do stopy. Dzięki sznurowadłom, zyskujemy bowiem możliwość lepszego dociągnięcia poszczególnych elementów, dzięki czemu buty dziecięce dobrze leżą na nodze malucha. To szczególnie istotna cecha, jeżeli Twoja pociecha posiada nietypowe stopy – np. o wyjątkowo niskim lub wysokim podbiciu. Dzięki sznurowadłom możliwe będzie lepsze dopasowanie buta do potrzeb malucha i tym samym zapewnienie mu komfortu i bezpieczeństwa.

Buty na rzepy – największe plusy

Buty dziecięce zapinane na rzepy są wyjątkowo popularne wśród najmłodszych użytkowników. Kilkuletnie dzieci, które pragną samodzielności, ale nie potrafią jeszcze bez pomocy dorosłego związać sznurowadeł, z pewnością ucieszą się z tego rodzaju obuwia. Choć buty na rzepy zapewniają mniejszą możliwość dopasowania do stóp – doskonale sprawdzą się w przypadku większości standardowo wyprofilowanych, dziecięcych stóp. Największą zaletą obuwia na rzepy jest właśnie samodzielność, którą zyskuje dziecko i zdecydowanie mniejsza ilość czynności do wykonania dla dorosłego przed wyjściem z domu.

Kiedy wybrać buty wiązane, a kiedy te z rzepami?

Wiemy już, czym wyróżnia się obuwie dziecięce z rzepami, a czym to wyposażone w sznurówki. Które zatem wybrać? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie: to zależy. Dobór butów należy dopasować do wieku dziecka i jego zdolności motorycznych, ale również rodzaju podbicia stopy i… preferencji malucha. Zdarzają się bowiem dzieci, które – choć same nie potrafią zawiązać sznurowadeł – wolą jednak obuwie sznurowane. Tak długo, jak maluch nie protestuje, gdy to rodzic zawiązuje mu buciki, kwestia ta nie ma raczej większego znaczenia.

Jednak jeśli wiemy, że dziecko ma nietypową stópkę i standardowe obuwie jest na nią zbyt szerokie bądź za wąskie – zdecydowanie lepszym wyborem są modele sznurowane. Możliwość zaciśnięcia lub poluzowania sznurowadeł pozwala na optymalne dopasowanie bucików do dziecięcych stópek i tym samym zapewnienie maluchowi komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.