Zdrowa żywność

Właściwości jagody kamczackiej – jak spożywać i kiedy?

Jagoda kamczacka, znana także jako super jagoda, jest cennym źródłem witamin i minerałów. Obok wyjątkowego smaku, wyróżnia ją to, że można spożywać ją nie tylko w wersji solo. Znakomicie sprawdza się np. jako dodatek do deserów, jak również stanowi znakomitą bazę do syropu, który jest sprzymierzeńcem na drodze do walki z wirusami i bakteriami. Sprawdź, jak ją spożywać i dlaczego warto to robić.

Jagoda kamczacka – niepozorny owoc z ogromnym potencjałem zdrowotnym

Jako pierwsi jagodę kamczacką zaczęli uprawiać mieszkańcy Azji Północno-Wschodniej. Jej popularność szybko jednak przybrała na sile – na tyle, aby uprawy rozszerzyły się na wiele rejonów naszego globu. Jej owoce charakteryzują się ciemnofioletową barwą i pokryte są niebieskim nalotem. W regionach o umiarkowanym klimacie znajdujących się na terenie Chin, można jednak spotkać uprawy czerwonych jagód kamczackich.

Owoce jagody kamczackiej określane są również jako SUPER JAGODA. Japończycy uważają je za “jagody długiego życia”.

Jagodę kamczacką łatwo jest pomylić z borówką. Owoce są niewielkie, zwykle osiągają 2 lub 3 cm. Nazywane są również borówką kamczacką, syberyjską, jak również kamczatka. W smaku jest kwaskowata, nawet można powiedzieć lekko goryczkawa. Wyróżnia się soczystością.

Można z powodzeniem wytwarzać z niej syrop, jak również potraktować jako znakomity dodatek m.in. do deserów. Syrop z jagody kamczackiej to istna bomba witaminowa.

Składniki jagody kamczackiej – kalejdoskop witamin

Jagoda kamczacka to niesamowity festiwal smaków, ale jednocześnie właściwości zdrowotnych. Drzemie w niej duży potencjał witamin i składników odżywczych, które istotnie wpływają na kondycję organizmu. Warto więc wprowadzić je do diety, szczególnie skrojonej na miarę potrzeb osób starszych. Istotnie wpływa ona bowiem na serce, naczynia krwionośne czy też wzrok. Jej walory smakowe, ale również odżywcze powinny docenić także maluchy. Sok z jagody kamczackiej można im serwować już po ukończeniu pierwszego roku życia.

Korzyści ze spożywania jagody kamczackiej potwierdzają badania

Okazuje się, że w organizmach osób, które postawiły na jej wprowadzenie do diety (regularność w pojawianiu się na talerzu) ilość cząsteczek, które uszkadzają komórki, DNA i wywołujące stany zapalne (wolne rodniki) istotnie się zmniejszyła. W praktyce mowa o imponującym wyniku, bo aż o 25 procentach.

Wśród witamin na które warto zwrócić uwagę istotne miejsce zajmuje C, która wpływa na wzmocnienie układu immunologicznego, jak również niweluje ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych. Do tego dochodzi witamina A, która wspiera kondycję wzroku, skóry i paznokci. Nie bez znaczenia pozostaje także obecność witamin z grupy B. Stanowią one wsparcie dla układu nerwowego.

Warto również zwrócić uwagę na obecność w jagodzie kamczackiej antocyjanów, czyli naturalnych barwników roślinnych. Stanowią ochronę przed stresem oksydacyjnym i chorobami, które ten wykonuje. Jagody kamczackie stanowią ponadto cenne źródło antyoksydantów i minerałów.

Poznaj właściwości jagody kamczackiej

W jagodzie kamczackiej drzemie ogromny potencjał zdrowotny, choć na pierwszy rzut oka jej owoce wyglądają dość niepozornie. Warto jednak zapoznać się z jej właściwościami, dzięki którym możesz przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Nie bez powodu już setki lat temu bardzo chętnie sięgali po nią mieszkańcy ówczesnych Chin, Japonii czy też Rosji – stanowiła remedium na wiele schorzeń i pomagała w łagodzeniu ich objawów.

Właściwości antyoksydacyjne

W pierwszej kolejności warto docenić właściwości antyoksydacyjne jagody kamczackiej. Naturalne związki o silnym działaniu przeciwutleniającym skutecznie neutralizują wolne rodniki, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w naszym organizmie. Ponadto przyspieszają one procesy starzenia się, więc warto im się przeciwstawić.

Syrop z jagody kamczackiej czy też inne, naturalne produkty na ich bazie są znakomitym sprzymierzeńcem walki z infekcjami bakteryjnymi. Warto więc sięgać po nie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy Twój organizm jest bardziej podatny na patogeny chorobotwórcze. Ponadto w owocach jagody kamczackiej znajdziesz również ogromne bogactwo polifenoli – związków antyoksydacyjnych, które działają przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo, a nawet przeciwmiażdżycowo.

Jagoda kamczacka a wzrok

Spożywanie jagody kamczackiej to także ogromne wsparcie dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Zawarte w niej antocyjany przyczyniają się do łagodzenia zmian naczyniowych siatkówki, a do tego zapobiegają pogorszeniu się widzenia. Poprawa krążenia w naczyniach włosowatych to z kolei skuteczny sposób na poprawę zdolności adaptacyjnych oka – zwłaszcza po zmroku.

W jakiej postaci spożywać jagodę kamczacką?

Jagoda kamczacka często staje się głównym bohaterem domowych przetworów takich jak m.in. soki, syropy, dżemy, konfitury, a nawet nalewki zdrowotne. Do swojego codziennego repertuaru warto włączyć np. syrop z tych wyjątkowych owoców – można go spożywać na wiele sposobów. Dodaj go do przestudzonej herbaty lub zimnej, lekko gazowanej wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać go do słodkich potraw czy przekąsek – np. pankejków, gofrów czy też owsianki śniadaniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.