Płytki do łazienki, kuchni, garażu czy na taras spędzają ci sen z powiek? Szukasz tych odpowiednich i słyszałeś już co nieco o tym, że kafelki w sklepie mogą być różnej klasy? Dziś wyjaśniamy, o co w tym chodzi i czego możesz spodziewać się w poszczególnych segmentach klasowych!
Trzy gatunki płytek — czym się charakteryzują?
Niezależnie od tego, czy szukasz właśnie płytek do łazienki, kuchni czy na korytarz, w pierwszej kolejności powinieneś określić, który gatunek cię interesuje. Pisząc o gatunku, mamy na myśli klasę kafelek, wskazującą na pewne charakterystyczne cechy.
Jednocześnie warto wspomnieć, że najważniejsze różnice ustalane są przez producenta płytek i nie obejmuje ich żadna międzynarodowa norma. Mimo wszystko oznaczenie gatunku u poszczególnych firm daje konsumentowi świadomość, czego mniej więcej może się on spodziewać.
Gatunek I
Czyli płytki najwyższej klasy, które powinny spełniać minimum normy PN-EN 14 411 u każdego producenta. W tym przypadku różnica w długości boków płytek z jednego opakowania może wynosić do 0,5% długości. Natomiast krzywizna powierzchni nie powinna przekraczać 0,5% długości brzegu lub przekątnej.
W tym przypadku zakupione przez ciebie płytki muszą być zgodne ze wzorcem wybranego przez ciebie producenta w 95%. Płytki nie powinny posiadać widocznych zarysowań i skaz, a wadliwe kafelki w paczce nie mogą przekraczać 5%.
Jeśli szukasz dobrych płytek do łazienki, kuchni i właściwie wszędzie tam, gdzie ich estetyczne walory mają duże znaczenie, najlepiej wybierz właśnie ten gatunek.
Gatunek II
Tutaj, w porównaniu do gatunku I, płytki będą tańsze. Jednak musisz liczyć się z tym, że płytki będą tu wyróżniać się już pewnymi niedoskonałościami. Co istotne, nie zawsze będą one widoczne na pierwszy rzut oka. Do tego ilość wadliwych płytek w paczce może sięgać nawet 10%.
To, co może wyróżniać ten gatunek to:
- Uszkodzone narożniki i krawędzie oraz różne kąty. Tym samym wymiary płytki mogą różnić się od tego, co podane jest na opakowaniu.
- Przebarwienia.
- Różnice w odcieniu.
Ta klasa płytek najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie estetyka nie gra pierwszych skrzypiec. Tym samym, aby obniżyć koszty remontu, warto postawić na II gatunek w pomieszczeniach gospodarczych, spiżarni czy garażu.
Gatunek III
Ilość wadliwych płytek w paczce może tu sięgać 20%, a defekty kafelek są częstsze i z reguły widoczne już na pierwszy rzut oka. Mogą być wyszczerbione, posiadać widoczne plamy i skazy, a poszczególne kafelki mogą różnić się od siebie kolorem. Oprócz różnicy w wymiarze mogą też wystąpić problemy z ich poziomowaniem.
Ta klasa płytek jest zdecydowanie najtańsza, jednak przed zakupem warto obejrzeć wszystkie płytki z opakowania. Może się bowiem okazać, że pieniądze, które zaoszczędzisz na zakupie, wydasz na dodatkową pracę wykonawcy i maskowanie niedoskonałości.
Postaw na świadome zakupy
Wykończenie wnętrz to nierzadko kosztowne przedsięwzięcie. Koszty można nieco obniżyć, decydując się na płytki niższego gatunku. Trzeba to jednak robić rozważnie, by ostatecznie nie ponosić dodatkowych nakładów finansowych na korygowanie mankamentów wybranej klasy.
Dlatego, jeśli szukasz płytek do miejsc reprezentatywnych, jak łazienka, jadalnia, kuchnia czy korytarz, zdecydowanie postaw na płytki I gatunku. Natomiast do kotłowni, spiżarni, garażu czy różnego rodzaju schowków wybierz gatunek II lub III. W ten sposób obniżysz trochę koszty wykończenia, a jednocześnie nie ucierpi wystrój wnętrz, w których estetyka spełnia ważną funkcję.