Kobieta na spotkaniu z psychologiem online
Psychologia

Wszystko co powinnismy wiedzieć o terapii online

Jest wiele teorii związanych z okolicznościami powstania psychoterapii online, ale wśród najczęściej wymienianych znajdziemy przede wszystkim postępującą digitalizację oraz zapotrzebowanie na alternatywne formy terapii.

To zapotrzebowanie na alternatywne formy terapii szczególnie uwidoczniło się w trakcie pandemii COVID-19. Nie bez znaczenie był też rozwój technologii umożliwiający wykorzystanie narzędzi komunikacji w czasie rzeczywistym, tym samym pozwalając na prowadzenie sesji terapeutycznych z dowolnego miejsca na świecie. Na popularyzację tej formy spotkań z pacjentem wpływ miało wiele czynników, którym postaramy się przyjrzeć bliżej w tym artykule, ale na początek dowiedzmy się czegoś więcej na jej temat.

Czym jest psychoterapia online?

Najprościej rzecz ujmując, psychoterapia online to forma terapii, która odbywa się w sieci za pomocą wideokonferencji i przy użyciu narzędzi, które umożliwiają nam wzięcie w niej udziału, tj. laptopa, tabletu, smartfona czy też innego urządzenia posiadającego kamerę oraz możliwość podłączenia do internetu.

psychoterapia trzymsie.jpg

Sama rozmowa odbywa się najczęściej poprzez aplikacje takie jak Skype, Zoom, Google Meets, Whats Up, ale wiele innowacyjnych portali internetowych zrzeszających certyfikowanych psychoterapeutów i zajmują się terapią online takich jak trzymsie.pl, intensywnie pracuje nad autonomicznymi rozwiązaniami pozwalającymi na połączenie się z terapeutą bezpośrednio z poziomu samego serwisu.

Jakie są zalety tej formy terapii?

Wśród pięciu najczęściej wymienianych korzyści, które niesie ze sobą terapia online, respondenci najczęściej wymieniają:

  1. Dostępność, dzięki której można uczestniczyć w sesjach terapeutycznych z dowolnego miejsca na świecie.
  2. Wygoda, pozwalająca na oszczędzanie czasu i kosztów związanych z dojazdem do gabinetu terapeutycznego.
  3. Anonimowość, która daje możliwość ukrycia się przez osoby mające opory w odwiedzaniu placówki stacjonarnej i w ich rozumieniu występowanie ryzyka spotkania znajomych twarzy w drodze lub oczekiwaniu na sesje terapeutyczną.
  4. Dostęp do szerokiej bazy terapeutów, umożliwiający nam łatwiejsze znalezienie właściwego terapeuty, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, preferencjom oraz poruszał się w nurcie psychoterapii dopasowanym do problemu z jakim się u niego pojawimy.
  5. Bezpieczeństwo, szczególnie wskazywane przez respondentów w trakcie trwania pandemii koronawirusa, kiedy ograniczenia w przemieszczaniu się i zalecenia dotyczące zachowania dystansu społecznego zmusiły wiele osób do szukania alternatywnych form terapii, tym samym minimalizując ryzyko związane z zarażeniem się wirusem COVID-19.

Jaka jest skuteczność psychoterapii online?

Psychoterapia online może być skuteczna w leczeniu różnych zaburzeń psychicznych i emocjonalnych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania oraz wiele innych. Wiele badań wykazało, że jest ona równie skuteczna jak tradycyjna terapia gabinetowa, ale trzeba tutaj zwrócić uwagę, że wspomniana skuteczność zależy również od indywidualnych potrzeb oraz preferencji pacjenta, a także umiejętności i doświadczenia terapeuty w pracy z pacjentami za pośrednictwem platformy online.

Czy warto skorzystać z psychoterapii online?

Jeśli nie mamy możliwości lub zwyczajnie nie chcemy uczestniczyć w sesjach stacjonarnych z terapeutą, psychoterapia online będzie doskonałym rozwiązaniem, który umożliwi Ci zadbanie o tą sferę Twojego życia.

Psychoterapia online na pewno będzie bardziej dostępna i wygodna dla osób z niepełnosprawnościami lub z ograniczeniami czasowymi oraz dla tych wszystkich, którzy zamieszkują tereny podmiejskie, gdzie dostęp do placówek świadczących tego typu usługi jest z reguły ograniczony.

Kiedy powinniśmy rozważyć kontakt u psychologa online?

Jeśli odczuwamy trudności z radzeniem sobie z emocjami, relacjami międzyludzkimi, stresem, zaburzeniami lękowymi, depresją, uzależnieniami lub kryzysem życiowym, zdecydowanie powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty, który pomoże nam zrozumieć swoje emocje, dzięki czemu zaczniemy podejmować bardziej świadome decyzję, a także rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z problemami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.