Disulfiram inaczej zwany Esperalem, to czynna substancja stosowana w awersyjnym leczeniu alkoholizmu.
Alkoholizm to jedna z tych chorób, której nigdy nie da się wyleczyć całkowicie. Zaprzestanie picia przez chorego nie oznacza, że przestał on być alkoholikiem. Powrót do nałogu może pojawić się, gdy uzależniony nie otrzymuje odpowiedniego wsparcia terapeutycznego i bliskich. Pomocne przy pozostaniu w trzeźwości jest wszycie Esperalu. Wiele osób zastanawia się jednak czy wszywka alkoholowa jest bezpieczna i czym dokładnie jest. Poniżej wyjaśnimy najważniejsze kwestie dotyczące Esperalu.
Esperal – tzw. wszywka alkoholowa
Disulfiram, dawniej nazywany Esperalem, to związek chemiczny, który stosowany jest w walce z alkoholizmem. Dzięki niemu, w wątrobie nie wytwarza się enzym zwany dehydrogenazą aldehydową, która odpowiedzialna jest za rozkład alkoholu w organizmie człowieka. W wyniku tej blokady w ciele uzależnionego kumuluje się aldehyd octowy, który potęguje dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym. Normalnie jest on usuwany bezpiecznie z organizmu przez wątrobę.
Wszywka alkoholowa jest w pełni bezpieczna dla organizmu człowieka (jeżeli nie ma przeciwwskazań do stosowania) i nie koliduje z innymi przyjmowanymi farmaceutykami. Umieszczając ją pod skórą w okolicach łopatki lub na pośladku, Disulfiram jest stopniowo i nieprzerwanie uwalniany do organizmu przez kilka miesięcy, dając o sobie znać tylko wtedy, gdy uzależniony sięgnie po alkohol. Skutkiem tego są nieprzyjemne dla uzależnionego objawy fizyczne, powodujące dalszą awersję do picia.
Jak Esperal wspomaga walkę z chorobą alkoholową?
Należy pamiętać, że zastosowanie Esperalu nie spowoduje, że osoba nadużywająca alkoholu nagle wyzdrowieje, a jest jedynie środkiem wspomagającym walkę z alkoholizmem. Z racji swojej skuteczności – nieprzyjemne objawy pojawiają się już po kilku minutach od wypicia alkoholu – zniechęca uzależnionego do ponownego sięgnięcia po alkohol. Do objawów należą między innymi: zawroty i bóle głowy, nudności, skoki ciśnienia, ataki paniki i obawa o własne życie. Wymienione dolegliwości potrafią utrzymać się nawet przez kilka godzin, co skutecznie odstrasza od sięgnięcia po 'kolejny kieliszek’.
Wszywka alkoholowa nie może być jednak jedynym środkiem stosowanym do walki z leczeniem alkoholizmu. Konieczna jest odpowiednia terapia przeprowadzona pod okiem specjalistów oraz wsparcie najbliższych, ponieważ bez nich leczenie się nie powiedzie, a uzależniony znów powróci do nałogu.
Wszywka alkoholowa Esperal cena
Przed wszyciem Esperalu często pojawiają się wątpliwości w kwestii ceny takiego zabiegu. W zależności od wariantu, który zostanie wybrany, ceny różnią się od siebie. Pierwsza opcja – bardziej ekonomiczna – to wszycie wszywki ze szwami nierozpuszczalnymi, które należy później usunąć w gabinecie lekarskim. Drugim wariantem jest zabieg ze szwami rozpuszczalnymi niewymagającymi usunięcia. Niezależnie od wybranej opcji, ceny kompleksowego zabiegu (wszycie Esperalu oraz sam jego koszt) rozpoczynają się od kilkuset złotych. W pierwszej chwili może wydawać się to wygórowaną kwotą, jednak biorąc pod uwagę dalsze tragiczne skutki nadmiernego picia i wyniszczania organizmu, jest to zabieg, który w znaczącym stopniu może pomóc osobie uzależnionej od alkoholu.
Wszywka alkoholowa Esperal – jak i gdzie umieszcza się implant Esperalu?
Esperal w postaci tabletki umieszcza się w ciele uzależnionego w jednym z dwóch miejsc (w zależności od decyzji pacjenta) – na pośladku lub pod łopatką. Zabieg musi być wykonany przez odpowiednio przeszkolonego specjalistę, chirurga, który wszyje wszywkę w sterylnych warunkach, gwarantujących bezpieczeństwo wszycia. Takim miejscem jest gabinet https://esperalpoznan.pl/.
Lekarz w pierwszej kolejności nacina skórę, by mieć możliwość umieszczenia pod nią wszywki. Zabieg trwa zwykle pół godziny i wykonywany jest po wcześniejszym podaniu miejscowego znieczulenia. Umieszczony w ten sposób lek, jest nieprzerwanie uwalniany do krwiobiegu osoby uzależnionej i będzie obecny w jej organizmie przez kilka najbliższych miesięcy. Należy pamiętać o odpowiednim dbaniu o ranę po zaszyciu, by nie doszło do zakażenia.
Jeśli poszukujesz pomocy w walce z alkoholizmem dla siebie lub kogoś Ci bliskiego, w naszym gabinecie chirurgicznym tę pomoc otrzymasz. Oferujemy zabieg kompleksowej implantacji wszywki alkoholowej na najwyższym poziomie w Poznaniu oraz okolicach.
Wszywka alkoholowa Esperal – przeciwwskazania do zabiegu
Jak każdy lek, również Esperal nie może być stosowany przez każdą osobę bez wcześniejszej konsultacji medycznej. Istnieje kilka przeciwwskazań do wszycia wszywki alkoholowej, które przedstawiamy poniżej:
- choroby układu krążeniowego,
- zaburzenia psychiczne (włączając w to próby samobójcze),
- uczulenie na Disulfiram,
- spożycie alkoholu w ciągu doby przez zabiegiem,
- pozostanie w stanie nietrzeźwości.
Czy wszywka alkoholowa jest skuteczna?
Wszycie Esperalu wykazuje bardzo wysoką skuteczność w walce z nadużyciami alkoholowymi. Oczywiście, każdy człowiek może zareagować inaczej na podanie substancji, jednak odrzucenie Disulfiramu zdarza się bardzo rzadko, a zabieg pomógł już wielu osobom w skutecznym przerwaniu ciągu alkoholowego. Pozostając w abstynencji, uzależniony nie musi mieć żadnych obaw, co do nieprzyjemnych skutków ubocznych wszycia Esperalu. Zabieg jest zdecydowanie opłacalną inwestycją, gdyż często okazuje się, że jest to jedyny skuteczny sposób na przerwanie nadużywania alkoholu.
Nieprzyjemne doświadczenia oraz niepochlebne opinie na temat wszycia Disulfiramu, najczęściej wynikają z tego, że uzależniony mimo wcześniejszego dobrowolnego wszycia wszywki, postanawiają samodzielne ją usunąć. Chęć spożycia alkoholu jest tak silna, że popycha go do tej bardzo niebezpiecznej i nieodpowiedzialnej decyzji. Należy wiedzieć, że pozbycie się Esperalu na własną rękę może doprowadzić do zakażenia i powikłań, które będą niosły ze sobą o wiele gorsze skutki niż spożycie alkoholu z wszywką w organizmie.
Jak wspominaliśmy wcześniej, należy pamiętać, że sama wszywka nie wyleczy z choroby alkoholowej, a jest jedynie skutecznym środkiem w walce z tą chorobą. Chory powinien jednocześnie uczęszczać na terapię grupową lub indywidualną i znajdować się pod stałą opieką specjalisty. W razie potrzeby należy udać się również na odtrucie alkoholowe, które ułatwi przerwanie ciągu alkoholowego. Każde z podjętych działań przybliża chorego do powrotu do normalnego życia, dlatego warto podjąć decyzję o wszyciu Esperalu i wytrwać w abstynencji przez cały czas działania leku. Dodatkowo wsparcie najbliższych oraz specjalistów w trudnych chwilach wychodzenia z nałogu jest niesamowicie ważne, gdyż przyspiesza leczenie i wzmacnia osiągnięty już postęp.
Jak zachowywać się po zabiegu zaszycia alkoholowego?
Chorzy, którzy postanowili poddać się zabiegowi wszycia Esperalu, powinni niezwłocznie podjąć dodatkowe kroki, by wyleczyć się z uzależnienia. Tylko kompleksowe leczenie obejmujące stałą kontrolę lekarską i terapię psychologiczną da oczekiwane skutki i pozwoli uniknąć dalszego wyniszczania organizmu. Dodatkowo, terapia i kontrola specjalisty oraz wsparcie najbliższych znacząco zmniejszają szansę na ponowne sięgnięcie po alkohol po przymusowej abstynencji wywołanej wszywką.