Mężczyzna otwiera butelke z piwem
Choroby

Wszywka alkoholowa Esperal jako jeden z elementów złożonych działań, oddziałujących zarówno na ciało alkoholika, jak i jego sferę psychiczną

Zabieg zaszycia alkoholowego jest jedną z form działań antyalkoholowych pomagających wrócić do normalnego życia

Zabieg zaszycia alkoholowego od lat budzi wątpliwości, jak i można napotkać wręcz salwy pochwalne zadowolonych Pacjentów, którzy dzięki Esperalowi wyszli ze swojego uzależnienia. Z jednej strony można by rzec, głos rozsądku, z drugiej strony – realne i prawdziwe historie trzeźwych alkoholików. Eksperci, lekarze i terapeuci dają pod wątpliwość jego działanie. Uważają, że wpływa on jedynie na człowieka za pomocą wywoływania w sztuczny sposób strachu i awersji, przez co podają, iż sama podawana podskórnie tabletka nie jest lekiem, a jedynie może wspomóc w pewien sposób motywację do zmian. Należy jednak zaznaczyć, że są to jedynie sądy grupy osób. Inni fachowcy z tej dziedziny podają, że widzą stosowność włączenia Disulfiramu, czyli substancji czynnej Esperalu do działań mających pomóc zwalczyć alkoholizm pod warunkiem, że jest on stosowany zgodnie z zaleceniami medycznymi przez osoby świadome zagrożeń wynikających z łączenia wszywki z etanolem, a także może przynieść spodziewane efekty przede wszystkim u tych Pacjentów, którzy szczerze chcą wyjść z uzależnienia oraz stosują kilka metod jego zwalczania, w tym za podstawę leczenia uznają psychoterapię.

Esperal jako jeden z elementów złożonych działań

Jak wspomniano powyżej, Esperal może pomóc w wyjściu z uzależnienia, o ile Pacjent świadomie wyraża zgodę na ten typ działań, przy czym wspiera się również innymi metodami będąc pod opieką profesjonalistów. Niemniej jednak należy mieć świadomość, że alkoholikiem de facto jest się przez całe życie. Można jednak być tzw. niepijącym alkoholikiem. Esperal w procesie zdrowienia powinien być jedynie jednym z elementów złożonych działań, oddziałujących zarówno na ciało alkoholika, jak i jego sferę psychiczną. Mimo licznych zalet, Disulfiram posiada pewne wady. Przede wszystkim nie wpływa na obniżenie głodu alkoholowego, a także za jego pomocą człowiek nie będzie w stanie przepracować mechanizmów powstawania i działania uzależnienia. To można osiągnąć tylko na terapii przy współpracy z terapeutą ukazujący możliwości i sposoby radzenia sobie w trudnych chwilach. Celem zastosowania wszywki jest z jednej strony wywołanie negatywnych skojarzeń z napojami alkoholowymi, z drugiej strony dąży się do postawy unikającej używek poprzez świadomość konsekwencji psychofizycznych, dających nieprzyjemne w odczuciach skutki. Takie działanie Esperal prezentuje w ciągu od 8 do 12 miesięcy (czas jego działania uzależniony jest od indywidualnych cech Pacjenta). Brak wsparcia ze strony bardziej zaawansowanych działań może spowodować, że po czasie dezaktywacji wszywki dana osoba szybko złamie swoje postanowienia pod wpływem różnych bodźców i wróci do picia. Czy warto więc stosować Esperal? Zdecydowanie warto, ponieważ jest to jednak pewna forma działań antyalkoholowych. Jednak aby była skuteczna, powinna być traktowana jako jeden z elementów złożonego procesu zdrowienia. Często jest tak, że alkoholicy zmęczeni swoim nałogiem udają się na zabieg, jednak ich głód alkoholowy i uzależnienie zarówno psychiczne, jak i fizyczne nie pozwala im wytrwać w swoim postanowieniu. Czasami silna motywacja to zbyt mało. Potrzebne jest odtruwanie oraz ciągła praca nad samodoskonaleniem przy wsparciu ze strony osób trzecich. Z tego powodu liczne grono osób chorych odlicza czas do momentu kiedy będą mogli bezkarnie napić się upragnionego napoju.

Jak działa wszywka?

W skutku – wywołuje pewnego rodzaju alergię na alkohol. Dzieje się tak, ponieważ Disulfiram blokuje działanie enzymów wątroby. W organizmie człowieka dehydrogenaza aldehydowa odpowiedzialna za trawienie alkoholu i utlenianie go do postaci innych związków traci tą zdolność. W konsekwencji pijący Pacjent posiadający pod skórą lek odczuwa nieprzyjemne tego konsekwencje. W jego ciele etanol zostaje sprowadzony do postaci toksyny o nazwie aldehyd octowy. W normalnych warunkach dalej jest on utleniany do kwasu octowego wydalanego wraz z moczem. W przypadku wszywki w ciele zaczyna się kumulować nadmierna ilość toksyn, czego efektem jest bardzo silne, długotrwałe i groźne w skutkach zatrucie alkoholowe, znacznie gorsze od powszechnego kaca. W rezultacie pojawia się:

  • Biegunka, nudności, wymioty,
  • Kołatanie serca, rozszerzanie naczyń krwionośnych, skoki ciśnienia, zaczerwienienie skóry na twarzy,
  • Wzmożone pocenie się,
  • Lęk i strach,
  • Ból: głowy, mięśni, w klatce piersiowej, brzucha,
  • Przemijająca impotencja,
  • Duszności i problemy z oddychaniem,
  • Nadwrażliwość na bodźce,
  • Ogólne złe samopoczucie i spadek kondycji,
  • Wzmożone pragnienie.

W skrajnych przypadkach może dojść do: trwałych uszkodzeń narządów wewnętrznych, zawału, paraliżu, a nawet śmierci.

Co ważne – nie da się nigdy przewidzieć ani przebiegu reakcji disulfiramowej opisanej powyżej, ani czasu jej trwania i ostatecznych konsekwencji. Jest to uzależnione od kilku czynników takich jak: wyjściowy stan Pacjenta, ilość spożytego napoju procentowego, jego typu, stężenia w nim czystego alkoholu, podanej dawki leku, a także indywidualnych cech jego organizmu i przemian metabolicznych. Sama reakcja jest bardzo nieprzyjemna, a jej objawy znacznie natężone. Mogą trwać do kilkunastu minut i pojawiają się zwykle już w pierwszych minutach po rozpoczęciu picia. Z tego powodu tak ważna jest świadomość działania leku, a także dobrowolność poddania się zabiegowi. Jeżeli dana osoba nie podejmuje tej decyzji zgodnie z własnymi przekonaniami, a pod wpływem nacisków ze strony innych osób stawia siebie w bardzo niebezpiecznej sytuacji realnie zagrażającej jej zdrowiu i życiu.

Opis zabiegu implantacji wszywki alkoholowej

Sam zabieg jest krótki, trwa około 30 minut, jest całkowicie bezpieczny, mało inwazyjny i bezbolesny, a powstanie ewentualnych skutków ubocznych jest bardzo niskie i w większości zależą od samego Pacjenta i tego, w jakim stopniu stosują zalecenia wydane przez lekarza.

Esperal wydawany jest na receptę i ma postać jałowych, niewielkich tabletek, które umieszcza się pod skórą Pacjenta właśnie w formie zabiegu chirurgicznego. Należy mieć świadomość, że aby zabieg był skuteczny, powinien się on odbywać w profesjonalnych gabinetach medycznych, które charakteryzują się następującymi czynnikami:

  • Posiadają na wyposażeniu jedynie oryginalny lek, otwierany przy Pacjencie,
  • Opieką wykwalifikowanych i doświadczonych lekarzy chirurgów,
  • Sterylnością narzędzi, higieną działań oraz czystością pomieszczeń,
  • Wydawaniem certyfikatu Pacjentowi o przejściu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku,
  • Posiadaniem na wyposażeniu nowoczesnego sprzętu oraz wyrobów produktów medycznych, leków i innych substancji jedynie od renomowanych firm, pozyskując je z legalnych źródeł,
  • Profesjonalnością działań,
  • Indywidualnym podejściem do Pacjenta,
  • Miłą, życzliwą atmosferą, z zachowaniem dyskrecji.

Sam zabieg przebiega w kilku z góry ustalonych etapach, do których należy:

  • Rejestracja Pacjenta na zabieg – można przyjść osobiście lub zadzwonić,
  • Wstępna konsultacja medyczna z lekarzem – jest to bardzo ważny punkt. Tutaj lekarz sprawdza przeciwwskazania zabiegowe, do których należy nietrzeźwość, ciąża, nadwrażliwość na Disulfiram, ciąża, laktacja oraz poszczególne choroby przewlekłe. Kolejnym krokiem jest ustalenie indywidualnej dawki pod możliwości i potrzeby Pacjenta. Tym samym szczerość Pacjenta z lekarzem warunkuje tutaj bezpieczeństwo i skuteczność leczenia,
  • Podanie znieczulenia miejscowego – dzięki temu Pacjent nie czuje bólu, a jest świadomy wszelkich działań,
  • Zabieg właściwy – tutaj lekarz nacina skórę jałowym skalpelem na długości około 1-2cm i preparuje głęboki tunel, aż do powięzi. Następnie w okolicy mięśnia wprowadza odpowiednią ilość tabletek odpowiadających ustalonej dawce. Zazwyczaj miejscem implantacji wszywki jest pośladek, ramię lub łopatka. Pośladek jest o tyle trafnym wyborem, że pozwala na zachowanie pełnej dyskrecji, a dodatkowo jest bezpieczny anatomicznie, czyli w jego obrębie nie przebiegają nerwy, ani duże naczynia krwionośne,
  • Zaszycie rany – lepszym wyborem są szwy rozpuszczalne, ponieważ nie trzeba ich później zdejmować,
  • Przyłożenie opatrunku i podanie antybiotyku,
  • Wydanie zaświadczenia o przebyciu zabiegu i wydanie zaleceń.

Opcjonalnie, jeżeli Pacjent nie jest całkowicie trzeźwy, może poddać się zabiegowi odtruwania alkoholowego, a po jego zakończeniu wrócić na zabieg.

 

Jesteś zainteresowany zabiegiem?

Potrzebujesz pomocy?

Skontaktuj się z nami:

http://esperallodz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.