Wyposażony gabinet stomatologiczny
Preparaty

Wyposażenie gabinetu stomatologicznego – jakie narzędzia, sprzęty i akcesoria powinny się w nim znaleźć?

Gabinet dentystyczny to szczególne miejsce, które powinno spełniać szereg wymogów. Jednym z nich jest profesjonalne wyposażenie, które jest niezbędne dla tej działalności medycznej. Podstawowe sprzęty, narzędzia i akcesoria umożliwiają świadczenie kompleksowych usług związanych z leczeniem uzębienia pacjenta. Co zatem powinno znaleźć się w każdym gabinecie stomatologicznym? O jakich elementach nie możesz zapomnieć? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!

Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego – unit stomatologiczny

Unit jest jednym z podstawowych elementów, którego nie może zabraknąć w żadnym gabinecie. W jego skład wchodzi fotel dentystyczny, stolik lekarza i stolik asysty, a także sterownik nożny. Obejmuje także blok spluwaczki, konsolę z niezbędnymi urządzeniami, jak również lampę zabiegową i blok zasilania. Konsola to urządzenie, na które składa się turbina, mikrosilnik z różnymi rodzajami wierteł oraz dmuchawka wodno-powietrzna.

Wszystkie te elementy są potrzebne do tego, aby stomatolog mógł przeprowadzać podstawowe zabiegi. Dlatego właśnie warto postawić na unit, który wykonany jest z solidnych i trwałych materiałów. Jego podzespoły powinny być jak najwyższej jakości, gdyż tylko takie połączenie może zagwarantować długą i bezawaryjną pracę. Ważne jest także, aby poszczególne części takie jak konsola, lampa czy spluwaczka były regulowane – pozwoli to na łatwiejsze ich dopasowanie do potrzeb pacjenta i stomatologa.

Jakich podstawowych narzędzi potrzebuje stomatolog?

Istnieją pewne narzędzia, które są używane przez dentystę niemal cały czas. Należą do nich z całą pewnością lusterko i pęseta stomatologiczna, które pozwalają na ocenienie stanu uzębienia. Poza tym potrzebne są takie sprzęty jak nakładacz stomatologiczny, łopatka, upychadło, zgłębnik oraz kleszcze. Typowe są także wiertła umożliwiające otworzenie zęba i dotarcie do tych miejsc, w których pojawił się stan zapalny lub próchnica. Podstawowe wyposażenie gabinetu stomatologicznego powinno obejmować także kątnice, piaskarki, prostnice oraz ssaki przeznaczone do usuwania nagromadzonej śliny. Jeżeli nie wiesz, gdzie możesz znaleźć ten rodzaj sprzętów, odwiedź np. sklep internetowy https://molarr.pl/pl/. Dostępnych jest tam wiele rodzajów urządzeń i narzędzi, które są niezbędne w Twoim gabinecie dentystycznym.

Wypełnianie ubytków

Jeżeli w zębie znajduje się ubytek, konieczne jest jego zaleczenie. Lekarz może zastosować lekarstwo lub zająć się jego wypełnieniem. Aby to było możliwe, w gabinecie powinny znajdować się różne materiały wypełnieniowe. Wybór najlepszego zależy od kilku czynników, m.in. od typu ubytku. Inny rodzaj stosuje się w przypadku zębów bocznych, a inny przednich. Wypełnienia mogą być utwardzane chemicznie lub za pomocą światła. Wyróżnia się także materiały tymczasowe, jak również te przeznaczone dla najmłodszych pacjentów.

Jakie artykuły higieniczne powinny znaleźć się w gabinecie stomatologicznym?

Wyposażenie gabinetu dentystycznego to nie tylko narzędzia i sprzęty, lecz także odpowiednio dobrane artykuły higieniczne. Jest to w końcu miejsce, w którym dbałość o higienę stawiana jest na pierwszym miejscu. Dlatego właśnie nie powinno zabraknąć w nim sporego zapasu jednorazowych akcesoriów takich jak rękawiczki ochronne, serwety oraz gaziki stomatologiczne. Potrzebne będą także kubeczki na wodę, maseczki na twarz oraz kompresy. Niezbędne są również fartuchy ochronne i środki przeznaczone do dezynfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.