Dobrze wykonane, pomarańczowe wiosło do łódki
Ruch

Z czego powinny być wykonane wiosła do łódki?

Wiosła do łodzi to niezwykle istotny element. Tak naprawdę możemy je zaliczyć do najważniejszego sprzętu. W końcu to właśnie wiosła wprawiają łódź w ruch i umożliwiają sterowanie. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane wiosła to nie tylko komfort użytkowania, ale także bezpieczeństwo, które na wodzie zależy od bardzo wielu czynników, w tym właśnie od samej łodzi i jej wyposażenia. Często wybór wioseł dostosowanych do konkretnych rozmiarów łodzi to problematyczna kwestia nie tylko dla amatorów, ale nawet dla profesjonalistów. Jak wybrać odpowiednie wiosła? Z czego powinny być wykonane wiosła do łódki?

Wiosła do łódki – dlaczego są tak ważne?

Większość  z nas kojarzy filmowe sceny, w których bohaterowie znajdują się na środku jeziora lub stawu w łodzi i właśnie przed chwilą stracili wiosła. Nie bez przyczyny w takich momentach w tle leci dramatyczna muzyka, która oddaje tragizm sytuacji, w jakiej znaleźli się bohaterowie. Zdarza się, że sceny te są również odgrywane komediowo – w wielu przypadkach próby dopłynięcia łódką do brzegu rzeczywiście mogą wyglądać dość groteskowo. To bez wątpienia obrazy, które idealnie oddają istotną rolę, jaką w pływaniu łódką odgrywają wiosła.

Wiosła to podstawa, dzięki której możliwe jest wprowadzenie łodzi w kontrolowany ruch. Bez wioseł łódka będzie dryfować i płynąć zgodnie z prądami lub wiatrem – to nie tylko niebezpieczne, ale także bezcelowe. Co więcej, bez wioseł praktycznie niemożliwy jest powrót do brzegu. To dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wioseł i dopilnowanie, aby nigdy nie wypadły za burtę.

Z czego powinny być wykonane wiosła do łódki?

Wiosła do łódki mogą być wykonane z różnych materiałów. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie surowce sprawdzą się w tak trudnych warunkach, w jakich muszą pracować wiosła. Są to produkty, które muszą być przede wszystkim trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Często zdarzają się uderzenia wiosłem o kamieniste dno – w takich sytuacjach dobre wiosło nie powinno się złamać. Nie można zapominać też o tym, że pagaje pracują w środowisku wodnym oraz są wystawiane na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Materiał, z którego są wykonane, musi być odporny na wilgoć, słoną wodę i UV. W takim razie, z czego powinny być wykonane wiosła do łodzi?

Najczęściej wiosła wykonane są z:

  • drewna,
  • aluminium.

Pagaje drewniane to klasyczne modele z jednym piórem, o których jakości świadczy drewno wykorzystane do produkcji. Najlepsze wiosła drewniane wykonane są z mahoniu lub sosny. Mogą być uzupełniane wstawkami dębowymi. Natomiast wiosła aluminiowe są lekkie i wygodne. Często można także zakupić wiosła aluminiowe w wersji składanej.

Które wiosła są najlepsze?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które wiosła są najlepsze, ponieważ wiele zależy od osobistych preferencji właściciela łodzi oraz od stylu pływania. Wiosła do łodzi kojarzą się raczej ze spokojnym rejsem po jeziorze, jednak już w przypadku wioseł do pontonu lub kajaku, należy dokładnie przeanalizować, czy będziesz pływać po spokojnych wodach, czy może czekają Cię ekstremalne wyprawy po rwących rzekach.

Pagaje drewniane to dobry wybór w przypadku łodzi zacumowanych na stałe. Drewno po odpowiednim zaimpregnowaniu jest trwałe i świetnie sprawdza się na wodzie. Do tego wiosła drewniane prezentują się estetycznie i dodają uroku. Natomiast wiosła aluminiowe to dobry wybór dla osób, które często przewożą swoje łodzie lub pontony i  liczy się dla nich oszczędność miejsca.

Jak dobrać odpowiednie wiosła?

Odpowiednio dobrane wiosła to nie tylko wygoda pływania, ale także bezpieczeństwo. Dlatego tak istotne jest, aby podejść do wyboru wioseł w sposób odpowiedzialny i  nie kupować tych produktów pod wpływem mniej istotnych czynników takich jak np. kolor. Na co więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim liczą się:

  • wymiary łodzi,
  • konstrukcja wiosła,
  • rodzaj pióra,
  • materiał, z którego wykonane są wiosła.

Na początku najlepiej skupić się na wymiarach łodzi. Przyjmuje się, że wiosła powinny być około 60-65 cm dłuższe niż szerokość kadłuba. Co więcej, osoba, która będzie używała tych wioseł najczęściej, powinna być w stanie swobodnie dosięgnąć do krawędzi pióra.

Gdzie kupić wiosła do łódki?

Obecnie dużą popularnością cieszą się zakupy internetowe, dlatego bez większych problemów możesz skorzystać z takiej opcji i kupić dobre jakościowo wiosła online. W sieci znajdziesz fachowe sklepy żeglarskie, które oferują darmowe doradztwo ekspertów i stawiają na profesjonalną obsługę klienta.

Korzystanie ze sklepów internetowych to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy, ponieważ wiele z nich oferuje atrakcyjne rabaty dla stałych klientów lub zniżki za zapisanie się do newslettera.

FAQ:

  • Z czego powinny  być wykonane wiosła do łódki?

Wiosła powinny być wykonane z twardych i wytrzymałych materiałów odpornych na wodę i promienie UV. Wiosła najczęściej wykonane są z drewna (pagaje drewniane) lub z aluminium. Oba te materiały, po odpowiednim przygotowaniu, świetnie sprawdzają się w środowisku wodnym.

  • Jak wybrać wiosła do łódki?

Wybór odpowiednich wioseł do łodzi zależy od kilku czynników, jednak najważniejszym parametrem jest wielkość łodzi. Przyjmuje się, że do szerokości kadłuba powinno dodać się około 60-65 cm. Dodatkowo osoba najczęściej korzystająca z wioseł musi swobodnie dosięgnąć do krawędzi pióra.

  • Gdzie kupić profesjonalne wiosła do łódki?

Aluminiowe lub drewniane wiosła można obecnie kupić w branżowych sklepach internetowych. Oprócz wysokiej jakości produktów znajdziesz tam również fachowe porady z zakresu żeglarstwa, a także atrakcyjne promocje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.