Kobieta na wizycie u podologa
Choroby

Z jakimi problemami należy udać się do podologa?

Artykuł partnera.

Podologia, zwana podiatrią, to dziedzina, która skupia się na leczeniu chorób stóp. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że podolog nie jest lekarzem, na co może omyłkowo wskazywać nazwa tej profesji, a kosmetologiem. Nie zmienia to faktu, że nawet w przypadku zaawansowanych problemów stóp, warto umówić się na konsultację podologiczną, ponieważ specjaliści z tej dziedziny bardzo często współpracują z chirurgami, dermatologami czy diabetologami.

Czym zajmuje się podolog?

Specjalista podolog może pomóc Ci rozwiązać wiele problemów związanych ze stopami. W obszarze jego działań znajduje się zarówno leczenie poważnych chorób, jak i pielęgnacja stóp. Do podologa mogą więc zgłosić się osoby, które borykają się np. ze stopą cukrzycową, wrastającym paznokciem lub grzybicą stóp oraz takie, które wymagają profesjonalnego obcinania paznokci, masażu stóp, doboru odpowiedniej ortezy czy porady dotyczącej fachowej pielęgnacji. Wśród innych schorzeń, z którymi bardzo często zgłaszają się pacjenci, znajduje się przewlekłe pękanie i wysuszenie stóp, brodawki wywoływane przez wirusa HPV oraz odciski.

Jak wygląda wizyta u podologa?

Wizyta na konsultacji podologicznej rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Specjalista może zapytać Cię o tryb życia, przebyte kontuzje, dolegliwości i czas ich trwania. Wstępny wywiad i oględziny bardzo często okazują się niewystarczające do postawienia trafnej diagnozy i dobrania leczenia. Kolejnym etapem jest więc specjalistyczne badanie podobaroskopem.

Jak wygląda takie badanie w praktyce? Pacjent po zdjęciu obuwia musi stanąć na specjalnej macie, która przekazuje obraz ze stóp na komputer. Na tej podstawie można uzyskać wiele cennych informacji, dotyczących m.in. tego, jak rozmieszczony jest ciężar ciała na każdą stopę oraz gdzie znajduje się środek ciężkości. Mata podologiczna umożliwia także zbadanie czy kroki stawiane są równomiernie, jaka jest ruchomość stawów oraz ustawienie miednicy.

Jak umówić się na wizytę u podologa?

Piękne i zadbane stopy to marzenie wielu osób. Wizyta u podologa nie powinna być jednak podyktowana wyłącznie względami estetycznymi, lecz przede wszystkim zdrowiem. Zaniedbane i nieleczone schorzenia, nawet te z pozoru błahe, mogą doprowadzić do wielu znacznie poważniejszych problemów, które nasilą dolegliwości, a w najgorszych przypadkach znacząco utrudnią codzienne funkcjonowanie.

Aby odbyć wizytę u podologa, nie jest wymagane skierowanie. Warto zdawać sobie sprawę również z tego, że leczenie podologiczne niestety nie jest refundowane. Mimo wszystko, warto poszukać pomocy w prywatnych gabinetach – w niektórych przypadkach nawet już po kilku wizytach problem może być całkowicie zażegnany.

Jeśli borykasz się z jakimikolwiek problemami stóp, specjalistą, który na pewno pomoże Ci je rozwiązać, jest podolog. Gdańsk to miasto, w którym znajduje się bardzo doceniany salon podologiczny Świat Podologii. Umów się na wizytę już dziś i zadbaj o swoje stopy pod okiem profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.