Wielu osobom wydaje się, że nie ma sensu kupować małemu dziecku zabawek, ponieważ jest ono jeszcze zbyt małe, a więc i jego zmysły zbyt ograniczone, aby wynieść z zabawy takimi rzeczami jakiekolwiek korzyści.
Jest to rzecz jasna naprawdę poważny błąd, ponieważ na rynku znaleźć można różnego rodzaju zabawki sensoryczne dla noworodka, która będą w stanie przyczynić się do poprawienia jego rozwoju. Czym więc powinny charakteryzować się pierwsze zabawki dla noworodka, a także, pod jakim kątem należy je wybierać? Innymi słowy, wszystko, co należy wiedzieć o zabawkach dla naprawdę małych dzieci.
Od kiedy zabawka dla noworodka będzie zalecana?
Zanim przejdzie się do tego, jakie konkretnie zabawki wybrać, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba tego, od jakiego wieku dziecka takie dodatki można mu wręczać. Jak się bowiem okazuje, zetknąć się można z dwiema opiniami. Jedna mówi, że takie zabawki powinny już na malucha czekać w łóżeczku. Druga, ku której skłania się zdecydowana większość osób, twierdzi, że jakiekolwiek zabawki warto dziecku umieszczać w łóżeczku i wokoło niego dopiero po skończeniu przez malucha pierwszych dwóch tygodni jego życia. Wcześniej dziecko praktycznie cały czas śpi, ponieważ chroni w ten sposób swój układ nerwowy przed nadmiarem otaczających go bodźców. Dopiero po 14 dniach życia maluch zaczyna otwierać oczka i z ciekawością spoglądać na świat. Wyostrza mu się również słuch i jest w stanie rozróżniać podstawowe dźwięki. To właśnie wtedy można zacząć stosować pierwsze zabawki edukacyjne dla noworodka. Jak się je powinno wybierać?
Jakie zabawki dla noworodka?
Skoro już wiadomo, kiedy należy wręczać dziecku jego pierwsze zabawki, należy przejść teraz do tego, czym się one konkretnie powinny charakteryzować. Jak można się bez trudu domyślić, dziecko na tym etapie swojego rozwoju nie będzie w stanie bawić się zabawkami w manualny czy też w żaden inny angażując sposób. Wymagane są więc zabawki, które będą dostosowane do stopnia rozwoju malucha. Warto więc w tym wypadku podzielić je na trzy kategorie, czyli na te, które będą oddziaływały na słuch malucha, na jego wzrok, a także na dotyk. Czym się one powinny cechować?
Podstawowym rodzajem zabawek, które można wręczyć niemowlakowi, są te opierające swoje działanie na oddziaływaniu na słuch dziecka. Jest to zmysł, który stosunkowo wcześnie pozwala dziecku rozróżniać pierwsze dźwięki, w tym np. głos mamy. Dlatego też polecane są proste zabawki, które będą oddziaływały na słuch malucha, a także pobudzały go do działania. Polecane są w tym wypadku różnego rodzaju pluszaki z pozytywką lub też bardzo popularne karuzele łóżeczkowe.
Kolejnym bardzo ważnym rodzajem zabawek są te, które przyczyniać się będą do rozwoju dziecięcego wzroku. W tym wypadku wiedzieć trzeba to, że dziecko w tym wieku najlepiej widzi obiekty oddalone o około 30-40 centymetrów od niego. Odróżnia również podstawowe, te najbardziej wyróżniające się barwy, takie jak czerwony, żółty czy też zielony. Oczywiście jego uwagę przyciągają proste kształty takie jak trójkąty, koła czy też kwadraty. Często w takiej sytuacji stosowana jest prosta książeczka kontrastowa dla dziecka, a także zwykły dmuchany balonik zawieszany przy łóżeczku.
Na koniec warto się jeszcze zainteresować ostatnim rodzajem zabawek, czyli tymi, które oddziaływać będą na dotyk. Wbrew pozorom dziecko uzyskuje naprawdę wiele informacji poprzez dotykanie różnych powierzchni. Warto więc stymulować ten zmysł poprzez dawanie dziecku do zabawy pluszaki sensoryczne, które zrobione są z kilku różnych rodzajów materiałów lub też gumowe piłeczki sensoryczne o różnej fakturze.