Kobieta zmaga się z zaćmą wtórną
Choroby

Zaćma wtórna – czym jest i jak ją leczyć?

Pogarszający się wzrok jest jednym z najbardziej dotkliwych problemów zdrowotnych z jakimi borykają się ludzie. Na szczęście, rozwój medycyny, a zwłaszcza okulistyki sprawia, że ludzie, którzy nie mieli większych szans na powrót do zdrowia, potrafią uwierzyć, że ich oczy będą funkcjonować tak, jak powinny. Jednym z problemów, z którymi borykają się chorzy jest zaćma wtórna. Czym jest? Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Czym jest zaćma wtórna? Jak powstaje?

Zaćma wtórna powstaje w wyniku rozrostu komórek nabłonkowych, znajdującej się w tylnej części torebki soczewki gałki ocznej, które zwłókniają się, pogarszając wzrok i zaburzając działanie oka. Zaćma wtórna może powstać tylko i wyłącznie w wyniku powikłań pooperacyjnych (usuwanie zaćmy), ale nie jest ona wynikiem źle przeprowadzonego zabiegu. Schorzenie to dotyka około 30% pacjentów, którzy w historii swojej choroby posiadają zapis o wyżej wymienionej operacji. Szacunkowy okres, po którym dochodzi do powstania problemu to kilka miesięcy do kilku lat od zabiegu.

Objawy zaćmy wtórnej

Do objawów towarzyszących zaćmie wtórnej należą:

  • blaknięcie i zlewanie się kolorów,
  • ogólne pogorszenie się stanu wzroku,
  • zmniejszenie kontrastu widzenia,
  • zmętnienie i/lub zamglenie widzenia.

Leczenie zaćmy wtórnej kapsulotomią

Po operacji usunięcia zaćmy wymagany jest pewien okres rekonwalescencji, po którym problemy ze wzrokiem powinny zniknąć. W przeciwnym przypadku, należy udać się do lekarza okulisty, w celu sprawdzenia źródła problemu. Jeżeli zaćma wtórna jest w bardzo zaawansowanym stadium, lekarz specjalista może zdecydować się na przeprowadzenie operacji.

W przypadku zastosowania kapsulotomii, leczenie wygląda następująco:

  1. Pacjent musi zostać zakwalifikowany do zabiegu i musi wykonać wszelkie badania, wskazane przez okulistę.
  2. Oczy pacjenta są zakraplane trzema środkami:
    1. lekami znieczulającymi w formie kropli bądź żelu do oka,
    2. kroplami rozszerzającymi źrenice,
    3. lekami, które mają na celu obniżenie napięcia i ciśnienia gałki ocznej.
  3. Przeprowadzenie zabiegu laserem (tzw. Kapsulotomia), polegającego na wydrążeniu niewielkiego otworu w części tylnej soczewki (dokładniej w elemencie zwanym soczewką). Usuwanie zaćmy wtórnej przeprowadza się za pomocą lasera neodymowo-yagowego i przy pomocy specjalnego mikroskopu. Trwa około 5-10 minut, nie wymaga podania narkozy oraz jest całkowicie bezbolesny.

Ewentualne powikłania pozabiegowe

Kapsulotomia jest jednym z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych zabiegów, stosowanych w przypadku leczenia zaćmy wtórnej. Do nielicznych powikłań zalicza się:

  • odwarstwianie się siatkówki,
  • wzrosty i spadki ciśnienia w gałce ocznej,
  • zwichnięcie/podwinięcie soczewki oka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.