Pomieszczenie z roletami przez które przebija się światło
Dom i ogród

Zadbaj o swoje rolety, by dłużej służyły.

Rolety wolnowiszące to obok żaluzji najpopularniejszy system okienny. Charakteryzują się bardzo uniwersalnym zastosowaniem, bogatą paletą wzorów i kolorów, a także łatwym montażem i demontażem oraz właściwościami zaciemniającymi. Są najczęściej wybierany zarówno do użytku domowego, jak i w instytucjach oraz pomieszczeniach biurowych. Tkaniny tworzące rolety, występują w różnej grubości splotu, przy czym im większa tym lepsze właściwości zaciemniające. Specjalny sposób impregnacji tkaniny wymusza na użytkowniku odpowiednie traktowanie rolety i jej właściwą pielęgnację.

Pielęgnacja rolet na co dzień

Rolety są właściwie w użytku powszednim, czasem kilka razy dziennie rozwijamy je i zwijamy. Szczególnie w takich miejscach, jak kuchnia czy pokój dziecięcy, narażone są na brudzenie się i niszczenie. Zaleca się codziennie dbać o rolety, by nie dopuścić do utrwalania się plam przez zaschnięcie oraz zbierania się grubej warstwy kurzu. Taka codzienna pielęgnacja powinna się ograniczać do odkurzania przy najniższej sile ssącej, przecierania suchą i miękką ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Kurz z powierzchni rolet można również łatwo zebrać wałeczkiem do ubrań, który wyposażony jest w specjalną warstwę klejącą. Czyszcząc roletę, należy też pamiętać o jej mechanizmie, który zaleca się przecierać wilgotną szmatką. Regularne czyszczenie rolety zapewnia jej estetyczny wygląd.

Jeśli doraźne środki zawodzą

Na głębokie plamy i zabrudzenia doraźne przecieranie szmatką może nie wystarczyć i konieczne okaże się użycie detergentów i sięgnięcia po chemiczne środki inwazyjne. Należy pamiętać, by niepotrzebnie nie rozcierać głębokich plam, gdyż mogą pozostać zacieki lub plama w ogóle nie zejdzie, wnikając w głębsze partie materiału. Zanim zdecydujesz się na radykalne rozwiązania, spróbuj zmyć zabrudzenie łagodnym środkiem myjącym, takim jak mydło lub płyn do naczyń. Po wyczyszczeniu zabrudzenia, należy dokładnie usunąć pozostałości detergentu oraz przetrzeć suchą czystą bawełnianą szmatką, po czym pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Moja roleta nie wygląda tak, jak powinna – co robię nie tak?

Roleta, mimo swej solidnej konstrukcji, nie jest materiałem niezniszczalnym. Nieumiejętna pielęgnacja i niewłaściwe mycie rolet najczęściej prowadzi do deformacji tkaniny, a nawet jej uszkodzenia, a także do utraty jej właściwości które zapewnia impregnacja. Należy przestrzegać zaleceń producenta i głównych zasad używania rolety. Unikaj zbyt długiego namaczania tkaniny, najlepiej w ogóle unikaj całkowitego jej zanurzania w wodzie, ponieważ może do doprowadzić do nieodwracalnych odkształceń i powstawania nieestetycznych zacieków. Usuwając plamy, stosuj detergenty zgodnie z zaleceniami na etykiecie, zbyt duża ilość środków o silnym działaniu miejscowym może doprowadzić do przebarwień tkaniny, a nawet do jej zniszczenia. Kategorycznie zabrania się prania rolet w pralce, suszenia ich w suszarkach bębnowych oraz prasowania żelazkiem.

Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.