pomoc psychologiczna online
Psychologia

Zalety pomocy psychologicznej online

Pomoc psychologiczna online stała się bardzo popularna w ostatnich miesiącach, przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Okazuje się, że coraz więcej osób korzysta z e-psychoterapii. Jakie są jej zalety i dlaczego warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy.

Pomoc psychologiczna online – zdecydowanie na czasie

Epidemia w 2020 roku niesie ze sobą wiele poważnych skutków, i to nie tylko związanych ze zdrowiem fizycznym oraz gospodarką. Lockdown, problemy finansowe i izolacja przyczyniają się do dalszych problemów psychicznych, a przede wszystkim depresji. Właśnie dlatego konieczne jest promowanie psychoterapii i udzielanie pomocy psychologicznej osobom, które nie mogą poradzić sobie ze swoimi problemami lub istniejącymi zaburzeniami. Jeszcze kilkanaście lat temu psychoterapia w formie online była praktycznie niemożliwa lub wiązała się z pisaniem maili i działaniami asynchronicznymi, a więc w różnym miejscu i czasie. Obecnie zdecydowanie najpopularniejsza jest pomoc psychologiczna w formie synchronicznej online, a więc na zasadzie spotkań twarzą w twarz przez czat wideo lub specjalny program do wideokonferencji (na przykład Zoom, Skype, inne aplikacje). Strefa Myśli to miejsce, gdzie można skorzystać z pomocy psychologicznej online i rozpocząć terapię bez wychodzenia z domu.

Najważniejsze zalety pomocy psychologicznej online

Psychoterapia w formie zdalnej ma sporo dobrych stron, a dodatkowo uznawana jest za tak samo skuteczną formę pomocy, jak psychoterapia stacjonarna. Do najważniejszych zalet współpracy z psychologiem w formie zdalnej można zakwalifikować następujące:

  • Wygoda i komfort – nie trzeba wychodzić z domu, można pozostać w bezpiecznym dla siebie miejscu i rozmawiać z psychologiem z kuchni, sypialni lub salonu. Dodatkowo można wybrać dogodny dla siebie moment, na przykład wieczór po pracy.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy – pacjent nie musi dojeżdżać do gabinetu psychologa, płacić za pociąg, komunikację miejską, paliwo i parking. Ma to szczególne znaczenie dla osób mieszkających na wsiach lub w małych miejscowościach, a także za granicą kraju. Dodatkowo brak konieczności dojazdu może być istotny dla osób niepełnosprawnych.
  • Bezpieczeństwo, także to zdrowotne, ponieważ nie ma potrzeby spotykania się z innymi ludźmi, co jest szczególnie istotne w obecnym okresie, ale także w ogóle w sezonie grypowym.
  • Szybsza możliwość dostania się do psychologa – osoby pracujące zdalnie zwykle przyjmują o nietypowych porach, a więc także rano lub wieczorem, w gabinetach stacjonarnych zaś zwykle wyznaczone są konkretne pory, które nie zawsze pasują pacjentom.
  • Łatwy dostęp – wystarczy laptop, dostęp do sieci i zainstalowana aplikacja.

Okazuje się, że zalety pomocy psychologicznej online są właściwie nie do przecenienia. Dotychczasowe wyniki badań wykazały, że psychoterapia w formie zdalnej przynosi takie same korzyści i rezultaty jak ta w formie stacjonarnej. Na koniec warto zaznaczyć, że w niektórych przypadkach (na przykład w sytuacji wystąpienia myśli samobójczych) lepszym rozwiązaniem może być skontaktowanie się z psychologiem w gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.