koktajle zdrowotne
Zdrowa żywność

Zdrowy weganizm

To jedna z najmodniejszych ostatnio diet, które wywołują najwięcej dyskusji. Czy weganizm może być zdrowy i czy ma jakieś właściwości lecznicze? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Prosta definicja weganizmu

Bycie weganinem oznacza spożywanie wyłącznie produktów pochodzenia roślinnego oraz wyklucza wszystkie, które pochodzą od zwierząt, w tym nawet jajka czy mleko! Jest to radykalna odmiana bycia jaroszem, gdzie do jedzenia pozostają wysokiej jakości warzywa i owoce.

Produkty wegańskie

Najlepsze w diecie wegańskiej jest spożywanie wyłącznie roślinnych produktów, a to zmusza nas do kreatywności w kuchni, ponieważ rzeczy prosto ze sklepu są naszpikowane niezdrowymi konserwantami i cukrami.

Do podstaw diety należą zboża, warzywa oraz owoce, a także rośliny strączkowe, glony i algi morskie. Niektórzy uznają nawet miód, jednak to, czy pochodzi od zwierząt czy nie jest tematem spornym.

Zasady zdrowego weganizmu

Przez panujące trendy żywieniowe wiele młodych osób deklaruje się w byciu weganinem, by później raczyć swój organizm monotonną dietą, bez podstawowych składników odżywczych, jedząc wyłącznie sałatkę z pomidorów lub frytki na oleju.

Należy zdawać sobie sprawę ze stanu swojego zdrowia i nie dopuszczać do sytuacji, gdzie zaczną wypadać nam włosy lub pogorszy nam się wzrok!

Aby być zdrowym, należy poświęcić sobie trochę czasu na gotowanie i przygotowywanie potraw. Weganie muszą jeść różnorodnie i wybierać wszystkie gatunki warzyw, roślin strączkowych i owoców oraz kasz, zbóż, orzechów oraz pestek. Zapewni to odpowiedni poziom żelaza i witaminy B12, którą w razie potrzeby należy suplementować. Wszelkie niedobowy witamin warto uzupełniać też indywidualnym doborem konkretnych warzyw i owoców. Przykładowo przy niedoborach witamin A, B1, B2, C, E, żelaza i potasu warto dodać do swojej diety nektarynki.

Codziennie powinieneś zjeść coś zielonolistnego: kapustę, sałatę aby zapewnić sobie wapń, możesz pokusić się o picie mleka roślinnego – niektórzy uwielbiają je miłością bezwarunkową.

Spożywając wartościowe posiłki nie można powiedzieć, że weganizm jest niezdrowy – narosło wobec niego wiele niepotrzebnych mitów. Dieta wegańska powraca zdrowie, a redukuje otyłość, choroby układu krążenia, minimalizuje ryzyko cukrzycy i nowotworów.

Tak naprawdę świadomie rezygnujący z produktów wysoko przetworzonych i mięs naszpikowanych konserwantami i hormonami odzyskują kontrolę nad swoim życiem.

One thought on “Zdrowy weganizm

  1. Przeszłam na dietę wegańską siedemnaście dni temu i bardzo sobie chwalę. Schudłam już 4 kg i mam nadzieję, że niedługo będzie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.