Kobieta ze zgryzem otwartym
Uroda

Zgryz otwarty – czym jest i jak go leczyć?

Artykuł partnera.

Zgryz otwarty to rodzaj wady zgryzu (nieprawidłowego ustawienia zębów), która charakteryzuje się tym, że górne i dolne zęby nie stykają się przy zamkniętych ustach. Zgryz otwarty może być spowodowany przez wiele czynników, w tym ssanie kciuka, wysuwanie języka lub nawyki oddychania przez usta, a także genetykę. Stan ten może prowadzić do trudności w jedzeniu i mówieniu, a także do problemów estetycznych. Na szczęście zgryzy otwarte można leczyć za pomocą różnych technik, w tym aparatów ortodontycznych, zabiegów chirurgicznych i terapii mio funkcjonalnej. Przy odpowiednim planie leczenia i poświęceniu się temu procesowi, możliwa jest korekta zgryzu otwartego i przywrócenie normalnego funkcjonowania i wyglądu.

Co to jest otwarty zgryz?

Zgryz otwarty to rodzaj wady zgryzu (nieprawidłowego ustawienia zębów), który charakteryzuje się tym, że górne i dolne zęby nie łączą się ze sobą, gdy usta są zamknięte. Może to skutkować przerwą między zębami lub zachodzeniem zębów na siebie. Istnieją dwa rodzaje zgryzu otwartego:

  • Zgryz otwarty przedni – Górne zęby są przesunięte do tyłu i nie są wyrównane z dolnymi zębami. W tym typie zgryzu otwartego tylne zęby zazwyczaj nie są naruszone.
  • Zgryz otwarty tylny – dolne zęby są przesunięte do przodu i nie są wyrównane z górnymi zębami. Górne zęby zazwyczaj nie są naruszone w tym typie zgryzu otwartego.

Leczenie zgryzu otwartego

Istnieje kilka sposobów leczenia zgryzu otwartego. Sposób leczenia, który wybierzesz, będzie zależał od stopnia nasilenia dolegliwości i podstawowej przyczyny niewspółosiowości. Po zdiagnozowaniu zgryzu otwartego lekarz stomatolog zaleci najlepszy sposób leczenia w danej sytuacji. W przypadku zgryzu otwartego często zalecane są następujące metody leczenia.

  • Nakładki ortodontyczne – służą do zmiany położenia górnych i dolnych zębów. Można je również zastosować w celu poszerzenia górnej szczęki, aby skorygować mniejszą niż normalna dolną szczękę. Takie nakładki możesz znaleźć na Hello Smile.
  • Chirurgia – zabieg ten powoduje zmianę położenia stawu szczękowego i zębów poprzez usunięcie kości w dolnej szczęce i przesunięcie jej do przodu.
  • Terapia miofunkcjonalna – pomaga skorygować nawyki związane z ssaniem języka i kciuka, które mogły być przyczyną nieprawidłowego ustawienia zębów. Może być również stosowana w celu zmiany położenia stawu szczękowego, jeśli niewspółosiowość jest spowodowana małą szczęką dolną.

Korzyści z leczenia

Główną korzyścią z korekty zgryzu otwartego jest lepszy wygląd. Zgryz otwarty może sprawić, że Twoje zęby będą wyglądały na krzywe i źle ustawione. Może również wpływać na zdolność do czyszczenia zębów i prowadzić do chorób dziąseł. Korekta zgryzu otwartego może również poprawić Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości dzięki lepszemu uśmiechowi. Otwarty zgryz może sprawić, że jedzenie będzie trudne i niewygodne. Korekta zgryzu pozwoli Ci żuć jedzenie prawidłowo i uniknąć bólu i dyskomfortu w procesie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.