Dentystka trzyma w dłoni strzykawke ze znieczuleniem stomatologicznym
Preparaty

Znieczulenie stomatologiczne – skuteczne leczenie bez bólu

Ból jest tym, co najczęściej odstrasza pacjentów od regularnych wizyt u dentysty.Tego typu usługi kojarzą nam się z dyskomfortem i cierpieniem. Dzisiejsza stomatologia dysponuje wieloma nowoczesnymi i przede wszystkim bezpiecznymi metodami znieczulania pacjentów dzięki czemu jesteśmy w stanie prowadzić bardzo skomplikowane zabiegi, w 100%eliminując ból. W jaki sposób działa znieczulenie stomatologiczne? Jakie rodzaje znieczuleń dentystycznych warto wyróżnić? Dlaczego warto zdecydować się na znieczulenie? Czy znieczulenie stomatologiczne jest w pełni bezpieczne? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.

W jaki sposób działa znieczulenie stomatologiczne?

Działanie środków znieczulających wbrew pozorom nie jest czymś skomplikowanym. Następuje czasowe blokowanie kanału sodowego, który to znajduje się w naszych komórkach nerwowych. To właśnie on odpowiedzialny jest za to, aby przekazywać informacje o bólu do naszego mózgu. Znieczulenie przestaje działać średnio po dwóch godzinach, w konsekwencji włókna nerwowe wracają do pierwotnego stanu i pracują tak jak dotychczas. W praktyce czas trwania znieczulenia zależny jest od tolerancji pacjenta. Niekiedy dawka może okazać się zbyt mała, wówczas można ją zwiększyć podczas zabiegu– nie niesie to ze sobą żadnych konsekwencji.

Jakie rodzaje znieczuleń dentystycznych warto wyróżnić?

Najczęściej wyróżnia się znieczulenie nasiękowe, przewodowe i powierzchniowe. To pierwsze to tradycyjne znieczulenie miejscowe, w którym to pacjent jest świadomy podczas zabiegu, jednakże nie odczuwa żadnego bólu. Proces znieczulenia polega na ostrzyknięciu środkiem znieczulającym dziąsła w okolicy zęba, na którym planowany jest zabieg. Najczęściej
znieczulenie nasiękowe stosowane jest podczas leczenia zachowawczego, endodontycznego i protetycznego.
Znieczulenie przewodowe polega na wyłączeniu większego obszaru jamy ustnej poprzez wstrzyknięcie znieczulenia bezpośrednio w nerw zębodołowy . W praktyce oznacza to, że pacjent nie odczuwa zarówno bólu, jak i innych bodźców (ciepła, zimna, dotyku). Najczęściej jest ono wykonywane przed leczeniem lub usuwaniem zębów dolnych trzonowych ora przedtrzonowych. Znieczulenie powierzchniowe polega aplikowaniu na powierzchnię śluzówek jamy ustnej żelu, kremu, sprayu lub plastra ze środkiem znieczulającym. Metoda ta nie wymaga nakłuwania. Jest to rozwiązanie, które stosowane jest podczas mniej inwazyjnych zabiegów, np. przed usuwaniem kamienia nazębnego, przed podaniem właściwego znieczulenia lub przy usuwaniu „mleczaków”. Przykładową ofertę znajdziesz na https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/znieczulenie-stomatologiczne.

Dlaczego warto zdecydować się na znieczulenie?

Znieczulenie jest korzystne dla obu stron danego zabiegu. Leczenie zębów w znieczuleniu sprawi, że będziemy czuć się znacznie bardziej komfortowo. Nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego bólu. Co ciekawe, znieczulenie to również sposób na ułatwienie pracy dentyście. Ilość śliny w jamie ustnej ulega zmniejszeniu, a to jest bardzo istotną kwestią w przypadku wielu zabiegów dentystycznych.

Czy znieczulenie stomatologiczne jest w pełni bezpieczne?

W stomatologii znieczulenia są używane bardzo często, dlatego też pacjenci nie powinni obawiać się o swoje bezpieczeństwo– jest to zupełnie normalne zjawisko. Mogą jednak pojawić się krótkotrwałe skutki uboczne, podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycznych. Najczęściej są to bóle głowy czy mdłości. Jest to jednak dość rzadko spotykane. O ile znieczulenie stomatologiczne nie jest przymusowe, to warto dobrowolnie zdecydować się na to rozwiązanie w celu zmniejszenia stresu i bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.