Maść na żylaki
Choroby Uroda

Żylaki nóg — leczenie domowe

Zaburzony przepływ krwi w kończynach dolnych przyczynia się do powstawania żylaków. Inne czynniki wpływające na rozwój tego schorzenia to otyłość, przyjmowana na co dzień pozycja i genetyka. Istnieją jednak sposoby leczenia żylaków, na które nie potrzebujesz recepty.

Skąd biorą się żylaki? Co na żylaki nóg?

Żylaki to problem, który częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem.

Najczęstszą przyczyną żylaków jest choroba genetyczna, szczególnie u osób, u których żylaki rozwinęły się przed 40 rokiem życia. Innymi źródłami choroby są nowotwory, wszelkiego rodzaju urazy, zapalenie żył, urazy reumatyczne i zakrzepica.

Bardzo często z problemem tym borykają się również osoby z chorobami układu krążenia oraz kobiety w ciąży. Otyłość lub siedzący tryb życia również mogą przyczynić się do rozwoju żylaków.

Walka z żylakami jest wieloaspektowa. Jednym ze sposobów jest leczenie farmakologiczne tabletkami doustnymi. jednak najlepszym sposobem jest wykorzystywanie maści, jako metody leczenia miejscowego. Dodatkowym sposobem może być również leczenie rajstop uciskowych i usuwanie żył.

Kluczowym składnikiem w walce z żylakami jest diosmina. Poprawia krążenie, elastyczność naczyń krwionośnych i zapewnia uczucie ulgi.

Kobieta zasłania zylaki na nogach
https://www.pexels.com

Czym są żylaki nóg?

Powstawanie żylaków wiąże się ze złym funkcjonowaniem układu krążenia. Układ krążenia obejmuje serce, naczynia krwionośne i limfę. Żyły to rodzaj naczyń krwionośnych. Ich zadaniem jest transport odtlenionej krwi z tkanek do serca. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu zapewnia obecność zastawek w żyłach, których rolą jest zapobieganie wstecznemu przepływowi krwi: krew płynie tylko w jednym kierunku. Niestety, te zastawki czasami okazują się nieprawidłowe, a to oznacza, że ​​chociaż krew powinna płynąć tylko do serca, zatrzymuje się i powoduje nadmierne rozciąganie żył, a tym samym ich rozszerzanie się i wydłużanie. Ta wada może być postrzegana jako żylaki.

Osoby z predyspozycją genetyczną są szczególnie podatne na żylaki. Ciąża, długotrwałe stanie, siedzenie lub narażenie na wysokie temperatury również mogą przyczynić się do zwiększonej szybkości powstawania żylaków. Osoby z nadwagą i otyłością są również bardziej narażone na rozwój żylaków. Ich powstawanie ułatwia także podnoszenie ciężarów, kontuzje, operacje stóp, a ich częstotliwość wzrasta wraz z wiekiem.

Żylaki to nienaturalny stan żył powierzchownych, polegający na ich nadmiernym rozszerzaniu, wydłużaniu i skręcaniu na patologicznie zmienionych odcinkach. Zmiany te są często wynikiem niedostatecznego przepływu z żył. Jeśli jedno z naczyń zostanie zablokowane, przepływ krwi do innych żył wzrasta, powodując kompensacyjne rozszerzenie.

Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny. Mogą wiązać się z silnym bólem i poważnymi powikłaniami. W zmienionych chorobowo miejscach dochodzi do zastoju krwi i tworzenia się skrzepliny, co może stać się przyczyną zagrażającej życiu niedrożności naczyń. Dlatego żylaki należy leczyć, a przede wszystkim zapobiegać.

Żylaki nóg — leczenie domowe. Czy jest możliwe?

Chociaż żylaków nie da się wyeliminować za pomocą domowych zabiegów, to stosowanie np. maści, czy żeli w znacznym stopniu przyczynia się do zahamowania progresji choroby i zmniejszenia nasilenia chorób współistniejących. Istnieją czynniki, które prowadzą do pojawienia się żylaków, a ich eliminacja jest ważnym czynnikiem w profilaktyce żylaków. Jak zapobiegać i leczyć żylaki?

Domowe sposoby na żylaki nóg to głównie szereg dobrych nawyków, które mają zapobiegać tej chorobie. Zwykle przyczyną żylaków jest siedzący tryb życia. Zmianom, które prowadzą do powstawania żylaków, można zapobiegać dzięki regularnej aktywności fizycznej. Zalecane są również ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, nordic walking, jazda na rowerze, taniec lub pływanie. Sporty siłowe mogą przyczynić się do powstania żylaków.

Jeśli musisz pozostawać w jednej pozycji przez dłuższy czas (na przykład podczas pracy w biurze), rób częste, kilkuminutowe przerwy w siedzeniu. Momenty, gdy musisz się poruszać (na przykład chodzenie, wspinanie się, chodzenie). Skutecznym domowym lekarstwem na żylaki kończyn dolnych jest leżenie z nogami uniesionymi (umieszczonymi nad sercem), na przykład podczas czytania lub oglądania telewizji. Ta praktyka promuje również krążenie żylne, czyli powrót krwi do serca.

Żylaki nóg — leczenie domowe. Na czym polega?

Leczenie żylaków opiera się głównie na wykorzystaniu metod niefarmakologicznych. Oznacza to, że podstawą leczenia jest stosowanie odpowiednio dobranych pończoch lub skarpet uciskowych. Ich właściwy dobór ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii. Podkolanówki i pończochy uciskowe mają różne poziomy ucisku, dlatego przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą. Należy pamiętać, że domowe sposoby na żylaki nigdy nie wyeliminują problemu zupełnie.

Metody domowe, zapobiegające pogarszaniu się problemu żylaków, obejmują stosowanie specjalnych skarpet, rajstop lub pończoch uciskowych, które stymulują krążenie i zapobiegają rozszerzaniu się żył.

Zapobieganie żylakom to również zbilansowana dieta. Przy pierwszych objawach choroby ważne jest, aby zwiększyć spożycie owoców i warzyw zawierających wspomagające krążenie flawonoidy i witaminę C. Witamina C jestz  kolei zaangażowana w produkcję kolagenu, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia naczyń krwionośnych. Z podobnych powodów suplementy diety zawierają diosminę, hesperydynę czy rutynę.

Skutecznym domowym leczeniem pierwszych objawów żylaków są również preparaty do użytku zewnętrznego – kremy, maści, żele. Te obej jakości zawierają ekstrakty roślinne – kasztanowca, arniki, miotły, oczaru wirginijskiego czy czosnku. W skłądzie mają także związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwobrzękowych. Produkty te korzystnie wpływają na stan naczyń krwionośnych, poprawiają mikrokrążenie, działają przeciwbólowo.

Kobieta z wyleczonymi nogami po żylakach
https://www.pexels.com

Co zawierają leki na żylaki?

Preparaty doustne mogą być stosowane w celu wspomagania leczenia żylaków. Możemy także sięgac po kremy, żele i maści. Zawierają takie substancje, jak rutozyd, hesperydyna, diosmina, trokserutyna, ekstrakt z kasztanowca, dobezat wapnia. Zadaniem tych preparatów jest przede wszystkim usprawnienie przepływu krwi żylnej oraz ochrona naczyń krwionośnych.

Zwiększają również elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność, co prowadzi do zmniejszenia skłonności do obrzęków kończyn dolnych. Dodatkowym efektem preparatów do użytku zewnętrznego może być działanie chłodzące niektórych preparatów, co zmniejsza uczucie ciężkości w nogach. Żylaki nóg to duży problem, więc łagodzenie objawów potrafi znacznie poprawić komfort naszego życia.

Zylaki nóg – leczenie domowe

Suplementacja witamin jest również ważna dla skutecznego leczenia żylaków. Witaminy na żylaki to głównie: Witamina E i Witamina C. Witamina C na żylaki działa głównie poprzez wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Kwas askorbinowy jest również silnym związkiem o właściwościach przeciwutleniających. Witamina E na żylaki działa głównie poprzez stymulację krążenia obocznego, rozpuszczanie skrzepów krwi i zapobieganie zatorom.

Witaminy na żylaki można stosować zarówno zewnętrznie, jak i doustnie. W pierwszym przypadku po prostu kup preparat witaminowy, np. w postaci olejku, a następnie mieszaj go z oliwą z oliwek i nakładaj na okolice żylaków. Z drugiej strony przyjmowanie witamin C i E może być zarówno uzupełnieniem, jak i po prostu większym spożyciem produktów pochodzenia naturalnego tych substancji.

Oprócz naturalnych metod leczenia żylaków równie ważne jest prawidłowe odżywianie i ćwiczenia. Ponieważ sporty wyczynowe czy podnoszenie ciężarów podwyższają ciśnienie krwi, należy ich unikać. Mogą one jedynie przyspieszyć powstawanie żylaków na nogach lub żylaków poniżej kolan.

Nasi sojusznicy będą chodzić, biegać lub jeździć na rowerze i wykonywać relaksujące ćwiczenia, takie jak joga czy pilates. Nie należy też bać się ćwiczeń z odpowiednią wagą. Lekkie obciążenia pozwalają wzmocnić żyły, a silne żyły znacznie zmniejszają ryzyko żylaków na udach i ramionach.

Jakie są naturalne sposoby na żylaki nóg?

Kiedy zauważymy pierwsze objawy żylaków, powinniśmy natychmiast skonsultować ten problem ze specjalistą, aby uzgodnić odpowiednie leczenie i leczenie zachowawcze. Jeśli sytuacja stanie się poważna, może być wymagana operacja. Dlatego nie powinieneś zwlekać, gdy zauważysz widoczne objawy lub gdy objawy są mniej widoczne. Jeżeli chodzi o żylaki nóg, leczenie domowe sprawdza się doskonale.

Aby poprawić krążenie i wzmocnić mięśnie kończyn dolnych, można podjąć kroki w celu złagodzenia dyskomfortu związanego z owrzodzeniem podudzi. Efekt takich działań spowolni również rozwój żylaków i zapobiegnie powstawaniu nowych.

Najkorzystniejsze dla żył są aktywności fizyczne wzmacniające mięśnie nóg, takie jak regularne spacery i rozciąganie, pływanie czy jazda na rowerze. Z drugiej strony należy unikać ćwiczeń obciążających mięśnie nóg, takich jak podnoszenie ciężarów.

Ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ nadwaga może przeciążyć żyły. Dlatego należy również zwracać uwagę na swoją dietę, dodawać błonnik, warzywa i owoce, ograniczać sól, cukier i tłuszcz.

Dobrze funkcjonująca wątroba również odgrywa ważną rolę w profilaktyce. Jest jednym z najważniejszych organów ludzkiego organizmu, obrońcą organizmu przed toksynami, a tym samym jego zatruciem, uczestniczy w procesach odporności, hematopoezy i energii. Skutkiem jego zaniedbania, które prowadzi do wzrostu lub przeciążenia tkanki tłuszczowej, jest powstawanie zakrzepów krwi w żyłach. Domowe sposoby na żylaki nóg mogą zdziałać cuda.

Co ważne!

Należy również unikać częstych gorących kąpieli, ponieważ gorąca woda dodatkowo rozszerza naczynia krwionośne i spowalnia przepływ krwi. Każdy gorący prysznic powinien kończyć się chłodnym prysznicem. Takie polewanie zaczynamy od stóp i przesuwamy strumień w dół ud. Jednak podczas odpoczynku należy leżeć z wyprostowanymi nogami, nieco powyżej serca i unikać siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.

Leczenie żylaków zapobiega postępowi choroby i zmniejsza odczuwane objawy, takie jak uczucie ciężkości, ból nóg i obrzęk, ale nie powoduje ustąpienia żylaków. Więc najważniejszą rzeczą jest zapobieganie. Osoby podatne na tę chorobę powinny szczególnie o tym pamiętać.

Jak mogę zapobiegać żylakom?

Przede wszystkim unikaj długiego stania i siedzenia. Jeśli jednak ta pozycja jest wymagana do pracy, rozważ zrobienie sobie krótkiej przerwy na spacer w pozycji siedzącej, zgięcie nóg i ściśnięcie łydek. Dobrym pomysłem jest również noszenie dodatkowych skarpet i unikanie zbyt częstego noszenia obcisłych spodni i obcasów. Po treningu warto odpocząć z uniesionymi nogami, ale pamiętaj, że wszystkie łydki są podparte. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała i ćwiczenia. Aby uniknąć żylaków, należy również unikać przegrzania, zarówno w gorących kąpielach, jak i na słońcu.

Jeśli wiesz, że twój genetyczny makijaż sprawia, że ​​możesz mieć kłopoty z żylakami, zacznij dbać o siebie już teraz. Zmiana stylu życia i regularne ćwiczenia na pewno przyniosą korzyści. Ogranicz jednak ćwiczenia siłowe, które mogą pogorszyć stan kończyn dolnych.

Nawet rajstopy przeciw żylakom będą skuteczne i dostępne we wszystkich aptekach, przyczyniając się do lepszego krążenia krwi. Na rynku dostępne są również rajstopy i skarpetki profilaktyczne, które z pewnością przydadzą się osobom genetycznie narażonym na tego typu problemy.

Kobieta smaruje nogi maścią na żylaki
https://www.pexels.com

Żylaki nóg — leczenie domowe w oczach specjalistów

Oczywiście ma to sens! Leczenie żylaków kończyn dolnych w domu opiera się głównie na działaniach doraźnych. Najlepsze maści i szeroka gama ziół może nie zastąpią operacji (w ciężkiej chorobie bardzo inwazyjne leczenie będzie niestety warunkiem koniecznym), ale w dużym stopniu wpłyną na stan naszych wypukłych żył.  Jeśli jednak nie zdiagnozowano u nas żylaków najgorszej kategorii (według klasyfikacji punktacji C), to należy kupić dobrą maść i zastosować w domu metody naszych poprzednich pokoleń. Skutecznie spowalniają postęp choroby, znacznie zmniejszają dolegliwości bólowe, a w wielu przypadkach korzystnie wpływają również na kształt i strukturę fałdów pojawiających się na nogach.

Stosowanie domowych sposobów na żylaki nie zastępuje zabiegu chirurgicznego, ale jest doskonałą metodą zatrzymania postępującej choroby i złagodzenia jej objawów. Zarówno ziele dziurawca, jak i oczar wirginijski działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, a przede wszystkim pobudzają nasz układ krążenia. Wskazane jest włączenie tych ziół do swojej diety.

Wiele stron internetowych poleca również stosowanie nalewki z kasztanowca na każdy problem z żylakami lub obrzękiem nóg. Może być stosowany zarówno miejscowo, jak i doustnie. Bardzo popularnym ziołem w profilaktyce żylaków kończyn dolnych jest również nagietek, który występuje w postaci m.in. maść małżeńska. Doskonałym rozwiązaniem byłoby zatem kupowanie olejków lub naparów zawierających ich ekstrakty, wcieranie ich w dotknięte obszary lub nakładanie ich w formie okładów, szybko zauważysz poprawę.

Jeżeli chodzi o leczenie naturalne, żylaki nigdy nie znikną, jednak z pewnością można złagodzić problemy z nimi związane. Pamiętajmy jednak, że choroby układu krążenia to poważny problem, dlatego najlepiej być w stałym kontakcie ze specjalistą.

Domowe sposoby na żylaki – babka lancetowata

Babka lancetowata to bardzo cenna roślina, która jest w stanie zdziałać cuda z ludzkim organizmem. Stosowana zewnętrznie jest w stanie skutecznie pomóc naszym żyłom, w związku z czym okłady z babki lancetowatej są doskonałym rozwiązaniem. Jeżeli chodzi o leczenie naturalne, żylaki znacznie mniej będą nam doskwierać, o ile oczywiście będziemy działać systematycznie. Babka lancetowata na żylaki nóg wpływa doskonale, co więcej w Polsce jest bardzo pospolitą rośliną. Dlatego leczenie z jej zastosowaniem jest nie tylko skuteczne, ale również tanie.

Ocet jabłkowy na żylaki nóg

Ocet jabłkowy, stosowany zewnętrznie doskonale wpływa na naczynia krwionośne. W tym przypadku minusem z pewnością jest niezbyt przyjemny zapach, jednak efekty są w stanie zrekompensować tę niedogodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.