Chipsy bananowe to wspaniały dodatek do ciast, deserów, musli, a także samodzielnie wykonywanych batonów. Jest to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych chipsów ziemniaczanych. Chipsy bananowe mogą być świetną przekąską pomiędzy posiłkami. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy taki snack jest zdrowy? Jaka jest jego wartość kaloryczna? i Właśnie na te pytania odpowiemy w poniższym artykule. Dodatkowo podpowiemy, jak zrobić takie chipsy bananowe samodzielnie.
Czym są chipsy bananowe?
Pomysł na powstanie chipsów bananowych ma swoje korzenie prawdopodobnie w Indiach oraz Indonezji. Chipsy bananowe to suszone i smażone, chrupiące plasterki bananów. Mogą być one również oblane miodem lub cukrem, dla zwiększenia walorów smakowych. W smaku przekąska ta jest słodka. Jednak można również spotkać suszone banany i chipsy bananowe w bardziej pikantnych wersjach. Aby uzyskać ostry smak, do smażonych bananów dodaje się przyprawy, na przykład chili.
Bananowe banany suszone, czyli o tym, jak są produkowane chipsy bananowe?
Sposób obróbki i przygotowania chipsów bananowych nie należy do najtrudniejszych. Jednak prostota ich wykonania, w tym przypadku, jest wielką zaletą, ponieważ dzięki temu mamy szeroki dostęp do tej przekąski w wersji bio.
Chipsy bananowe produkowane są z niedojrzałych plasterków banana. Jest to ważne, ponieważ zbyt dojrzały banan podczas smażenia będzie się rozpadał, a w procesie suszenia przybierze kolor brązowy i stanie się gumiasty. W różnych częściach świata, do wytwarzania chipsów bananowych, wykorzystuje się inne odmiany tego owocu. Najczęściej jednak wybierane są banany zielone.
Zebrane banany, w zależności od ich odmiany i procedury przygotowania chipsów, poddaje się suszeniu lub od razu smażeniu. Ważne jest, aby banany były pokrojone w cienkie plasterki. Najczęściej wybieranym olejem jest olej słonecznikowy lub kokosowy, ponieważ nie mają one intensywnego smaku. Banany smaży się do złotawo-żółtego koloru. Gotowe chipsy powinny być chrupkie i lekko twarde. Następnym etapem, który w zależności od rodzaju procedury nie musi występować, jest przyprawienie powstałych chipsów. Można do tego użyć różnych rodzajów miodu, cukru lub przypraw pikantnych i ostrych. W celu podniesienia intensywności smaku banana można użyć specjalnego aromatu.
Czy chipsy z bananów są zdrowe?
Banany są przede wszystkim źródłem węglowodanów i błonnika, który wspomaga naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego oraz ruchy perystaltyczne jelit. Cechy te sprawiają, że błonnik wpływa pozytywnie na trawienie. Dodatkowo banany są istotnym źródłem witamin A, E, C, K oraz witamin z grupy B. Składnikiem mineralnym, który w największej ilości jest obecny w bananach, jest potas. Jednak w owocu tym znajdziemy również magnez, fosfor i wapń.
Warto również zauważyć, że smażenie na oleju dobrej jakości, np. kokosowym, ułatwia wchłanianie witamin A, E oraz K, które są obecne w bananach i rozpuszczalne w tłuszczach. To wszystko sprawia, że chipsy bananowe z pewnością możemy zaliczyć do zdrowych przekąsek.
Ciekawostką jest również to, że spożywanie chipsów bananowych jest szczególnie polecane osobom z nadciśnieniem. Powodem tego jest potas zawarty w bananach, który obniża ciśnienie krwi. Potas pełni też istotną rolę we wspomaganiu pracy mięśni szkieletowych.
Ile kalorii mają chipsy bananowe?
Niestety bardzo dużą wadą chipsów bananowych jest ich kaloryczność. Banany jako owoce same w sobie są dość kaloryczne oraz zapewniają wartości odżywcze, w postaci głównie węglowodanów. Do tego sposób przygotowania chipsów bananowych, który polega na smażeniu owoców w oleju, znacznie zwiększa kaloryczność przekąski.
W efekcie 100g suszonych chipsów bananowych dostarcza do naszego organizmu aż 520 kcal. Ze względu na swoją dużą kaloryczność oraz wysoki indeks glikemiczny, spożywanie chipsów bananowych nie jest polecane dla diabetyków oraz osób odchudzających się. W tych przypadkach lepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie chipsów bananowych jako małego dodatku do posiłku, na przykład owsianki, a nie jako oddzielnej przekąski.
Jak samemu przygotować chipsy bananowe bio?
W zależności od przepisu, przygotowanie domowych chipsów bananowych może być bardzo szybkie albo może trwać nawet kilka godzin. Natomiast w każdej z tych opcji, wykonanie przepisu jest niezwykle proste.
Tradycyjne chipsy bananowe
Poniższy przepis dotyczy przygotowania chipsów w tradycyjny sposób, tzn. przy zastosowaniu smażenia. Sprawia to, że wykonanie zajmuje naprawdę niewiele czasu, około 20 minut.
Do przygotowania przekąski potrzebujesz tylko dwóch składników, bananów i oleju. Najlepiej sprawdzi się olej słonecznikowy lub kokosowy, ale tak naprawdę możesz użyć każdego, który aktualnie masz pod ręką. Opcjonalnie możesz wykorzystać również sól, cukier lub cynamon, w celu zwiększenia intensywności smaku.
Banany należy obrać ze skórki i pokroić w cienkie plasterki. Następnie należy rozgrzać olej na patelni, na którą kolejno wrzucamy przygotowane banany. Postaraj się nie dodawać oleju w trakcie smażenia, bo owoce go wchłaniają i stają się tłuste. Chipsy smażymy do momentu, gdy będą złociste i chrupkie. Sól, cukier lub przyprawy możesz dodać w trakcie smażenia lub zaraz po nim. Ważne jest, aby odsączyć chipsy z nadmiaru tłuszczu przy pomocy ręcznika papierowego.
Fit chipsy bananowe bio bez smażenia
Jeśli chcesz aby przygotowane przez Ciebie chipsy bananowe miały trochę mniej kalorii, polecamy Ci skorzystanie z tego przepisu. Jest on co prawda czasochłonny, ale jest pozbawiony etapu smażenia. Dodatkowo wykonanie go również jest bardzo proste.
Do wykonania tego przepisu potrzebujesz tylko bananów bio. Ewentualnie możesz skorzystać z masła, soli, cukru, miodu, cynamonu lub innych przypraw.
Banany należy pokroić w cienkie plasterki i ułożyć na blaszce. W tym momencie możesz również dodać proponowane wcześniej dodatki. Następnie piekarnik należy nagrzać do temperatury 60-70 °C i ustawić termoobieg. Chipsy należy suszyć na tych ustawieniach przez około 4 godziny. Gdy chipsy bananowe bio będą gotowe, staną się chrupkie w smaku.