Uroda

Co to jest i czym się zajmuje rehabilitacja stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to stosunkowo świeża gałąź rehabilitacji. Dopiero w ostatnich latach, stała się bardziej rozpowszechniona i popularna. Warto jednak zaznaczyć, że jest to bardzo skuteczne i efektywne rozwiązanie. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Czym  jest rehabilitacja stomatologiczna?

Rehabilitacja stomatologiczna to metoda, która wspomaga w leczeniu dentystycznym i idealnie się sprawdza w wielu działach stomatologii. Można się z nią spotkać przede wszystkim w protetyce, endodoncji, chirurgii szczękowo – twarzowej itd.

Rehabilitacja stomatologiczna może być także stosowana przez osoby, które cierpią na najróżniejsze problemy z aparatem mowy, czy połykaniem.

Kiedy rehabilitacja dentystyczna może się okazać skuteczna?

Rehabilitacja stomatologiczna jest bardzo skuteczna w wielu przypadkach. Przede wszystkim warto ją stosować w przypadku bólów szyi, głowy, zębów (które nie są spowodowane próchnicą), a także przy szumach usznych, problemach z żuciem, przełykaniem czy otwieraniem ust. Rehabilitacja przyda się także w przypadków różnych wad zgryzu i przy trzaskaniu w stawie skroniowo – żuchwowym.

Oprócz wymienionych wyżej schorzeń, rehabilitacja stomatologiczna to niezbędna pomoc przy zabiegach chirurgicznych przeprowadzonych w obrębie jamy ustnej oraz przy ubytkach w obrębie jamy ustnej. Dobrze przeprowadzona rehabilitacja zapobiega powstaniu powikłań i dysfunkcji twarzy oraz aparatu żucia. Ponadto pozwala też na zwalczenie bólu i przyspieszenie powrotu do normalnego funkcjonowania.

Jak przebiega rehabilitacja stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna zwykle rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, aby poznać historię jego schorzenia i dowiedzieć się jak najwięcej o historii choroby. Następnym etapem wizyty, jest wykonanie odpowiednich technik manualnych. Są one bardzo delikatne i nie należą do szczególnie bolesnych.

Obejmują one mobilizację stawu skroniowo żuchwowego i kości czaszki, terapia tkanek miękkich, szczególnie w obrębie szyi i ust, a także terapię punków spustowych i specjalistyczne techniki usprawniające.

Aby uzyskać maksymalne efekty, rehabilitant może także wykorzystać metodę suchego igłowania, która jest wysoce skuteczna, a także inne rozwiązania. Warto zaznaczyć, że fizjoterapia stomatologiczna to stosunkowo nowa metoda leczenia, która wciąż się rozwija. Dlatego, można się spodziewać, że w najbliższym czasie wiele osób, które mają problemy z aparatem ruchu będą mogły skorzystać z nowych rozwiązań.

W razie jakichkolwiek problemów z aparatem ruchu warto zapoznać się z możliwościami jakie oferuje rehabilitacja dentystyczna. Na rynku pojawia się coraz więcej specjalistów w tym zakresie, którzy oferują bardzo fachowe usługi. Warto skorzystać z dostępnych możliwości i uporać się ze swoimi problemami i poprawić komfort życia. Wielu pacjentów korzystających z usług rehabilitantów stomatologicznych jest bardzo zadowolonych z ich pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.