Przygotowywanie posiłku będąc na diecie antyrakowej
Zdrowa żywność

Dieta antyrakowa – jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór?

Prawidłowe odżywianie stanowi klucz do zdrowia. To, co jemy, ma wpływ nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale tworzy również barierę ochronną przed różnego rodzaju chorobami. Co ważne, odpowiednio dobrana dieta może także znacząco zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwór. Warto zatem wiedzieć, na czym polega dieta antyrakowa i czy rzeczywiście jest skuteczna.

Jakie są zasady diety antyrakowej?

Nowotwór jest chorobą hamującą proces odnowy organizmu oraz jego stabilizacji. Rak w wyniku zatrucia zdrowych tkanek doprowadza do ich znacznego osłabienia, co w efekcie prowadzi do ich obumarcia. Jednocześnie system immunologiczny przestaje chronić organizm. Dieta antyrakowa jest w stanie skutecznie wzmacniać układ immunologiczny. Jej podstawowym założeniem jest dostarczanie na co dzień organizmowi związków antynowotworowych, w tym błonnika. Ten w dużych ilościach obecny jest w warzywach i owocach, które jak pokazują badania, minimalizują ryzyko rozwoju komórek nowotworowych. Dodatkowo warzywa i owoce zawierają przeciwutleniacze, antyoksydanty oraz selwestrole, czyli substancje zapewniające skuteczną ochronę przed nowotworami poprzez stymulację układu odpornościowego organizmu.

Do codziennej diety powinno się włączyć najlepiej owoce jagodowe, warzywa takie jak bakłażan, brokuły oraz jarmuż. Wymienić można tu jeszcze pomidory i kapustę. Poza warzywami i owocami w codziennej diecie znaleźć powinno się również miejsce dla świeżych ryb oraz produktów pełnoziarnistych, ponieważ one także zawierają duże ilości błonnika. Wszystkie te produkty bogate są w substancje ochronne i odżywcze, które wykazują działanie antyrakowe.

Z czego zrezygnować lub ograniczyć na diecie antyrakowej?

Oprócz tego, co jeść, bardzo ważne jest również to, czego nie jeść. Przede wszystkim w dużym stopniu ograniczyć należy spożycie czerwonego mięsa oraz przetworzonych produktów mięsnych. W zastępstwie sprawdzi się białe mięso (np. drób) i ryby. Zrezygnować powinno się również z produktów wysoko przetworzonych. Nie są również wskazane produkty zawierające sztuczne barwniki. Mowa tu choćby o słodkich napojach. Ograniczyć należy również spożycie soli oraz produktów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe. Powinno się je zastąpić produktami zawierającymi kwasy tłuszczowe Omega-3. Z diety absolutnie wykluczyć należy spożywanie alkoholu.

Dieta antyrakowa

Czy dieta antyrakowa jest skuteczna?

Badania wykazują, że odpowiedni tryb życia oraz właściwie odżywianie może w bardzo dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Warto zatem zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe.Z korzyści diety antyrakowej cieszyć można się jednak tylko wówczas, kiedy zadba się o wszystkie jej elementy. To nie tylko spożywanie większej ilości warzyw i owoców. Absolutnie rzucić należy palenie oraz ograniczyć spożywanie alkoholu. Pamiętać należy również o aktywności fizycznej w celu niedopuszczenia do nadwagi i otyłości. A jeśli jednak zachorujesz, warto wspierać się dostępnymi środkami. Dobrym przykładem jest tu choćby Supportan DRINK, czyli produkt bogaty w białko i kwasy Omega-3.

W jakich produktach znaleźć można substancje antynowotworowe?

Wśród wielu substancji antyrakowych warto wymienić kilka podstawowych. Mowa tu o likopenie, glukozynolanach, kapsaicynie, karotenoidach, a także o fitoestrogenach. Te pierwsze obecne są w pomidorach i przetworach z nich wykonanych. Glukozynolany obecne są w dużych ilościach zwłaszcza w warzywach kapustnych. Z kolei kapsaicyna zawarta jest w papryce chili. Aby dostarczyć organizmowi karotenoidy, sięgać należy po żółte, czerwone i pomarańczowe owoce, a także po warzywa zielone liściaste. Natomiast fitoestrogeny zawarte są w roślinach strączkowych. Na koniec jeszcze warto dodać, że dieta powinna być bogata w witaminę C (świeże warzywa i owoce), E (oleje roślinne, warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste) oraz D (ryby morskie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.