Dziecko może urodzić się już z wielorakimi wadami, a jedną z nich jest dysplazja bioderek. Jest to rodzaj ortopedycznej wady wrodzonej, która wymaga korekty, aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać i być w pełni sprawne w dorosłym życiu. Oczywiście dysplazja stawu biodrowego nie jest czymś groźnym, ale wymaga leczenia i to jak najszybszego. Na szczęście możliwe jest wyeliminowanie tego problemu medycznego, co pozwala uchronić się przed wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami w przyszłości.
Czym jest dysplazja stawu biodrowego?
Dysplazja stawu biodrowego to stosunkowo często występująca wada wrodzona, która polega na zniekształceniu tej części ciała. Nierzadko towarzyszy temu szereg innych wad wrodzonych. Dysplazja stawu biodrowego jest dziedziczona, w większości przypadków dochodzi do niej podczas ciąży bliźniaczej, co wynika z bardzo ograniczonej ilości miejsca w łonie matki. Płody nie mają możliwości swobodnego poruszania się, czyli prawidłowego ułożenia ciała. Dysplazję bioderek odnotowuje się także w przypadku ciąży pojedynczej, jeśli dziecko źle się ułoży w macicy. W skrócie: wada może być dziedziczona lub wynikać z nieprawidłowego ułożenia płodu. W trzecim trymestrze ciąży dochodzi do zwiększonej produkcji relaksyny, czyli hormonu przyczyniającego się do rozluźnienia miednicy. Może być odpowiedzialna za dysplazję stawu biodrowego, rozluźniać wiązadła stawowe, co skutkuje rozwojem wady u płodu.
Warto jednak mieć na uwadze to, że dziecko może urodzić się w pełni zdrowe, bez jakichkolwiek wad, a dysplazja stawu biodrowego pojawi się po jakimś czasie. Może być tak, że kość udowa znajdzie się poza stawem biodrowym, co przełoży się na jego niestabilność. Czujny rodzic powinien bez trudu zauważyć, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Jego biodro będzie wyskakiwać ze stawu podczas odwodzenia nóg i przyjmowania pozycji na tak zwaną żabkę. Z małym dzieckiem należy obchodzić się bardzo ostrożnie, bo do uszkodzenia stawów może dojść nawet podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy podczas wspólnej zabawy. Wystrzegać należy się prostowania noworodkowi nóg, bo jesteś to prosta droga do powstania wady ortopedycznej.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Dysplazję stawu biodrowego można poznać po tym, że kość udowa wychodzi poza obręb stawu. Już u noworodka wyczuwa się charakterystyczne przeskakiwanie w stawie biodrowym. Można to najlepiej zaobserwować podczas poruszania nogami, wykonywania ruchów odwodzenia. W przypadku starszego dziecka na dysplazję biodra wskazuje utrudnione odchylanie nóg na boki. Jeśli zauważy się, że dziecko układa nogi w nienaturalny/nierówny sposób, to powinno się wybrać z nim do lekarza. Wadę można też podejrzewać, gdy dziecko nie może rozchylić nóg na boki. Kolejną przesłanką do odwiedzenia lekarza jest płaczliwość dziecka podczas dotykania jego nóg czy poruszania nimi. Zdarza się też tak, że nogi dziecka nie będą równej długości, co również często wskazuje na dysplazję stawu biodrowego. Alarmujące dla rodzica powinno być nierównomierne układanie się fałd skórnych między pośladkami a udami.
Jak leczyć dysplazję stawu biodrowego?
Lekarz nie ma żadnego problemu z rozpoznaniem dysplazji bioderek u dziecka, bo na wadę wskazuje przeskakiwanie w stawie i utrudnione odwodzenie. Czasem wykonuje się też badanie USG stawów biodrowych przy podejrzeniu ich niedorozwoju. Leczenie dysplazji stawu biodrowego jest procesem powolnym, ale nie ma w tym niczego skomplikowanego. Dąży się do przywrócenia pełnego odwodzenia. Bardzo ważne jest to, aby wada została wcześnie wykryta i niezwłocznie podjąć leczenie. W przypadku starszych dzieci i dorosłych leczenie tej wady jest trudniejsze. Jeśli zostanie ona zdiagnozowana u niemowląt, to rokowania są bardzo dobre. U dzieci kilkumiesięcznych wdraża się leczenie wyciągowe. Konieczne jest założenie dziecku specjalnego gipsu biodrowo-udowego, a po sześciu tygodniach zostaje on zamieniony na gips ćwiczebny. Ma to na celu stopniowe przywracanie odwodzenia biodra. W niektórych przypadkach konieczne może okazać leczenie chirurgiczne. Operacja jest niezbędna w przypadku dysplazji stawu biodrowego u dziecka po osiemnastym miesiącu życia.
__________________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości centrum rehabilitacji i terapii OpenMedical