Żylaki u mężczyzny
Zdrowie

erazdrowia – czy to tylko problem kobiet? Obalamy mity

Żylaki to problem nie tylko natury estetycznej, ale także medycznej. Powodują uczucie ciężkości nóg, obrzęk podudzi, kostek i stóp, bolesność oraz skurcze łydek. Problem żylaków jest utożsamiany z płcią żeńską. Czy to schorzenie dotyczy również mężczyzn?

Żylaki – czy mają związek z płcią?

Na wstępie warto zaznaczyć, że żylaki kończyn dolnych dotyczą i kobiet, i mężczyzn. Prawdą jest, że kobiety mają większą skłonność do chorób żył. Głównymi powodami są żeńskie hormony, które powodują rozluźnienie mięśni kontrolujących przepływ krwi w żyłach. Skutkuje to zbyt powolnym przepływem lub zastojem krwi i powstawaniem żylaków. O problemie żylaków u kobiet słyszy się częściej, ponieważ panie statystycznie częściej przykładają wagę do wyglądu. Ponadto często chodzą w spódnicach i krótkich spodenkach, odsłaniając te niedoskonałości na łydkach. Te wszystkie czynniki nie oznaczają, że żylaki u mężczyzn nie występują – u nich też mogą stanowić poważny problem zdrowotny.

Żylaki – czynniki ryzyka u mężczyzn

Nie u wszystkich mężczyzn wystąpią żylaki. Prawdopodobieństwo, że pojawią się u Ciebie żylakowato zmienione naczynia, rośnie wraz z wiekiem, bo im jesteśmy starsi, tym mniejszy potencjał do regeneracji i elastyczności mają nasze tkanki. Ryzyko zwiększają także czynniki genetyczne, czyli żylaki występujące w rodzinie.

Co jeszcze wpływa na rozwój żylaków?

  • Nadwaga lub otyłość.
  • Praca w wymuszonej pozycji – siedzącej lub stojącej.
  • Zakrzepica naczyń żylnych w przeszłości.
  • Uszkodzenie żył, np. w wypadku.
  • Nadmierna ekspozycja na ciepło.

Kto diagnozuje żylaki u mężczyzn?

Z pierwszymi objawami niewydolności naczyń i zastawek żylnych warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który może zaproponować wstępną terapię. Lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad i zbada Cię pod kątem zaawansowania choroby żylnej. W zależności od Twojego stanu zdrowia, terapię może prowadzić początkowo sam lub skierować Cię do flebologa albo chirurga naczyniowego.

Żylaki u mężczyzn – jak leczyć?

W postępowaniu z żylakami bardzo ważna jest zmiana stylu życia. Staraj się zachować codzienną umiarkowaną aktywność fizyczną. Mogą to być spacery, basen czy pływanie. Jeśli pracę wykonujesz w wymuszonej pozycji siedzącej lub stojącej, spróbuj znaleźć chwilę, żeby raz na jakiś czas rozruszać nogi. Zrzuć zbędne kilogramy i zrezygnuj z palenia papierosów.

Zniesienie objawów tj. uczucie ciężkości nóg czy obrzęki można uzyskać dzięki specjalnym pończochom uciskowym. Choć może się to wydawać niecodzienne, to takie wyroby medyczne są przeznaczone także dla mężczyzn.

Lekarz może Ci zalecić żel z heparyną, który ma działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Produkt nakłada się 1-3 dziennie na zmienioną żylakowato skórę i wmasowuje do wchłonięcia. Podobny efekt mogą dawać żele z heparynoidami.

Konieczność usunięcia żylaków jest oceniana przez flebologa lub przez chirurga naczyniowego. Dostępne są metody małoinwazyjne (usuwanie laserowe, klejenie żylaków, skleroterapia) i inwazyjne, czyli klasyczna operacja. O tym, która z metod lepiej się u Ciebie sprawdzi, zadecyduje Twój lekarz.

Żylaki są defektem estetycznym i problemem medycznym, który może dotknąć każdego z nas niezależnie od płci. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze niepokojące objawy, czyli uczucie ciężkości nóg i pajączki naczyniowe, koniecznie zgłoś się do lekarza. Dbaj o zdrowie swoich nóg.

Bibliografia

[1]       M. R. Aslam i in., „Global impact and contributing factors in varicose vein disease development”, SAGE Open Med, t. 10, s. 20503121221118992, sie. 2022, doi: 10.1177/20503121221118992.

[2]       „Varicose Veins | Circulation”. Dostęp: 3 październik 2023. [Online]. Dostępne na: https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/CIRCULATIONAHA.113.008331

[3]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.