Korzystanie z glebogryzarki w przydomowym ogródku
Dom i ogród

Jak wybrać odpowiednią glebogryzarkę dla przydomowego ogródka?

Glebogryzarki są jednymi z najczęściej wykorzystywanych sprzętów ogrodniczych, używanych głównie do prac ziemnych oraz przekopywania podłoża przed jakimkolwiek sadzeniem. To masywne sprzęty, które każdy domownik powinien wybierać względem swojego ogrodu i dostosować je do wymiaru planowanych grządek. Ich wybór może być jednak znacznie utrudniony wówczas, gdy nabywca nie jest do końca powiązany z tematem. Właśnie dlatego zachęcamy do przeczytania naszego wpisu oraz do szczegółowego zapoznania się ze wszystkimi rodzajami tych maszyn ogrodniczych. Zapraszamy!

Napęd glebogryzarki a specyfika ogrodu

Na rynku wyróżnia się dwa typy napędu tych sprzętów ogrodniczych: spalinowe oraz elektryczne. Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest lepszy i gorszy – śmiało jednak można wskazać rodzaj odpowiedni względem konkretnego ogrodu.

Zdecydowanie, dla większych pól uprawnych zlokalizowanych nieco dalej od domu zaleca się wyłącznie spalinowe typy tych urządzeń. To sprzęty czerpiące energię z dolewanego paliwa i w żaden sposób nieograniczone zasięgiem. Są one jednak znacznie głośniejsze i bardziej masywne – ma to swoje przełożenie na zwiększoną szerokość roboczą i moc silnika. Bardzo często same glebogryzarki spalinowe są dodatkowo wyposażone w napęd zewnętrzny, dzięki któremu operator nie musi wkładać zbyt dużej siły w prowadzenie takiego sprzętu.

Innym rodzajem są glebogryzarki wyposażone w jednostki elektryczne. Maszyny te przydają się w szczególności w mniejszych ogródkach uprawnych, zlokalizowanych blisko dostępu do energii elektrycznej. Są ciche i nie emitują spalin, przez co można uznać ich stosowanie za mniej szkodliwe dla środowiska.

Praca w ogrodzie z glebogryzarką

Podstawowe parametry glebogryzarek

Najważniejszym parametrem, na który powinno się zwracać uwagę jest oczywiście moc. Te maszyny ogrodnicze powinny być wyposażone w silne jednostki, które będą w stanie sprostać pracom trudniejszym od zamierzonych. Dlatego zawsze lepiej zaopatrzyć się w mocniejszy sprzęt aniżeli w późniejszym czasie żałować braku mocy podczas przekopywania. Glebogryzarki z jednostkami spalinowymi oscylują mocą w dość sporym zakresie, liczonym od 2,2 kW do nawet 5 kW. Opcje elektryczne są natomiast znacznie mniejsze i lżejsze, a ich silniki przeznaczone do małych grządek sięgają mocy nominalnej 1,5 kW.

Innym, niezwykle ważnym parametrem jest szerokość pracy. Tą również powinno się dobrać względem odpowiednich wytycznych i wielkości planowanego ogródka. Zakres szerokości roboczych jest dość spory, a waha się w zależności od modelu od 36 do nawet 95 cm. Oczywiście, dla użytkownika takiej maszyny niezwykle ważna jest również sama waga. Decyduje ona o mobilności sprzętu, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Wybierając glebogryzarkę spalinową zdecydowanie najlepiej zaopatrzyć się w dodatkowy napęd, dzięki czemu każdy będzie w stanie takim sprzętem operować. Te urządzenia ogrodowe mogą ważyć nawet do 50 kg, przez co niemożliwe jest ich swobodne przenoszenie i transportowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.