Klocki sensoryczne
Rodzicielstwo

Jak wykorzystać klocki sensoryczne w rozwoju dziecka?

Klocki sensoryczne to nieskomplikowane akcesoria, po które może sięgnąć każdy rodzic i każdy terapeuta. Wykorzystywane są m.in. w terapii sensorycznej, która ma za zadanie ukierunkować dziecko na adekwatne reagowanie na wrażenia zmysłowe i bodźce zewnętrzne. Dowiedz się, gdzie kupić bezpieczne i skuteczne klocki oraz jak możesz wykorzystać je dla rozwoju swojego malucha.

Gdzie kupię bezpieczne klocki sensoryczne?

Klocki sensoryczne warto kupić w sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym i fizjoterapeutycznym: https://rehazakupy.pl/klocki-sensoryczne. Są to takie same produkty, których używają profesjonaliści w swoich gabinetach. Niezależnie od tego, czy szukasz klocków do wykorzystania w domu, czy pragniesz założyć własną salę terapeutyczną, w RehaZakupy znajdziesz produkty sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa wykorzystanych materiałów oraz skuteczności wykorzystania w rozwoju dzieci.

Taki zakup odciąży Cię od strachu przed ewentualnymi szkodliwymi materiałami i barwnikami, niebezpiecznymi elementami lub niestarannym wykończeniem powierzchni, które mogłoby zranić skórę pociechy. Przy okazji masz do dyspozycji urozmaiconą ofertę, przygotowaną przez kadrę, która szkoli fizjoterapeutów.

Twarde i miękkie klocki sensoryczne. Jakie rodzaje klocków mam do wyboru?

Im więcej urozmaicenia na różnych etapach życia, tym więcej okazji do stymulowania zmysłów i reagowania na bodźce. Do dyspozycji masz drewniane lub plastikowe klocki, a także miękkie klocki sensoryczne (np. w postaci piłeczek z wypustkami), które można jednocześnie wykorzystywać do masażu.

Drewniane klocki sensoryczne są cenione m.in. ze względu na naturalny materiał, co stanowi atut dla osób dbających o środowisko. Na rynku są dostępne duże zestawy klocków w formie ramek, wewnątrz których mieszczą się ciekawe wypełnienia. Ramki mają różne kształty, a wypełnienia – różne kolory. Niektóre z nich się przesuwają lub przelewają, mają postać groszków, brokatu lub płynu. Znajdziesz też zestawy drewnianych klocków z wypełnieniem lustrzanym.

Bardzo atrakcyjnym produktem są klocki sensoryczne świecące – dzięki nim tworzenie budowli dostarcza dodatkowych wrażeń wizualnych.

Jak klocki sensoryczne wpływają na rozwój dziecka?

Klocki sensoryczne są przygotowane z myślą o dostarczaniu rozmaitych bodźców. Zwykle mają różne kolory, co pozwala na ich naukę oraz na obserwację, jak zachowują się w różnych źródłach światła. Samo dotykanie klocków – zwłaszcza o różnych fakturach – stymuluje zmysł dotyku. Gumowe klocki sensoryczne są często przygotowane w taki sposób, by w jednym zestawie mieściły się wypustki o zróżnicowanej formie i kolorze.

Eksperci nie mają wątpliwości, że układanie klocków wiąże się z rozwojem kreatywności, wyobraźni i przestrzennego myślenia. Duże zestawy klocków konstrukcyjnych otwierają możliwości twórczej zabawie, w którą z pewnością zaangażuje się nie tylko dziecko, ale i niejeden rodzic.

Korzystanie z klocków sensorycznych to sposób na przyjemne wdrożenie elementów nauki matematyki i geometrii. Z ich pomocą możesz wytłumaczyć dzieciom pojęcie skali i nauczyć rozpoznawania kształtów. Klocki z lustrzanym wypełnieniem zapoznają dziecko z takimi zjawiskami jak odbicie lub powiększenie, przy okazji zwiększając samoświadomość i umiejętności poznawcze.

Układanie bardziej zaawansowanych zestawów przyczynia się do rozwoju umysłowego i zdolności rozwiązywania problemów, a także koncentracji.

Jak wykorzystać klocki sensoryczne w domu?

Posiadanie ciekawych zestawów klocków to dobry początek, aby zachęcić dziecko do rozwijającej zabawy. Wystarczy podsunąć mu klocki sensoryczne lub zacząć układać je wraz z dzieckiem. To zdecydowanie lepszy pomysł niż zaangażowanie uwagi tabletem, komputerem lub telewizorem. Zabawki sensoryczne są stosunkowo niedrogie, a mogą zapobiegać zaburzeniom rozwoju podstawowych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.