Mężczyzna u lekarza
Zdrowie

Jak zapobiegać problemom z prostatą?

Problemy z prostatą dotyczą większości mężczyzn w starszym wieku. Są związane głównie z powiększeniem gruczołu krokowego. Pierwsze dolegliwości są odczuwane najczęściej w okolicy 50. roku życia i z czasem postępują. Jest kilka sposobów na to, by zapobiegać dokuczliwym objawom ze strony prostaty. Przyjrzyjmy się im.

Czym jest prostata?

Prostata (stercz, gruczoł krokowy) jest narządem męskiego układu moczowo-płciowego. Znajduje się poniżej dna pęcherza moczowego, a jej tylna część przylega do odbytnicy, co jest wykorzystywane w badaniu prostaty palcem przez odbytnicę. Przez stercz przebiega fragment cewki moczowej i przewody wytryskowe. Prostata wytwarza wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia. Jej składnikami są m.in. fruktoza (materiał energetyczny dla plemników) i prostaglandyny (stymulują ruchliwość plemników).

Problemy z prostatą – objawy

Symptomy przerostu prostaty i innych chorób dotyczących tego gruczołu są związane w dużej mierze z tym że przez jej środek przebiega cewka moczowa. Powiększająca się z wiekiem ilość i wielkość komórek tego gruczołu może powodować zmniejszenie światła cewki moczowej i doprowadzić do trudności w oddawaniu moczu. Najpopularniejsze objawy to:

  • częste oddawanie moczu w dzień i w nocy (częstomocz);
  • nagłe i gwałtowne parcia na pęcherz;
  • trudności w rozpoczęciu oddawania moczu;
  • zwężony i osłabiony strumień moczu;
  • wydłużenie czasu potrzebnego na oddanie moczu;
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza po mikcji;
  • przerywany strumień moczu;
  • pieczenie lub dolegliwości bólowe podczas oddawania moczu.

Jak zapobiegać chorobom prostaty?

Profilaktyka ma bardzo ważne znaczenie w przypadku schorzeń prostaty. Co robić? Już po 40. roku życia mężczyźni powinni pojawiać się na regularnych wizytach u urologa. Panowie z reguły nie lubią chodzenia do lekarzy, a wizyta w gabinecie urologicznym kojarzy się im z wyjątkowym dyskomfortem. Powinni się jednak z czasem oswajać z badaniem prostaty, bo to właśnie wczesne wykrycie problemów związanych z prostatą ma szansę zmniejszyć ryzyko wystąpienia nasilonych dolegliwości.

Wskazane jest wykonywanie badania per rectum (palcem przez odbyt). Pierwszy raz po skończeniu 40. roku życia, a potem zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto też oznaczać z krwi marker PSA, czyli antygen swoisty dla prostaty. Jego wzrost świadczy o chorobach prostaty i jest wskaźnikiem, że trzeba wdrożyć poszerzoną diagnostykę.

Profilaktycznie i przy pierwszych objawach ze strony gruczołu krokowego warto stosować tabletki na prostatę zawierające wyciągi roślinne z owoców palmy sabal. Działanie takiego preparatu zmniejsza dokuczliwe symptomy z dróg moczowych. Preparat jest dostępny bez recepty, ale przed jego zastosowaniem warto ustalić terapię z lekarzem rodzinnym lub urologiem.

Choroby prostaty dają objawy, które poważnie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie w domu i w pracy. Właściwa profilaktyka polegająca na regularnych wizytach u urologa oraz rozpoczynanie farmakoterapii tak szybko, jak tylko pojawiają się pierwsze oznaki zaburzeń gruczołu krokowego, może pomóc w okiełznaniu dokuczliwych dolegliwości.

Bibliografia

[1]       D. U. Silverthorn, „Reprodukcja i rozwój”, w Fizjologia człowieka. Zintegrowane podejście, Warszawa: PZWL, 2018, s. 807.

[2]       „Łagodny rozrost stercza”. Dostęp: 18 stycznia 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.klinikaurologii.edu.pl/lagodny-rozrost-stercz/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.