Niewydolność żylna to bardzo częste schorzenie układu naczyniowego, które dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Stanowi ono problem estetyczny i przede wszystkim poważny problem zdrowotny, gdyż brak leczenia może doprowadzić do kalectwa. Jak objawia się niewydolność żylna? Czy można jej zapobiec i jaką ją leczyć?
Co to jest niewydolność żylna?
Niewydolność żylna jest to schorzenie, które powstaje w wyniku zaburzonego przepływu krwi w żyłach, co powoduje ich niedrożność. Do takiego stanu dochodzi, gdy zastawki żylne w kończynach dolnych przestają działać prawidłowo, a wtedy pojawia się tzw. refluks żylny, co doprowadza do zastoju krwi i dlatego też żyły ulegają poszerzeniu oraz skręceniu i poprzez to powstają żylaki kończyn dolnych.
Objawy niewydolności żylnej
Na początku niewydolność żylna1 nie daje uciążliwych objawów, gdyż obrzęki, uczucie zmęczenia, ciężkości i bólu nóg przeważnie szybko mijają po krótkim odpoczynku. Jednak wraz z upływem czasu dolegliwości zaczynają się nasilać, a do tego dochodzą bolesne kurcze łydek i to przeważnie w nocy, co określa się jako tzw. zespół niespokojnych nóg. Poza tym pojawia się świąd, pieczenie skóry oraz zmiany, które widać na skórze w postaci pajączków naczyniowych (teleangiektazje), a także jako poszerzone żyły podskórne.
Jeśli jednak jest to już zaawansowana niewydolność żylna kończyn dolnych2, to wtedy objawia się poprzez występowanie skręconych wypukłych żył, czyli tzw. żylaków, a także trwałych obrzęków oraz przebarwień, które przybierają kolor rdzawobrązowy i są przeważnie w okolicy kostek.
Jak wygląda profilaktyka niewydolności żylnej?
Aby przeciwdziałać powstawaniu niewydolności żylnej, należy:
- zmienić styl życia oraz wprowadzić zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę,
- zwiększyć aktywność fizyczną,
- zredukować masę ciała,
- rzucić palenie papierosów,
- unikać zbyt długiego stania albo siedzenia,unikać zbyt ciepłych kąpieli.
Do tego wszystkiego sprawdzi się również masaż kończyn dolnych. Na przykład ruchy uciskające masażysty podczas masażu udrażniają węzły chłonne, zmniejszają uciążliwe obrzęki i stymulują krążenie krwi.
Leczenie niewydolności żylnej
Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, a także od nasilenia pojawiających się objawów. Przy leczeniu niewydolności żylnej można zastosować terapię uciskową, zabiegową. Dobre efekty daje m.in. zabieg skleroterapii, a także wewnątrznaczyniowe zamknięcie naczynia żylnego laserem. Natomiast zaawansowana niewydolność żylna kończyn dolnych będzie wymagała leczenia operacyjnego.
Poza tym w leczeniu niewydolności żylnej stosuje się również terapię farmakologiczną. Na przykład bardzo dobrze sprawdza się żel z heparyną na żylaki. Heparyna jest to naturalna substancja, której działanie polega na zapobieganiu krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych. Ma właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwobrzękowe oraz przeciwzapalne. Substancja ta jest skuteczna, ponieważ działa na mediatory stanu zapalnego i przyczynia się do łagodzenia objawów związanych z chorobami żył powierzchownych, czyli uczucia ciężkości oraz obrzęków nóg. Do tego usprawnia mikrokrążenie i hamuje procesy krzepnięcia.
Referencje:
E. Łastowiecka-Moras, Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych – schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy [w:] „Bezpieczeństwo pracy”, 6/2015, s. 16-19.
P. Mościcka, J. Cwajda-Białasik, M.T. Szewczyk, A. Jawień, Przewlekła niewydolność żylna – obraz kliniczny [w:] „Polskie Towarzystwo Leczenia Ran”, 2019, 16(3-4), s. 89-41
Materiał zewnętrzny.