Kobieta w białych łyżwach stoi na lodowisku
Choroby

Jakie są najczęstsze kontuzje podczas jazdy na łyżwach?

Łyżwiarstwo figurowe jest pięknym i zachwycającym sportem. Niestety, częste piruety, skoki i obroty przyczyniają się do powstawania różnych kontuzji. Nawet podczas zwykłej jazdy na łyżkach, choć uznanej za bezpieczną formę rozrywki, także mogą powstawać kontuzje.

Najczęstsze rodzaje kontuzji podczas jazdy na łyżkach

Jazda na łyżwach jest popularnym sposobem na spędzanie czasu, podczas długich zimowych wieczorów. Podobnie, jak inne aktywności fizycznie, w tym przypadku także następuje ryzyko obrażeń. Najczęściej są one następstwem upadku na taflę lodowiska. Czasami spotyka się także urazy, spowodowane niedostatecznie dobrą techniką jazdy na łyżwach.
Wśród popularnych kontuzji na łyżwach można wymienić:

  • skręcenie nadgarstka, złamanie kości łódeczkowej lub promieniowej – następstwo upadku na wyprostowaną rękę. Objawami świadczącymi o złamaniu lub skręceniu sa: obrzęk, ból, widoczna deformacja, ograniczenie ruchomości nadgarstka. Urazy nadgarstków, w których nie doszło do przemieszczenia kości, unieruchamia się na 4-8 tygodni. Jeśli doszło do przemieszczania kości, konieczna jest operacja.
  • uraz łokcia – dochodzi do niego w przypadku przeniesienia sił z upadku na nadgarstki. Kontuzjami łokcia są: złamanie końca kości ramiennej lub głowy kości promieniowej. Objawami kontuzji mogą być: obrzęk, ból, ograniczenie ruchomości lub deformacja. W zależności od stopnia uszkodzenia, ręka może zostać unieruchomiona lub konieczna jest operacja.
  • uraz obojczyka – powstaje w wyniku upadku bok ciała lub bark. Symptomami jest silny ból, obrzęk oraz widoczna deformacja. Sposobów leczenia jest wiele, zależą one od ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz stopnia zaawansowania uszkodzenia. Podobnie, jak we wcześniejszych przypadkach, bark może zostać unieruchomiony na pomocą temblaka lub ortezy, a w szczególnych przypadkach konieczna może okazać się operacja.

Mniej popularne urazy podczas jazdy na łyżwach

Wymienione powyżej urazy są najczęstszymi z urazów. Spowodowane są upadkiem do przodu. Podczas jazdy na łyżwach można doświadczyć także innych urazów:

  • uraz kości ogonowej – wynikiem upadku do tyłu może być stłuczenie lub złamanie kości ogonowej. Objawami jest silny ból, obrzęk i zasinienie dolnej części kręgosłupa. W większości przypadków leczenie polega na odpoczynku oraz podawaniu środków przeciwbólowych. Niekiedy wymagane jest nastawienie, zaś w przypadku roztrzaskania kości, konieczna jest operacja.
  • urazy kolan – po upadku na kolana może dojść do skręcenia lub zerwania więzadeł. Objawami urazu jest opuchnięcie i ból kolana oraz ograniczenie w zginaniu i prostowaniu nogi. Jeśli jest podejrzenie kontuzji kolana, nie wolno go obciążać. Gdy w kolanie zebrał się płyn, konieczne jest jego usunięcie. Na podstawie jego koloru można stwierdzić, czy doszło do zerwania więzadeł (w płynie będzie widoczna krew). Jeśli urazy nie są zbyt poważne, wystarczy unieruchomienie. Jeśli uszkodzeniu uległy łąkotki lub więzadła, konieczna jest pomoc chirurga.

Jak unikać urazów na łyżwach?

Urazy na łyżwach są konsekwencją upadku podczas jazdy. Nie ma sposobu, aby całkowicie im zapobiegnąć, można jednak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia:

  • dobrze zawiązane łyżwy właściwie stabilizują staw skokowy,
  • trzymanie rąk przy sobie podczas upadku zmniejsza ryzyko urazy nadgarstka lub łokcia,
  • osoby jeżdżące niepewnie powinny trzymać się krawędzi lodowiska, złapanie barierki zmniejszy konsekwencje upadku,
  • stosowanie kasku zwiększy bezpieczeństwo,
  • po upadku należy jak najszybciej wstać, aby inne osoby nie wpadły na osobę leżącą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.