Kobieta w butach do biegania
Ruch

Jak wybrać właściwe obuwie do biegania?

Buty do biegania są podstawowym elementem sportowego wyposażenia. Odpowiednio dobrane zapewnią nie tylko należyty komfort, ale i zminimalizują ryzyko ewentualnych kontuzji. Wśród osób uprawiających bieganie jest sporo kobiet, które w trosce o stan własnego zdrowia chcą kupić dobrej jakości obuwie. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Długość stażu biegowego nie ma znaczenia

Początkujący biegacze zwykle upierają się przy wyborze najprostszych modeli butów, które nie zawsze dedykowane są tej dyscyplinie. Gdy w grę wchodzą kontuzje, staż biegowy nie ma żadnego znaczenia – urazy mogą zdarzyć się zarówno początkującym, jak i tym zaawansowanym. Wybierając buty damskie do biegania, warto kierować się rozsądkiem i zainwestować w dobrej jakości produkt, który zapewni stopom wygodę i bezpieczeństwo.

Amortyzacja na setki kilometrów

Damskie buty do biegania różnią się od obuwia ogólnosportowego tym, że mają amortyzację. Jej elementy składowe są najdroższą częścią buta, dlatego ogólne koszty tego typu obuwia są znacznie wyższe od tradycyjnych modeli.

Szacuje się, że stopień amortyzacji zmniejsza się o około jedną trzecią po każdych pokonanych 500 kilometrach. Na szybkość zużycia wpływa również waga – i tu warto zaznaczyć, że nawet najsolidniejsza konstrukcja nie jest w stanie efektywnie wpływać na ruch stopy u kobiet, których waga przekracza 90 kilogramów.

Kobieta biega w profesjonalnym stroju

Pronacja kluczem do trafnego wyboru

Pronacja to określenie sposobu, w jaki stopa obraca się do wewnątrz przy każdym ruchu. Już Leonardo Da Vinci wyraził zachwyt nad tą niewielką częścią ciała, która jest w stanie utrzymać ciężar nie tylko podczas chodzenia, ale i w trakcie wykonywania tak intensywnego wysiłku, jakim jest bieganie.

Pronacja jest dziełem matki natury i wpływa na sposób biegu. Warto więc określić rodzaj podbicia, by ta tej podstawie dobrać właściwe buty do biegania damskie. Wyróżnia się stopy neutralne, a także supinujące, o których mówi się w kontekście przenoszenia ciężaru ciała na jej zewnętrzne krawędzie, i stopy pronujące, (będące przeciwieństwem stóp supinujących), kiedy ciężar ciała kierowany jest na wewnętrzne krawędzie.

Rodzaj nawierzchni

Bieganie po asfalcie, miękkich nawierzchniach, a może pokonywanie trudnych technicznie tras? To kolejna kwestia, którą należy rozważyć przed zakupem dedykowanego obuwia. Poszczególne modele różnią się budową podeszwy, natomiast wszystkie są wykonane z materiałów zapewniających odpowiednią wentylację. Równie ważny jest dobór rozmiaru – buty do biegania powinny mieć wkładkę dłuższą od stopy o co najmniej 0,5 centymetra.

Buty do biegania online

Zakup obuwia sportowego online to wygodna i atrakcyjna opcja dla osób ceniących zrównoważony stosunek jakości do ceny. W sklepie Tri-magic znajdują się profesjonalne buty do biegania damskie, które gwarantują optymalne rozłożenie nacisku i zaawansowane technologie. Certyfikowane obuwie to nie tylko komfort i bezpieczeństwo w trakcie intensywnego wysiłku, ale i troska o środowisko – niektóre modele wykonano z wytrzymałych, biodegradowalnych materiałów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.