Dziecko po udrążeniu nosa przez aspirator elektryczny
Choroby

Aspirator elektryczny w codziennej pielęgnacji dziecka

Katar jest uciążliwym objawem chorobowym w przypadku każdego: zarówno dorosłego, jak i dziecka. Małe dzieci nie są jednak w stanie samodzielnie udrożnić sobie nosa, nie mają też możliwości wydmuchania go. Do niedawna jednym z podstawowych elementów wyprawki była gruszka do nosa, która służyła do ręcznego usuwania wydzieliny z zatkanego nosa. Obecnie niektórzy rodzice nadal używają tego akcesorium ze względu na niską cenę. Gruszki można kupić za niewielkie pieniądze w każdej aptece, ale zdecydowanie wygodniejszym, higieniczniejszym i skuteczniejszym sposobem będzie używanie elektrycznego aspiratora do nosa. Pomaga on w pielęgnacji nosa dziecka i ułatwia mu oddychanie.

Aspirator elektryczny a pielęgnacja dziecka – jakie jest jego zastosowanie?

Każdy rodzic będzie potrzebować jakiegoś akcesorium, które pozwoli pozbyć się wydzieliny zalegającej w nosie jego dziecka. Starsze dzieci są już w stanie wydmuchać go, ale niestety maluszek jest całkowicie zdany na swoich opiekunów. Warto sięgnąć po nowoczesne sposoby na udrażnianie nosa, czyli po aspirator elektryczny. Nie musi być on nawet podłączany do odkurzacza, co umożliwia używanie go w przypadku niemowląt. Zbyt hałaśliwy sprzęt mógłby zbyt mocno wystraszyć dziecko i utrudnić usunięcie z nosa wydzieliny. Aspiratory elektryczne są bardzo poręczne, funkcjonalne, mobilne. Można zabrać je ze sobą dosłownie wszędzie, nie zajmują wiele miejsca. Bez problemu mieszczą się w torebce, a jedno ładowanie pozwala na wielokrotne użycie. Aspirator do nosa warto mieć nie tylko w czasie choroby, gdy dziecko złapie przeziębienie i boryka się z katarem. Jest o uniwersalne akcesorium w codziennej pielęgnacji maluszka. Można sięgać po nie praktycznie każdego dnia, jest całkowicie bezpieczne. Wydzielina w nosie nie musi być objawem chorobowym, a za pomocą aspiratora można ją szybko usunąć. Nie ma możliwości zrobienia tego przy użyciu chusteczki, a stosowanie zwykłej gruszki do nosa jest problematyczne i mało higieniczne.

W sezonie zimowym aspirator do nosa przyda się wielokrotnie. Nie zawsze można zapobiec rozwojowi infekcji, bo układ immunologiczny małego dziecka jest jeszcze nie do końca rozwinięty. Zwiększa się wobec tego podatność na bakterie, wirusy i inne chorobotwórcze drobnoustroje. Trzeba pamiętać o tym, że niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, dlatego zatkany nos stanowi poważny problem. Konieczne jest udrożnienie go, w przeciwnym razie dziecko nie będzie mogło nabierać swobodnie powietrza, pojawią się problemy podczas jedzenia i spania. Na szczęście za pomocą aspiratora do nosa można w trybie ekspresowym pozbyć się zalegającej wydzieliny z nosa i zapobiec poważniejszym powikłaniom. Przy regularnym używaniu aspiratora katar przestaje być aż tak problematyczny, nos przestaje się często zatykać. Zwiększy to komfort i przyspieszy powrót do zdrowia. Rodzice powinni być świadomi tego, że zalegający katar może doprowadzić nawet do zapalenia oskrzeli, czego wynikiem jest nierzadko u małych dzieci zapalenie płuc. Nie wolno wobec tego bagatelizować zatkanego nosa, trzeba go jak najszybciej oczyścić, a aspirator nadaje się do tego idealnie.

Jak wybrać odpowiedni aspirator elektryczny dla dziecka?

Niektórzy rodzice są sceptycznie nastawieni do aspiratora do nosa, ale wynika to po prostu z ich niewiedzy na temat tego akcesorium. Aspirator jest całkowicie bezpieczny, przed dopuszczeniem go do sprzedaży przechodzi liczne testy. Siłę ssania w urządzeniu dostosowuje się tak, aby skutecznie usunąć z nosa zalegającą wydzielinę i jednoczesne nie wyrządzić krzywdy maluszkowi. Możliwe jest też kupienie aspiratora wyposażonego w funkcję regulowania siły ssania. Bardzo ważne jest to, w jaką końcówkę zostało wyposażone urządzenie. Powinna być ona zaprojektowana w taki sposób, aby nie podrażnić w żaden sposób śluzówki nosa. Trzeba wobec tego przy wyborze urządzenia mieć na uwadze wiek dziecka i dobrać do niego właściwą końcówkę. Starsze dzieci mają większe otwory nosowe, dlatego zbyt mała końcówka nie zapewni efektywnego usuwania wydzieliny. Jeśli aspirator ma posłużyć przez długi czas, to warto zakupić zestaw wyposażony w różnej wielkości końcówki. Przy jego wyborze powinno się mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, jak:

 • Poręczność,
 •  Niewielkie gabaryty,
 • Cicha praca,
 • Regulacja siły ssania,
 • Różnej wielkości końcówki w zestawie,
 • Łatwe czyszczenie,
 • Dodatkowe funkcje: np. wygrywanie melodyjek,
 • Atrakcyjny wygląd dla dziecka,
 •  Niezaciąganie odessanej wydzieliny przez rurę ani silnik,
 •  Renomowana marka,
 • Atesty i certyfikaty dotyczące jakości,
 • Normy bezpieczeństwa potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania.

Od kiedy można zacząć używać aspiratora do nosa?

Z użyciem aspiratora do nosa nie trzeba zwlekać zbyt długo, można go kupić już podczas kompletowania wyprawki dla dziecka. Może być on stosowany już u niemowlaków, najważniejsze będzie dopasowanie odpowiedniego modelu do potrzeb dziecka. Na początku można oczywiście spróbować tradycyjnych sposobów na udrożnienie nosa, czyli przy użyciu soli fizjologicznej czy wody morskiej. Nie zawsze przynosi to jednak oczekiwane rezultaty, dlatego warto mieć zawsze w zanadrzu aspirator do nosa. Jego zakup nie wiąże się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów. Często można spotkać się z opiniami, aby dla dziecka poniżej pierwszego roku życia wybrać tradycyjny aspirator działający na wdech, a dopiero potem należy zdecydować się na zakup modelu elektrycznego. Używanie aspiratora do nosa poprawia sen, jakość karmienia i samopoczucie dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.