Kobieta zmagająca się z cukrzycą typu MODY
Choroby

Cukrzyca MODY – poznaj jej pierwsze objawy

Artykuł partnera.

Jedną ze stosunkowo rzadkich, ale występujących w młodym wieku schorzeń, jest cukrzyca typu MODY. Chociaż nie jest najłatwiejsza do zdiagnozowania, to do jej kontrolowania w większości wypadków wystarczy dieta, a w bardziej wymagających sytuacjach – farmakoterapia doustna. Zanim jednak dojdzie do zmiany diety czy leczenia, cukrzyca typu MODY musi zostać poprawnie zdiagnozowana – co też nie zawsze jest proste. W naszym poradniku podpowiadamy, na jakie objawy należy zwrócić szczególną uwagę.

Cukrzyca typu MODY – czym jest?

Cukrzyca typu MODY to jedna z chorób autoimmunologicznych, które ujawniają się w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości, między 10. a 30. rokiem życia. Obecnie coraz częściej diagnozuje się ją również u dzieci poniżej 6 lat. Jeszcze do niedawna cukrzyca typu MODY stanowiła 3-5% wszystkich odmian cukrzycy, dzisiaj wskaźnik ten wzrósł już do 10%. Przyczyną cukrzycy MODY jest mutacja genu odpowiedzialnego za wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki. Tendencja do zachorowania jest dziedziczna, więc jeśli cukrzyca typu MODY wystąpiła u rodzica, może też pojawić się u dziecka.

Podobnie jak inne rodzaje cukrzycy, stałej kontroli lekarskiej i samoedukacji wymaga również cukrzyca typu MODY. Szkoladiabetyka.pl jest portalem, na którym znajdziesz informacje podane w przystępny i zrozumiały sposób. Grono specjalistów dba o to, by najnowsze badania i teksty naukowe podawane były w sposób jasny nawet dla laików. 

Cukrzyca typu MODY – objawy, które mogą wzbudzić czujność

Jak już zaznaczyliśmy, cukrzyca typu MODY nie jest najprostsza w diagnozie. Przyczyn jest kilka – objawy można łatwo pomylić z typowymi zachowaniami dla okresu dojrzewania, a dodatkowo badanie polega przede wszystkim na wykluczeniu innych typów cukrzycy. Warto udać się do specjalisty, jeśli zauważysz takie objawy jak:

  • zmęczenie,
  • nadmierna senność,
  • pragnienie, również w nocy,
  • potrzebę oddawania dużej ilości moczu odczuwaną przez całą dobę
  • graniczne wahania apetytu,
  • spadek masy ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.