Artykuł sponsorowany.
Postęp technologii, rozwój nauki czy technologii przyczynił się do tego, że nasze życie stało się o wiele bardziej wygodne, a my – niestety – bardziej leniwi. Nie da się ukryć, że styl życia ludzi w XXI wieku uległ diametralnej zmianie w porównaniu z poprzednimi latami. W związku z tym zaczęło się pojawiać coraz więcej chorób cywilizacyjnych.
Choroby cywilizacyjne – co to?
Choroby cywilizacyjne to schorzenia występujące powszechnie. Nie są one zakaźne, jednak do ich rozwoju przyczynia się wcześniej wspomniany rozwój cywilizacyjny. Do największych zagrożeń, które zwiększają ryzyko wystąpienia poszczególnych chorób zalicza się m.in.:
- zanieczyszczenia środowiska,
- zła dieta,
- stres,
- siedzący tryb życia,
- palenie tytoniu,
- brak aktywności fizycznej.
Czynniki te, mogą przyczynić się do wystąpienia chorób układu pokarmowego, oddechowego, pokarmowego czy zaburzeń psychicznych, otyłości a nawet nowotworów.
Jakie choroby cywilizacyjne występują najczęściej?
Nie można ukryć faktu, że choroby cywilizacyjne są coraz większy zagrożeniem dla społeczeństwa. Praca umysłowa, ciągły pośpiech, długotrwały stres, używki czy zmiany klimatyczne wcale w tym nie pomagają – wręcz przeciwnie – przyczyniają się do powstawania wielu niebezpiecznych chorób i dolegliwości, które obniżają jakość naszego życia. Do najczęściej pojawiających się chorób cywilizacyjnych zaliczamy:
- nadciśnienie,
- choroba niedokrwienna serca,
- choroba wieńcowa,
- zwężenie tętnic,
- miażdżyca,
- choroby nowotworowe,
- otyłość i nadwaga,
- zawał mięśnia sercowego,
- osteoporoza,
- cukrzyca typu II,
- choroby psychiczne,
- astmę i alergię,
- alergie i nietolerancje pokarmowe.
Wyżej wymienione choroby nie dotyczą tylko osób starszych – coraz częściej dotyka dzieci, młodzież i osoby w okresie przekwitania.
Czy chorobom cywilizacyjnym można zapobiec?
Żyjąc w obecnych czasach trudno jest nie narażać się na jakąkolwiek wcześniej wymienioną przyczynę, która doprowadza do chorób cywilizacyjnych. Istnieje jednak możliwość uniknięcia niektórych z wspomnianych schorzeń poprzez zmiany w naszym trybie życia. Istotna jest także regularna profilaktyka i wykonywanie badań okresowych. Dzięki temu mamy możliwość wykrycia choroby w jej wczesnym stadium i złagodzenie jej przebiegu, a nawet jej wyleczenie.
Aby zapobiec pojawieniu się u nas chorób cywilizacyjnych dobrym pomysłem jest kontrola i zapis pomiarów ciśnienia, staranie się wykonywać określoną ilość kroków dziennie, zmiana diety i monitoring symptomów, mówiących o problemach ze zdrowiem psychicznym. Biorąc to wszystko pod uwagę można zauważyć, że najważniejsza jest po prostu zmiana naszych dotychczasowych złych nawyków.
Chcesz zapobiec pojawieniu się chorób cywilizacyjnych?
- wykonuj minimum 10 000 kroków dziennie,
- zmień swoje złe dietetyczne nawyki – staraj się jeść zdrowo,
- unikaj dużych ilości cukru,
- pij dużo wody,
- uprawiaj aktywność fizyczną,
- wypoczywaj efektywnie,
- zadbaj o zdrowy sen,
- pamiętaj o równowadze psychicznej.
Zauważyłeś u siebie objawy choroby cywilizacyjnej? A może chcesz umówić się na rutynową kontrolę?
Klinika Chorób Cywilizacyjnych MAK-MED to klinika specjalistyczna w Wołominie. Od ponad 15 lat dba o zdrowie i dobro swoich pacjentów. W ich ofercie znajdziemy porady od prywatnych specjalistów, punkt szczepień, usługi w gabinecie zabiegowym i diagnostycznym oraz bezpłatne usługi Podstawowej Opieki Zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaufaj najlepszej Przychodni Roku powiatu wołomińskiego – wybierz MAK-MED.