Przemęczenie i brak czasu sprawiają, że wiele osób ignoruje potencjalne problemy zdrowotne. Nawet niewielkie dolegliwości mogą być jednak objawem poważnej choroby, niedoborów żywieniowych lub zaburzeń w pracy poszczególnych układów czy narządów organizmu. Istnieją sposoby na to, aby szybko skorzystać z profesjonalnej diagnostyki lekarskiej. Telemedycyna pozwala bowiem na odbycie konsultacji drogą zdalną, czyli bez konieczności opuszczania domu.
Na czym polega opieka zdrowotna bez wychodzenia z domu?
Telemedycyna jest formą świadczenia opieki zdrowotnej oraz usług medycznych na odległość. W jej ramach przeprowadzać można specjalistyczne konsultacje, badania czy okresowe przeglądy, a także długotrwałe leczenie. Zdalna konsultacja pozwala też na monitorowanie postępów i wyników podejmowanych terapii. Ułatwienie dostępu do opieki medycznej ma szczególne znaczenie dla osób, które ze względu na brak czasu lub niedyspozycję zdrowotną nie mogą osobiście udać się do lekarza. Z usług telemedycznych często korzystają pacjenci, którzy potrzebują stałego kontaktu ze specjalistą. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z chorobami przewlekłymi. Odbywanie zdalnych konsultacji doceniane jest też pacjentów prowadzących intensywny tryb życia, który nie pozwala im na długie oczekiwanie na wizytę stacjonarną.
Czego może dotyczyć e-konsultacja?
Pomoc medyczna na odległość udzielana jest przez lekarzy z różnych dziedzin medycyny, w tym pediatrów, ginekologów, internistów, kardiologów, endokrynologów, psychologów czy dietetyków. Usługi telemedyczne są bardziej ograniczone w przypadku specjalizacji, które zazwyczaj wymagają przeprowadzenia bezpośrednich badań fizykalnych – np. przez dentystę czy ortopedę. Konsultacje dokonywane online realizowane mogą być na podstawie wywiadu lekarskiego, bądź też specjalnego formularza medycznego. Ze specjalistą skontaktować da się w celach diagnostyki, interpretacji wyników badań czy uzyskania zdalnego wparcia przy dochodzeniu do sprawności przy różnego rodzaju urazach, zawałach i wylewach. Procedury związane z przeprowadzaniem konsultacji i analizą danych pacjentów podlegają szczegółowym kontrolom, co zwiększa poziom bezpieczeństwa. Za regulację usług telemedycznych w Unii Europejskiej odpowiada wiele organów.
Czy jest możliwe otrzymanie oraz przedłużenie e-recepty bez wychodzenia z domu?
Osoby przemęczone i zmagające się z brakiem wolnego czasu bardzo często mają trudności z umówieniem się na wizytę lekarską, nawet jeżeli potrzebują recepty na konkretny lek. Usługi telemedyczne pozwalają na przeprowadzenie zdalnej konsultacji, w ramach której lekarz może zadecydować o przepisaniu niezbędnego produktu medycznego. Recepta przez internet sprawdzi się wówczas, gdy pacjent pilnie potrzebuje przyjęcia leków, nie ma szybkiego dostępu do przychodni lub nie chce ryzykować zarażenia podczas stacjonarnej wizyty. W ramach takiej usługi możliwe jest też przedłużenie e-recepty, co ma szczególne znaczenie dla osób chorujących przewlekle. Koszt przepisania leków wliczony jest w cenę zdalnej konsultacji. Szybka i tania e-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece, za pomocą numeru PESEL pacjenta oraz przesłanego kodu PIN.
Dla kogo przeznaczone są zdalne konsultacje medyczne?
Usługi telemedyczne przeznaczone są dla pacjentów, którzy chcą skorzystać z pomocy lekarskiej bez wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy najbliższa przychodnia lub gabinet lekarski oddalone są o wiele kilometrów od miejsca pobytu chorego. Pacjenci zmagający się z chorobami obniżającymi mobilność mogą mieć trudności z osobistym udaniem się do lekarza, ze względu na poważne niedomagania ruchowe. Wiele wizyt lekarskich i konsultacji charakteryzuje się też ograniczoną czasowo i terytorialnie dostępnością, co dodatkowo uniemożliwia nawiązanie szybkiego kontaktu ze specjalistą w dogodnym terminie. Telemedycyna pozwala na odbycie zdalnej rozmowy z lekarzem oraz wystawienie recept online w czasie znacznie krótszym, niż ma to miejsce w stacjonarnej przychodni.