Ambułki na krew do diagnostyki prenatalnej
Choroby

Diagnostyka prenatalna – 4 pytania, na które warto znać odpowiedzi

Diagnostyka prenatalna to szereg badań wykonywanych na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, w celu określenia ewentualnego ryzyka, związanego z przebiegiem ciąży i porodem. Tak samo istotna dla matki, jak i nienarodzonego dziecka, jest bezpieczna i wciąż – nieco tajemnicza. Czy diagnostyka prenatalna rzeczywiście nie wymaga przygotowania i służy wyłącznie ocenie wad chromosomalnych? Przeczytaj i zobacz, o czym koniecznie musisz wiedzieć!

Diagnostyka prenatalna jako element świadomego macierzyństwa

Diagnostykę prenatalną nie bez powodu uznaje się za istotny element świadomego macierzyństwa. Takie badania umożliwiają wczesną diagnozę i lepsze przygotowanie do porodu – ze strony lekarza i matki (lub obojga rodziców), a w razie konieczności – stanowią podstawę do podjęcia leczenia nienarodzonego dziecka w łonie ciężarnej. 

Diagnostyka prenatalna bez tajemnic. Dlaczego warto pytać?

Pomimo swojej popularności, badania prenatalne w ciąży wciąż budzą kontrowersje, a wszystkiemu winne są stereotypy. Według najpopularniejszych, diagnostyka prenatalna ma na celu wyłącznie stwierdzić lub wykluczyć wady chromosomalne płodu, co w obliczu obowiązującej ustawy antyaborcyjnej wydaje się być pozbawione sensu. Tymczasem rola badań genetycznych jest znacznie większa, o czym przekonasz się, poznając odpowiedzi na 4 istotne pytania.

1. Jakie badania obejmuje diagnostyka prenatalna i czy są one bezpieczne?

Diagnostyka prenatalna, rekomendowana dla wszystkich kobiet w ciąży obejmuje USG I i II trymestru. USG w I trymestrze jest wykonywane równocześnie z testem PAPP-A, polegającym na analizie próbki krwi żylnej matki. Wymienione badania prenatalne mają charakter nieinwazyjny i pozostają bez wpływu na zdrowie i życie ciężarnej i nienarodzonego dziecka. 

2. Dlaczego warto wykonywać badania prenatalne?

Badania prenatalne, poza możliwością oceny wystąpienia wad chromosomalnych u nienarodzonego dziecka, pozwalają wykryć szereg innych nieprawidłowości, w tym również takich, które można leczyć jeszcze na etapie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Szczegółowa diagnostyka prenatalna pozwala także na przygotowanie do porodu – w razie konieczności – w szpitalu specjalistycznym.

3. Czy data badania prenatalnego ma znaczenie dla jego wyniku?

Tak, ze względu na ograniczenia programu do wyliczania ryzyka. Obecnie wykorzystywany, wylicza ryzyko wyłącznie w określonym zakresie wielkości płodu – od 45 do 84 mm. 

4. Czy podstawowe badania prenatalne warto uzupełnić dodatkowymi testami?

Zdecydowanie tak – głównie dlatego, że test dodatkowy, np. test genetyczny Harmony, wykazuje wyraźnie większą czułość, niż tradycyjne badanie prenatalne I trymestru i cechuje się mniejszą ilością wyników fałszywie dodatnich w porównaniu z nim. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.