Zdrowe jedzenie dopasowane do grupy krwi
Zdrowa żywność

Dieta dopasowana do grupy krwi – poznajcie fakty i mity

Są różne diety. Jest dieta mleczna, ale też warzywna czy owocowa. Ale ostatnio prawdziwą furorę robi dieta dopasowana do grupy krwi. Wiele osób rzeczywiście w nią wierzy i restrykcyjnie się do niej stosuje. Ale czy rzeczywiście jest ona zdrowa. Czas się przekonać. Poznajcie fakty i mity na jej temat.

Założenia diety dopasowanej do grupy krwi

Każdy człowiek jest inny i to fakt niezaprzeczalny, ale jednocześnie w wielu rzeczach wszyscy jesteśmy podobni, a do tego często zachowujemy się według konkretnego schematu. Idąc tym tokiem myślenia powstała kolejna dieta reklamowana jako skuteczna i ultra zdrowa. Otóż tutaj mamy na myśli dietę dopasowaną do grupy krwi. Według twórcy, stosując się do niej, można zachować prawidłową masę ciała, zaś ryzyko wielu chorób znacząco spada. Tak przynajmniej wygląda teoria. Zatem zasady są dosyć proste. Do każdej grupy krwi przydzielone są konkretne produkty, które dana osoba powinna spożywać. Wbrew pozorom taka dieta nie jest niczym nowym, wszak pierwsze informacje na jej temat pochodzą z lat 90-tych ubiegłego wieku. Jej twórcą jest Peter D’Adamo, który przedstawił swoją wizję w książce pt. „Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi”. Już wtedy książka cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale prawdziwe boom nastąpiło teraz. Według autora dieta dostosowana do grupy krwi sprawia, iż w organizmie zachodzi szereg reakcji i dzięki temu człowiek ją stosujący utrzymuje prawidłową masę, a przy tym zdrowie. Ale o co tak naprawdę chodzi? Otóż dieta odnosi się do substancji anty odżywczych, w tym głównie lektyn oraz reakcji układu odpornościowego. D’Adamo uważa, że stosując się do diety zgodnej ze swoją grupą krwi nie tylko samopoczucie się poprawia, ale dodatkowo zminimalizowane jest ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a nawet cukrzycę. Ale czy jest to prawda? Cóż…żadne badania nie potwierdziły skuteczności tego stylu odżywiania się.

Skuteczna czy nie?

Wbrew pozorom nie wszystkie założenia D’Adamo są szkodliwe czy nieprawdziwe. Otóż w wielu przypadkach uważa on, że konieczna jest rezygnacja z jedzenia przetworzonego i alkoholu, co rzecz jasna jest słusznym założeniem. Jednak teza, że za dieta człowieka musi być dopasowana do grupy krwi nie jest prawdziwa. Zatem tak naprawdę nie warto stosować takiej diety, gdyż może prowadzić do niedoborów, ale i rozregulowania pracy organizmu. Zdrowa dieta to dieta zbilansowana. Wszystkie dania powinny być oparte w dużej mierze na warzywach. Jednocześnie absolutnie zabronione jest spożywania jedzenia śmieciowego, a także napojów kolorowych. Pewnie ktoś powie, że trudno jest zbilansować dietę, mając mało czasu, ale nie do końca jest to prawda, wszak zawsze można zdecydować się na praktyczne rozwiązanie i w tym przypadku sa to diety pudełkowe. Wrocław, Warszawa czy Rybnik – niezależnie czy mieszkacie w małym, czy dużym mieście, musicie wiedzieć, że bez problemu znajdziecie dobrą firmę oferującą catering dietetyczny i co również ważne, macie wtedy pewność, że to, co jecie jest zdrowe.

Jaka dieta przypisana jest do grupy krwi?

Na początek musicie wiedzieć, że dieta uzależniona jest od samej grupy krwi i nie bierze się w tym przypadku ze współczynnika Rh. Jeżeli macie grupę krwi 0, to według założeń diety powinniście stosować zasady takie same jak w przypadku diety niskowęglowodanowej o zwiększonym udziale białka oraz tłuszczu. Najwięcej należy w takim przypadku spożywać ryb oraz czerwonego mięsa. Nie powinno się za to jadać produktów zbożowych z glutenem oraz produktów mlecznych. W przypadku posiadania grupy krwi A należy stosować założenia diety wege. Osoby z taką grupą krwi D’Adamo określa mianem rolników, których układ immunologiczny jest słabszy, dlatego też takie osoby podatne są choćby na choroby nowotworowe czy układu krążenia. Osoby z grupą krwi A mogą spożywać warzywa bez ograniczeń, ale poza papryką i ziemniakami. Jeszcze inaczej wygląda teza dotycząca osób posiadających grupę krwi B. w tym przypadku dieta powinna być maksymalnie zbilansowana. Można spożywać mięso, ale baraninę i dziczyznę, za to należy wyeliminować drób.

A jak wygląda dieta dla osób z grupą krwi AB?

Według założeń twórcy osoby mające grupę krwi AB są najmniej narażone na choroby cywilizacyjne, a dzięki temu ich dieta nie musi być bardzo restrykcyjna. Zasadniczo mogą jeść wszystko, co powszechnie uznawane jest za zdrowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.