Dwójka lekarzy robi operacje zaćmy pacjentowi
Choroby

Gdzie najszybciej wykonać operację usunięcia zaćmy?

Artykuł partnera.

Zaćma to najczęściej występujące schorzenie oczu, a na jego powszechność z pewnością ma wpływ starzejące się społeczeństwo. Zaćma nabyta, zwana również starczą, diagnozowana jest u ok. 60% osób po 60 roku życia, lecz wiek to nie jedyna przyczyna powodująca zamglenie soczewki oka. Ponieważ jedyną formą leczenia zaćmy jest operacja, terminy na refundowany przez NFZ zabieg często są zbyt odległe. Podpowiadamy, gdzie czas oczekiwania na usunięcie zaćmy na NFZ jest znacznie szybszy.

Jak rozpoznać, że to zaćma?

Podstawą do zakwalifikowania pacjenta do usunięcia zaćmy jest diagnostyka, która zazwyczaj może być wykonana podczas kontrolnych badań u okulisty. Ważne, aby raz na rok poddawać się tego typu badaniom, a także samemu umieć odczytywać sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Najczęściej występującym objawem zaćmy jest zamglenie soczewki, które sprawia, że pacjenci skarżą się na pogorszenie ostrości widzenia, porównując ten stan do patrzenia jakby przez mgłę lub rozbite szkło. Zdarza się, że dochodzi również do podwójnego widzenia, a także trudności z oszacowaniem odległości między przedmiotami czy patrzeniem po zmroku. Może to nie tylko ograniczyć mobilność danej osoby, ale także stanowić dla niej i jej otoczenia niebezpieczeństwo. Jeśli wspomniane wyżej symptomy pojawią się, należy od razu udać się do okulisty – nieleczona zaćma może przyczynić się do innych chorób oczu takich jak jaskra, a nawet powodować utratę wzroku.

Leczenie zaćmy – na czym polega operacja?

Usunięcie zaćmy to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny, dlatego nie dziwi fakt, że operacja wykonywana jest nawet u osób w podeszłym wieku z licznymi chorobami współtowarzyszącymi. Operacja polega na usunięciu zamglonej soczewki i w jej miejscu zastosowaniu specjalnie dobranego implantu. Czas trwania zabiegu to ok. 25 minut, a sama operacja nie wymaga hospitalizacji.

Jakie są zalecenia po operacji usunięcia zaćmy?

Ważne, aby do kliniki okulistycznej zawsze udać się w towarzystwie opiekuna, gdyż po zabiegu kategorycznie zabrania się prowadzić samochodu.

Inne zalecenia po operacji usunięcia zaćmy to:

  • unikanie nadmiernej aktywności fizycznej oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów,
  • ostrożność przy aplikacji kropli – niepocieranie oka,
  • rezygnacja z kąpieli w basenie i sauny,
  • rezygnacja z makijażu oczu,
  • noszenie okularów przeciwsłonecznych w celu ochrony oka przed promieniowaniem UV.

Rekonwalescencja po zabiegu może potrwać nawet do 4 tygodni – w celu powrotu do wcześniejszego trybu życia i ocenienia efektów zabiegu konieczna będzie ponowna wizyta u okulisty.

Zabieg na zaćmę NFZ – gdzie najszybciej?

Gdy zostanie zdiagnozowana u Ciebie zaćma, z pewnością będziesz chciał wiedzieć, gdzie najszybciej dostaniesz się na operację w ramach refundacji NFZ. Warto rozważyć opcję wykonania zabiegu w Czechach w renomowanej klinice okulistycznej Tesin Medic Clinic. Niewiele osób wie, że w ramach umowy transgranicznej pacjenci z Polski mogą korzystać z refundacji NFZ w placówkach, które funkcjonują za granicą.  Co więcej, lekarze i kadra medyczna to doświadczony zespół z Polski, który nie tylko pomoże uporać się z zaćmą, ale również będzie wsparciem przy załatwianiu formalności. Aby sprawdzić najbliższy termin na operację zaćmy, zachęcamy do kontaktu z kliniką z Czeskiego Cieszyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.